AQSh prezidenti Donald Tramp ma’muriyati ikki millionga yaqin davlat xizmatchisiga sentabr oyi oxirigacha maosh to‘lash evaziga ishdan ketishni taklif qildi. Shu tariqa Oq uy federal ishchi kuchini sezilarli darajada qisqartirishga va Trampning siyosiy dasturini qo‘llab-quvvatlamaydiganlarni quvib chiqarishga harakat qilmoqda, deb yozdi New York Times va Washington Post.
Oq uyning Kadrlar siyosati boshqarmasi bir kun avval hukumat xodimlariga shunday taklif bilan elektron pochta xabarini yubordi. Ushbu imkoniyatdan foydalanmoqchi bo‘lgan xodimlar 6-fevralgacha xabardor qilishi kerak. Taklifni qabul qilganlar “zudlik bilan qayta tayinlanadi yoki tugatiladi” va keyin 30-sentabrgacha yoki o‘zlari tanlagan ertaroq sanaga qadar pullik ta’tilga jo‘natiladi.
Xatda aytilishicha, aksariyat federal agentliklar qisqartirilishi mumkin, ko‘p sonli xodimlar pulsiz ta’tilga chiqariladi yoki ishdan bo‘shatishni osonlashtiradigan “o‘z xohishiga ko‘ra” statusiga o‘tkaziladi. Bundan tashqari, masofadan turib ishlagan aksariyat davlat xizmatchilari haftasiga besh kun ofisga kelishi kerak bo‘ladi, ayrim idoralarni esa birlashtirish rejalashtirilgan.
Xabarda, shuningdek, ishchilarning “ishonchli va sodiq” bo‘lishini ta’minlash uchun “takomillashtirilgan xulq-atvor standartlari” joriy etilishi aytilgan.
“Biz hozircha sizning lavozimingiz yoki bo‘limingiz aniqligi bo‘yicha to‘liq kafolat bera olmaymiz, lekin agar lavozimingiz bekor qilinsa, sizga hurmat bilan munosabatda bo‘linadi va bunday lavozimlar uchun taqdim etilgan himoya bilan ta’minlanasiz”, — deyiladi “Yo‘ldagi burilish” (Fork in the Road) deb nomlangan xatda.
NYT Oq uy qarorini “byurokratiyaga to‘g‘ridan hujum” bilan qiyosladi va Tramp “o‘z hokimiyati chegaralarini” sinab ko‘rayotganini va davlat xizmatini siyosiy aralashuv va bosimdan himoya qilgan qoidalarni chetlab o‘tishga harakat qilayotganini ta’kidladi.
Nashrning qo‘shimcha qilishicha, Tramp ma’muriyati amalda barcha davlat xizmatchilariga pullik ma’muriy ta’til taklif qilishda qaysi vakolatga tayanayotgani noma’lum. Qonunga ko‘ra, gazetaning tushuntirishicha, hech bir xodim, “yetti oy uyoqda tursin”, yiliga 10 kundan ortiq ma’muriy ta’tilda bo‘lishi mumkin emas.
Ba’zi ishchilar, jumladan, harbiy xizmatchilar, pochta xizmati xodimlari, immigratsiya rasmiylari va ayrim milliy xavfsizlik amaldorlariga ishdan bo‘shatish ta’sir qilmaydi.
Sentabrgacha ish haqi evaziga iste’foga chiqish taklifi milliarder Tramp maslahatchisi Ilon Mask boshchiligidagi Hukumat samaradorligi departamentining maqsadlarini aks ettiradi. Mask avvalroq federal xodimlarni “keng tarzda qisqartirish”ga chaqirgan edi. Shuningdek, tadbirkor o‘zining X ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida ushbu taklifga munosib bo‘lgan ishchilarning 5 dan 10 foizigacha bo‘lgan qismi undan foydalanishini ta’kidlagan. Kadrlar siyosati boshqarmasi vakilining aytishicha, ma’muriyatda ishdan bo‘shaydiganlar soni bo‘yicha aniq maqsad yo‘q.
Agar oz sonli ishchilar ham kompensatsiyaga rozi bo‘lsa, bu iqtisodiyotga zarba berishi va jamiyatda keng ko‘lamli buzilishlar keltirib chiqarishi mumkin, deb ta’kidlamoqda Associated Press. Veteranlar bo‘yicha tibbiyot xodimlari, jismoniy shaxslar va kichik biznes uchun kreditlarni rasmiylashtiradigan mansabdor shaxslar, harbiy qurol pudratchilari va oziq-ovqat va suv ta’minotini tekshiradigan tajribali inspektorlar o‘z ishini tark etishi mumkin. Davlat xizmatlarining o‘z vaqtida ko‘rsatilishi va samaradorligi butun mamlakat bo‘ylab zarar ko‘rishi mumkin va hozircha bu zarar qay darajada bo‘lishi noma’lum, deb yozdi agentlik.

Администрация президента США Дональда Трампа предложила примерно двум миллионам госслужащих уволиться в обмен на выплату зарплаты до конца сентября. Таким образом Белый дом пытается значительно сократить численность федеральной рабочей силы и вытеснить тех, кто не поддерживает политическую программу Трампа, пишут New York Times и Washington Post.
Электронное письмо с таким предложением госслужащим накануне разослало Управление кадровой политики Белого дома. Работники, которые захотят воспользоваться этой возможностью, должны уведомить об этом до 6 февраля. Принявшие предложение «будут немедленно переназначены или уволены», а затем отправлены в оплачиваемый отпуск до 30 сентября или более раннюю дату по их выбору.
В письме говорилось, что большинство федеральных агентств, вероятно, будут сокращены, а большое количество сотрудников отправят в неоплачиваемый отпуск или переведут в статус «по собственному желанию», что упростит их увольнение. Кроме того, большинство госслужащих, которые работали удалённо, должны будут выходить в офис пять дней в неделю, а некоторые офисы планируется объединить.
В сообщении также говорилось о применении «усиленных стандартов поведения», чтобы гарантировать, что работники будут «надёжными, лояльными, заслуживающими доверия».
«В настоящее время мы не можем дать вам полной гарантии относительно определённости вашей должности или ведомства, но, если ваша должность будет ликвидирована, с вами будут обращаться достойно и вам будет предоставлена защита, предусмотренная для таких должностей», — говорится в письме под названием «Развилка на дороге» (Fork in the Road).
NYT сравнивает решение Белого дома с «лобовой атакой на бюрократию» и отмечает, что Трамп проверяет «пределы своей власти» и пытается обойти правила, которые защищали госслужбу от политического вмешательства и давления.
Издание добавляет, что неясно, на какие полномочия опирается администрация Трампа, предлагая оплачиваемый административный отпуск фактически всем госслужащим. По закону, поясняет газета, ни один сотрудник не может находиться в административном отпуске более 10 дней в году, «не говоря уже о более чем семи месяцах».
Некоторых работников, включая военнослужащих, работников почтовой службы, иммиграционных чиновников и отдельных должностных лиц в сфере национальной безопасности, увольнение не затронет.
Предложение уйти в отставку в обмен на выплату зарплаты до сентября отражает цели Департамента эффективности правительства, которым руководит миллиардер и советник Трампа Илон Маск. Ранее Маск уже призывал к «массовому сокращению численности» федерального персонала. Бизнесмен также поделился в своей соцсети Х постом, в котором утверждается, что от 5 до 10% работников, имеющих право на это предложение, воспользуются им. Представитель Управления кадровой политики заявил, что у администрации нет цели по числу уволившихся людей.
Если даже небольшое количество работников согласится на отступные, это может вызвать шок в экономике и спровоцировать масштабные потрясения в обществе, отмечает Associated Press. Свои места могут покинуть работники здравоохранения по делам ветеранов, чиновники, которые обрабатывают кредиты для физлиц и малого бизнеса, подрядчики по закупу военного оружия, опытные инспекторы, проверяющие продукты и водоснабжение. Своевременность и эффективность госуслуг может пострадать по всей стране, и пока неизвестно, в какой степени, пишет агентство.