Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi 24-yanvar kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishida Mehnat kodeksiga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi qonun loyihasini konseptual jihatdan birinchi o‘qishda qabul qildi, deb xabar qildi parlament quyi palatasi matbuot xizmati.
Hujjat mehnat jarayonida bezorilik va zo‘ravonlikni taqiqlash va oldini olish, bezorilik va zo‘ravonlik qurbonlariga, shuningdek, bola tug‘ilishi munosabati bilan erkaklarga o‘rtacha ish haqi saqlanib qolgan holda qo‘shimcha ta’til berishni nazarda tutadi.
Xususan, ish beruvchilardan boshqa xodimni bezovta qilganlikda aybdor bo‘lgan xodimni boshqa ishga o‘tkazish yoki u bilan tuzilgan mehnat shartnomasini bekor qilish uchun qonuniy asoslar taqdim etish so‘raladi.
Deputat Saydullo Azimovning bunda sud qarorisiz shaxsning aybsizlik prezumpsiyasi buzilmaydimi, degan savoliga javoban kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vaziri o‘rinbosari Ra’no Turdiboyeva ish beruvchi ushbu huquqdan kasaba uyushmasi tashkilotining xulosasi va xolis xizmat tekshiruvi asosida foydalanishi mumkinligini ta’kidladi. Shuningdek, tazyiq va zo‘ravonlik qurboni ushbu faktni tasdiqlash uchun sudga da’vo arizasi bilan murojaat qilsa, sud qaroriga asoslanish mumkin.
Deputat Jahongir Shirinov yana aybsizlik prezumpsiyasi haqida so‘radi. Vazirlik vakili tazyiq va zo‘ravonlik tushunchalari qonunga zid harakatlar sifatida Mehnat kodeksiga kiritilayotganini ta’kidladi.
“Bu yerda ma’muriy va jinoiy javobgarlik belgilanmagan, bu ish beruvchining majburiyati emas, balki huquqi sifatida kiritilgan. Mehnat kodeksida qonunga xilof harakatlar sodir etishda aybni tan olish tartibi mavjud. Xizmat tekshiruvi — mexanizmlardan biri. Tashkilotlarning ichki qoidalari bilan belgilab qo‘yilgan boshqa mexanizmlar ham bor”, — dedi u.
Bunday holatlar axloq komissiyasida yoki tashkilot kasaba uyushmasi vakili ishtirokida muhokama qilinadi.
Qonunchilik palatasi spikeri Nuriddin Ismoilov mehnat munosabatlarida tazyiq va zo‘ravonlik nimani anglatishini aniq belgilash zarurligini ta’kidladi.
Qonun loyihasida tazyiq yoki zo‘ravonlikka uchragan xodimlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish choralari ko‘zda tutilgan. Agar xodim bunday xatti-harakatlarning qurboni bo‘lsa, unga qo‘shimcha ta’til berilishi mumkin.
Bundan tashqari, oilaviy (maishiy) zo‘ravonlikdan jabr ko‘rgan shaxslarni aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj toifalari qatoriga kiritish va ularga ishga joylashish uchun qo‘shimcha davlat kafolatlarini berish taklif etilmoqda.
Shuningdek, bola tug‘ilganda otalar uchun besh kunlik haq to‘lanadigan ta’til joriy etish ko‘zda tutilgan.
Bugungi kunda homilador va uch yoshga to‘lmagan bolasi bor ayollarni tungi ishlarga jalb etishga ularda bunday ish homilador ayol va bolaning hayoti va sog‘lig‘iga tahdid solmasligini tasdiqlovchi tibbiy ma’lumotnoma bo‘lgandagina ruxsat etiladi. Shuningdek, ushbu tartibni otalarga (ota-onalar o‘rnini bosuvchi shaxslar) ham qo‘llash rejalashtirilgan.
“Bola otasi bilan yashaydigan holatlar mavjud. Ilgari erkaklar shu sabab xizmat safariga chiqa olmagani uchun bu qoidani joriy qilmoqdamiz”, — dedi bandlik vaziri o‘rinbosari Ra’no Turdiboyeva.
Qonun loyihasini birinchi o‘qishda qabul qilish uchun 111 deputat yoqlab ovoz berdi, 12 nafari qarshi, 6 nafari betaraf qoldi, 9 nafari esa ovoz bermadi.

Законодательная палата Олий Мажлиса Узбекистана на заседании 24 января концептуально в первом чтении приняла законопроект о поправках в Трудовой кодекс, сообщила пресс-служба нижней палаты парламента.
Документ предусматривает запрет и предотвращение притеснений и насилия в трудовом процессе, предоставление дополнительных отпусков с сохранением средней заработной платы жертвам притеснений и насилия, а также мужчинам в связи с рождением ребенка.
В частности, работодателям предлагается предоставить правовые основания для перевода сотрудника, виновного в притеснении другого сотрудника, на другую работу или расторжения трудового договора с ним.
Отвечая на вопрос депутата Сайдулло Азимова о том, не будет ли нарушаться презумция невиновности такого лица без решения суда, заместитель министра занятости и сокращения бедности Рано Турдибоева отметила, что работодатель сможет воспользоваться этим правом на основе заключения профсоюзной организации и объективной служебной проверки. В основу также может лечь судебное решение, если жертва притеснения и насилия подаст в суд для подтверждения этого факта.
Депутат Жахонгир Ширинов повторно задал вопрос о презумпции невиновности. Представитель министерства указал, что понятия притеснения и насилия вносятся в Трудовой кодекс как неправомерные действия.
«Здесь не устанавливаются административная и уголовная ответственность, это вносится как право работодателя, а не обязательство. В Трудовом кодексе есть порядок признания вины в совершении неправомерных действий. Служебное расследование — один из механизмов. Есть и другие механизмы, определяемые внутренними правилами организаций», — сказал он.
Подобные случаи будут обсуждаться в комиссии по этике или с участием представителя профсоюза организации.
Спикер Законодательной палаты Нуриддин Исмоилов отметил, что необходимо чётко прописать, что подразумевается под притеснением и насилием в трудовых отношениях.
В проекте закона предусмотрены меры по защите прав и интересов сотрудников, подвергшихся притеснению или насилию. Если работник стал жертвой такого поведения, ему может быть предоставлен дополнительный отпуск.
Кроме того, предлагается включать лиц, пострадавших от семейного (бытового) насилия, в перечень социально уязвимых категорий населения и предоставлять им дополнительные государственные гарантии по трудоустройству.
Также планируется ввести оплачиваемый отпуск сроком на пять дней для отцов при рождении ребёнка.
Сегодня привлечение к ночным работам беременных женщин и женщин, имеющих детей до трёх лет, допускается при наличии медицинского заключения, подтверждающего, что такая работа не угрожает жизни и здоровью беременной женщины и ребёнка. Такой порядок также намечено распространить на отцов (лиц, заменяющих родителей).
«Есть такие случаи, когда ребёнок проживает с отцом. Мы вносим эту норму, поскольку до этого мужчины не могли отправиться в служебную командировку по этой причине», — заявила заместитель министра занятости и сокращения бедности Рано Турдибоева.
111 депутатов проголосовали «за» принятие законопроекта в первом чтении, 12 выступили против, 6 воздержались, 9 не голосовали.