Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi Payme aksiyadorlik jamiyatini onlayn to‘lov tizimlari bozorida ustun mavqega ega operator sifatida e’tirof etdi.
Payme tomonidan onlayn to‘lov tizimlari bozorida ustun mavqega erishgani to‘g‘risida Raqobat qo‘mitasiga taqdim etilgan xabarnoma bunga asos sifatida olindi.
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 1-maydagi qarori bilan tasdiqlangan “Raqamli platforma operatorining ustun mavqeini va ustun muzokara kuchini e’tirof etish tartibi to‘g‘risida”gi nizomda raqamli platforma operatorining ustun mavqega ega deb e’tirof etishning mezonlari belgilangan.
Ushbu qarorga muvofiq, qo‘mitaning tegishli buyrug‘i bilan onlayn to‘lov tizimlari bozorida Payme AJ ustun mavqega ega raqamli platforma operatori deb e’tirof etildi.
Payme haqida
To‘lov xizmati Gruziyaning TBC Bank Group bank guruhi tarkibiga kiradi. O‘tgan yilning to‘qqiz oyi davomida Payme`ning daromadi 341,6 mlrd so‘mni tashkil etgan (2023-yilning shu davriga nisbatan +38,1 foiz), sof foyda esa 186,94 mlrd so‘mga yetgan (+22 foz).
Ma’lumot uchun, ustun mavqe — bu tovar yoki moliya bozorida xo‘jalik yurituvchi subyektning yoxud shaxslar guruhining raqobatlashuvchi xo‘jalik yurituvchi subyektlarga bog‘liq bo‘lmagan holda unga o‘z faoliyatini amalga oshirish va raqobatning holatiga hal qiluvchi ta’sir ko‘rsatish, tegishli bozorga boshqa xo‘jalik yurituvchi subyektlarning kirishini qiyinlashtirish yoxud ularning iqtisodiy faoliyat erkinligini boshqacha tarzda cheklash imkoniyatini beradigan holat.
Agar kompaniya yoki shaxslar guruhining bozor ulushi 40 foiz yoki undan yuqori bo‘lsa, shuningdek, boshqa hollarda mahsulot yoki moliya bozoridagi ustun mavqe tan olinadi.
Oktabr oyi oxirlarida Raqobat qo‘mitasi tomonidan YandexGo, Yandex Eats hamda Express24 ustun mavqega (monopol) ega raqamli platforma operatorlari sifatida e’tirof etilgandi. Dekabrda esa Uzbekistan Airways va Silk Avia kompaniyalarini ustun mavqega ega deb topildi. Ikkita kompaniya mahalliy aviatashuvlar, bundan tashqari, Uzbekistan Airways xalqaro yo‘nalishlarda yo‘lovchi, yuk va pochta tashuvlari bozorining 40 foizdan ortig‘ini egallaydi.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей Узбекистана признал Payme оператором цифровой платформы с доминирующим положением на рынке онлайн-платёжных систем, сообщила пресс-служба ведомства.
Основанием послужило уведомление от компании о достижении доминирующего положения.
Что такое доминирующее положение оператора цифровой платформы?
Согласно Положению о порядке признания доминирующего положения и превосходной переговорной силы оператора цифровой платформы, вступившему в силу с 1 августа прошлого года, оператор признается таковым при выполнении одного из следующих условий и наличии прямых и косвенных сетевых эффектов:
- если сумма выручки за последний календарный год составляет более 100-тысячекратного размера базовой расчётной величины (37,5 млрд сумов);
- если общее среднее количество активных конечных пользователей цифровой платформы составляет не менее 50 тысяч в месяц или среднее количество активных бизнес-пользователей составляет не менее 3000 в месяц.
Кроме того, этот статус вне зависимости от числа пользователей присваивается платформам, имеющим долю более 40% на определённом рынке. Статус будет пересматриваться комитетом каждые три года. Список компаний публикуется на сайте комитета.
Первыми компаниями, признанными операторами цифровых платформ с доминирующим положением на рынке, стали компании YandexGo UB и Yandex Eats, а также Express24 APP.
Операторам цифровых платформ, признанным занимающими доминирующее положение, запрещаются более 20 видов различных действий, ограничивающих конкуренцию и дискриминирующих права и интересы пользователей. При выявлении нарушений этих требований предусмотрены штрафные санкции в размере 5% от оборота, а также административная ответственность к должностным лицам.
Как уточняет Spot, они не имеют права запрещать предпринимателям договариваться с пользователями вне платформы. Не допускается использование данных предпринимателей, конкурирующих с платформой, без их разрешения.
Запрещается ограничивать продажу или покупку продукции от конкурентов, либо продвигать собственные товары и услуги на более выгодных условиях по сравнению с предложениями от пользователей или третьих лиц.
Не разрешается также лишать пользователей возможности устанавливать сторонние приложения и сервисы, а также безосновательно снижать качество услуг или ограничивать возможности перехода к другому провайдеру услуг.
Цифровые платформы, получившие такой статус, обязаны при изменении цен или условий пользования платформой сообщать об этом в СМИ и на своих сайтах минимум за 15 дней.
О Payme
Платёжный сервис входит в структуру грузинской банковской группы TBC Bank Group. За девять месяцев прошлого года выручка Payme составила 341,6 млрд сумов (+38,1% к аналогичному периоду 2023 года), а чистая прибыль — 186,94 млрд сумов (+22%).