Parijdagi Galerie de Buci galereyasi o‘zining 35 yilligi munosabati bilan o‘zbekistonlik rassom Maksim Vardanyanning “A Personal Story” (“Shaxsiy hikoya”) ko‘rgazmasini taqdim etdi. Ko‘rgazmada muallifning yillar davomida yaratilgan 60 dan ortiq kartinalari egasi bo‘lgan galereyachi va kolleksioner Aleksandr Frenkelning shaxsiy kolleksiyasidagi asarlar taqdim etildi.
Foto: Galerie de Buci / Instagram.
Vernisaj ramziy bo‘ldi. Galereya nafaqat san’at instituti, balki Vardanyan uchun ham Parijdagi debyutga aylangan 1989-yilgi ko‘rgazmani amalda qayta yaratdi. Rassom 20 yillik hayoti va faoliyati orqali Fransiya poytaxti bilan bog‘langan. “Bozor qoidalari bilan o‘ynashdan charchagan” u Toshkentga qaytib kelgan va “baxt so‘nib qolgan joyda qayta tiklanishi” sababli o‘zi uchun ishlay boshlagan.
Galerie de Buci galereyasidagi ko‘rgazma tashrif buyuruvchilarga shaxsiy xotiralar universal transformatsiya va tegishlilik hisini izlash mavzulari bilan chulg‘ab olinadigan dunyoga cho‘mish imkonini beradi. Vardanyanning uslubi to‘qnashuvchi ranglari, dramatik chizmalari va syurrealistik poeziyaga chuqur kirib borishi bilan o‘ziga xosdir. Uning ishlarida Mark Shagal va Xaim Sutinning ta’sirini ko‘rish mumkin: afsonaviy magiya va ekspressiv buzilishlar kombinatsiyasi haqiqat va orzu o‘rtasidagi muvozanat effektini yaratadi.
Maksim Vardanyan fotosi.
“Vardanyanning asarlari shunchaki hikoya qilmaydi — ular shaxs va umum, intim va jamoa o‘rtasida ko‘prik quradi”, — deydi san’atshunos va fransuz san’at nashri Quotidien de l’Art bosh muharriri Rafael Pik.
Maksim Vardanyan 1962-yilda Toshkentda tug‘ilgan. Rassom o‘ziga xoslik, xotira va madaniy meros mavzularini o‘rganuvchi asarlari bilan mashhur. Uning rasmlari — abstrakt va simvolizm uyg‘unligi, unda har bir tafsilot hissiy va falsafiy refleks elementiga aylanadi.
Vardanyan Toshkent rassomlik bilim yurtini tamomlagach, o‘z faoliyatini Rossiyada, keyin esa Yevropada davom ettirdi. Uning asarlari Fransiya, Belgiya, AQSh, Buyuk Britaniya va Yaponiyadagi nufuzli galereyalarni bezatib turibdi, shuningdek, Jon Galyano va Kenzo Takada kabi taniqli shaxslarning kolleksiyalarida saqlanadi.

По случаю своего 35-летия парижская Galerie de Buci представила выставку «A Personal Story» («Личная история») узбекистанского художника Максима Варданяна. В экспозиции представлены работы из частного собрания галерейщика и коллекционера Александра Френкеля, который является обладателем более 60 картин кисти автора, созданных в разные годы.
Фото: Galerie de Buci / Instagram.Фото: Galerie de Buci / Instagram.
Вернисаж получился символичным. Галерея практически воссоздала экспозицию 1989 года, которая стала парижским дебютом как для самой художественной институции, так и для Варданяна. Со столицей Франции художника связали 20 лет жизни и творчества. «Устав от игры по правилам рынка», он вернулся в Ташкент и начал работать для себя, «чтобы вновь обрести счастье там, где оно начало убывать».
Выставка в Galerie de Buci предлагает посетителям погрузиться в мир, где личные воспоминания переплетаются с универсальными темами трансформации и поиска принадлежности. Стиль Варданяна уникален благодаря смелым цветовым решениям, драматичным линиям и глубокому погружению в сюрреалистическую поэзию. В его работах можно увидеть влияние Марка Шагала и Хаима Сутина: сочетание сказочной магии и экспрессивных искажений создаёт эффект, балансирующий между реальностью и сном.
Фото Максима Варданяна. Фото Максима Варданяна.
«Работы Варданяна не просто рассказывают истории — они выстраивают мосты между личным и общим, интимным и коллективным», — считает искусствовед и главный редактор французского издания об искусстве Quotidien de l’Art Рафаэль Пик.
Максим Варданян родился в Ташкенте в 1962 году. Художник известен работами, исследующими темы идентичности, памяти и культурного наследия. Его полотна — это сочетание абстракции и символизма, где каждая деталь становится элементом эмоциональной и философской рефлексии.
Окончив Ташкентскую художественную школу, Варданян продолжил карьеру в России, а затем в Европе. Его работы украшают престижные галереи Франции, Бельгии, США, Великобритании и Японии, а также хранятся в коллекциях таких именитых личностей, как Джон Гальяно и Кензо Такада.