“Hayyat Tahrir ash-Shom” guruhi yetakchisi, mamlakatning amaldagi rahbari Ahmad al-Sharaa (Abu Muhammad al-Jo‘loniy nomi bilan tanilgan) o‘tish davri uchun Suriya prezidenti deb e’lon qilindi. Bu haqda SANA axborot agentligi yozmoqda.
Al-Sharaa, shuningdek, mamlakatning yangi Konstitutsiyasi qabul qilingunga qadar amal qiladigan vaqtinchalik qonunchilik kengashini shakllantirish bilan shug‘ullanadi.
Bundan tashqari, Suriyaning yangi hukumati armiya va xavfsizlik xizmatlarini tarqatib yubordi — ularning o‘rniga fuqarolar xavfsizligini ta’minlaydigan yangi tuzilma paydo bo‘ladi. Shuningdek, 1963-yilda Suriyada hokimiyatga kelgan Arab sotsialistik uyg‘onish partiyasi tarqatib yuborilgani e’lon qilindi. 2000-yildan buyon uning bosh kotibi Bashar Asad edi.
Bir vaqtlar “Al-Qoida”ga a’zo bo‘lgan Sharaa milliy konferensiya, inklyuziv hukumat va yakuniy saylovlarni o‘z ichiga olgan siyosiy o‘tishni boshlashga va’da berdi, uning so‘zlariga ko‘ra, bu to‘rt yilgacha davom etishi mumkin, deb ta’kidlaydi Reuters.
• 2024-yil dekabr oyi boshida Suriya prezidenti Bashar Asad hukumat kuchlariga muxolifatda bo‘lganlar Suriya poytaxti Damashqqa bostirib kirib, prezident rejimini ag‘darganini e’lon qilgandi. Asad mamlakatni 24 yil, oilasi esa 1971-yildan buyon boshqargan. U mamlakatdan qochib, oilasi a’zolari bilan Rossiyada boshpana topgan.
• BBC nashriga bergan intervyusida Ahmad al-Sharaa Suriya o‘z qo‘shnilari yoki G‘arb uchun xavf tug‘dirmasligini aytgandi. U urushdan tinkasi qurigan mamlakatga qarshi sanksiyalarni bekor qilishga chaqirgan va Suriya navbatdagi Afg‘onistonga aylanishi mumkinligi ehtimolini rad etgan.

Фактический лидер Сирии и глава группировки «Хайят Тахрир аш-Шам» (ХТШ) Ахмед аль-Шараа объявлен президентом страны на переходный период, сообщает Reuters. Такое решение было принято на встрече командиров вооружённых группировок, входивших в повстанческий альянс во главе с ХТШ.
Аль-Шараа получил полномочия сформировать временный законодательный совет, который будет действовать до принятия новой конституции страны.
Кроме того, сирийское руководство объявило о роспуске армии и службы безопасности, связанных с режимом свергнутого Башара Асада. Вместо них будут созданы новые структуры, отвечающие за безопасность граждан.
По данным Reuters, Аль-Шараа на встрече пообещал начать политический переходный период, который будет включать инклюзивное правительство. Подготовка к выборам в стране, по его словам, может занять до четырёх лет.
- Группировка ХТШ под руководством аль-Шараа возглавила наступление повстанцев, в результате которого в начале декабря прошлого года в Сирии был свергнут режим Башара Асада. Он правил страной 24 года, а его семья — с 1971-го. Асад бежал из страны и получил убежище в России вместе с членами своей семьи.
- В интервью западной прессе аль-Шараа, ранее известный под своим боевым псевдонимом Абу Мухаммед аль-Джулани, уверял, что новая Сирия не представляет угрозы ни для своих соседей, ни для Запада. Он также опроверг опасения, что хочет превратить Сирию в подобие Афганистана, отметив, что это разные страны со своими традициями. Кроме того, аль-Шараа призывал международное сообщество снять санкции с Сирии.
- 27 января стало известно, что министры иностранных дел Евросоюза согласовали дорожную карту по смягчению санкций против Сирии, введённых в период правления Асада. Они, в частности, запрещали экспорт сирийской нефти и ограничивали доступ страны к мировым финансовым каналам. Глава дипломатии ЕС Кая Каллас при этом предупредила, что санкции могут быть возвращены, если сирийские власти примут «неправильные шаги».