2024-yil davomida O‘zbekistonda 9364 ta yo‘l-transport hodisasi rasman qayd etilgan bo‘lib, shundan 3045 tasi (32,5 foiz) yuk va yo‘lovchi tashishni amalga oshiruvchi transport vositalari bilan bog‘liq. Bu haqda 24-yanvar kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining majlisida transport vaziri Ilhom Mahkamov ma’lum qildi.
Yuk va yo‘lovchi transporti ishtirokidagi YTHlarning umumiy sonidan:
• eng ko‘p holatlar Damas mikrovenlari (jamoat transporti sifatida keng qo‘llaniladi) ulushiga to‘g‘ri keldi — 1592 (52,3 foiz);
• yuk transportilari — 558 ta holat (18,3 foiz);
• avtobuslar — 137 ta holat (4,5 foiz);
• mikroavtobuslar — 29 ta holat (0,95 foiz).
Ilhom Mahkamov. Foto: Qonunchilik palatasi.Ilhom Mahkamov. Foto: Qonunchilik palatasi.
Hisobotda alohida ta’kidlanishicha, 351 ta YTH (3,7 foiz) haydovchilar ish va dam olish rejimiga rioya qilmagani sababli rulda uxlab qolgani ortidan sodir bo‘lgan. Bunday avariyalar oqibatida 189 kishi halok bo‘lgan, 285 kishi jarohat olgan.
Avtomobilni boshqarish paytida uxlab qolish dunyodagi yo‘l-transport hodisalarining eng ko‘p uchraydigan sabablaridan biridir. Haydovchilarga fojiali oqibatlarga yo‘l qo‘ymaslik uchun, ayniqsa, uzoq safarlarda dam olish tartibiga rioya qilish tavsiya etiladi.
Avvalroq o‘tgan yili 9364 ta YTH oqibatida 8901 kishi jarohatlangani va 2203 kishi halok bo‘lgani xabar qilingandi. 2024-yilda jabrlangan va halok bo‘lgan bolalar to‘g‘risidagi ma’lumotlarga aniqlik kiritilmagan. 2023-yilda bolalar ishtirokida 1794 ta YTH sodir bo‘lgan. Ularda 1568 nafar bola jarohatlangan va 263 nafar bola halok bo‘lgan. 2022-yilda bunday ma’lumotlar to‘liq e’lon qilinmagan, ammo o‘sha yilning 10 oyida 226 nafar bola vafot etgan.

За 2024 год в Узбекистане было официально зарегистрировано 9364 дорожно-транспортных происшествия, из которых 3045 (32,5%) связаны с транспортными средствами, осуществляющими грузовые и пассажирские перевозки. Об этом на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса 24 января сообщил министр транспорта Илхом Махкамов.
Из общего числа ДТП с участием грузового и пассажирского транспорта:
- на долю микровэнов Damas (широко используются как общественный транспорт) пришлось больше всего случаев — 1592 (52,3%)
- грузовой транспорт — 558 случаев (18,3%);
- автобусы — 137 случаев (4,5%);
- микроавтобусы — 29 случаев (0,95%).
Отдельно в докладе отмечается, что 351 ДТП (3,7% от общего числа) произошло из-за того, что водители заснули за рулём из-за несоблюдения режима работы и отдыха. В результате таких аварий погибли 189 человек, а 285 получили травмы.
Сонливость за рулём — одна из наиболее частых причин аварий на дорогах в мире. Водителям рекомендуется соблюдать режим отдыха, особенно во время длительных поездок, чтобы избежать трагических последствий.
Ранее сообщалось, что в результате 9364 ДТП в прошлом году пострадал 8901 и погибли 2203 человека. Данные о пострадавших и погибших детях за 2024 года не уточнялись. В 2023 году произошло 1794 аварии с участием детей. В них пострадали 1568 детей и погибли 263 ребёнка. За полный 2022 год такие сведения не публиковались, но за 10 месяцев того года погибли 226 детей.