Ijtimoiy tarmoqlarda Surxondaryo viloyati Boysun tumanidagi “Mustaqillikning 25 yilligi” koni joylashgan hududda gaz chiqayotgani, olovli maydonlar hisol bo‘lgani aks etgan videotasvir paydo bo‘ldi. Energetika vazirligi buni kon hududidagi kichik hajmda to‘plangan gaz deb atadi va uni xavfsiz yoqish ishlari boshlanganini ma’lum qildi.
Vazirlik xabariga ko‘ra, “M-25” hududida hech qanday kutilmagan vaziyat kuzatilmagan. Bugungi kunda 2024-yil sentabr oyida metan emissiyasi sodir bo‘lgan quduq o‘rnida obyektni konservatsiya qilish bo‘yicha rejalashtirilgan ishlar olib borilmoqda va bu yerda doimiy monitoring yuritilyapti, qayd etdi tashkilot.
Jumladan, 604-sonli quduqda tozalash ishlari olib borilayotganda quduqdan olis hududlarda yer yuzasiga yaqin joylashgan bo‘shliqlar va kollektorlardagi mikroyoriqlarda kichik hajmdagi gaz to‘plangan.
Ayni paytda hududda kichik hajmda to‘plangan gazni yoqish orqali zararsizlantirish ishlari olib borilmoqda. Energovazirlikning tushuntirishicha, bundan ko‘zlangan maqsad kislotali gazlarning atmosferaga chiqishini oldini olishdan iborat.
“Ushbu jarayon atrof-muhit ifloslanishining oldini olishda standart yondashuv hisoblanadi va xalqaro sanoat xavfsizligi talablariga to‘la javob beradi”, — deyiladi xabarda.
Ta’kidlanishicha, rejalashtirilgan konservatsiya va profilaktika ishlari mazkur texnologik jarayonning o‘ziga xos xususiyatlarini tushunmaydigan odamlar boshqacha talqin qilishi mumkin bo‘lgan bir qator operatsiyalardan iborat.
Eslatib o‘tamiz, Surxondaryoning Boysun tumanidagi “Mustaqillikning 25 yilligi” (M-25) gaz koni quduqlaridan birida 1-sentabr kuni burg‘ilash ishlari vaqtida texnogen falokat yuz bergan edi, sentabr o‘rtalarida “Gazeta.uz” jamoasi u yerdan reportaj tayyorlagan edi.
Tahririyat a’zolari 1−2-noyabr kunlari Boysunda bo‘lib, texnogen ofatdan eng ko‘p aziyat chekkan Kofrun shaharchasi aholisi, Boysundagi texnikum yotoqxonasiga evakuatsiya qilingan oilalar, gazdan zaharlanib, davolanishda bo‘lgan fuqarolar, shuningdek, quduqdagi ikkinchi avariya oqibatida halok bo‘lgan yigitlardan birining qarindoshi bilan suhbatlashgan. Mavzu bilan batafsil quyidagi linklar orqali tanishish mumkin.

Министерство энергетики Узбекистана прокомментировало новое видео, снятое в районе посёлка Кафрун в Байсунском районе Сурхандарьинской области, где на газовом месторождении «25 лет Независимости» (М-25) с 1 сентября наблюдается утечка газа с повышенным содержанием сероводорода. В заявлении говорится, что в районе месторождения проводятся работы по «безопасному сжиганию газа с целью его нейтрализации».
В понедельник в социальных сетях появился видеоролик, на котором видно несколько горящих участков земли разной площади — от маленьких до крупных.
Корреспонденты «Газеты.uz» во время поездки в Байсун в конце прошлого года насчитали примерно 20 мест, где видны очаги пламени.
«Официально заявляем, что никаких непредвиденных ситуаций в районе месторождения М-25 не наблюдается. На месте скважины, на которой в сентябре 2024 года произошёл выброс метана, ведутся плановые работы по консервации объекта, а также осуществляется постоянный мониторинг», — говорится в сообщении.
«Во время работ по ликвидации инцидента на скважине №604 произошло накопление незначительного объёма газа через микротрещины в пустотах и коллекторах вблизи поверхности земли в удалённых зонах от скважины. На данный момент производится отжиг небольшого объёма скопившегося газа», — заявили в Минэнерго.
Кадр видео.
Цель отжига — «предотвращение выбросов в атмосферу кислых газов. Данная процедура является стандартной для предотвращения загрязнения окружающей среды и соответствует международным требованиям промышленной безопасности», подчеркнули в министерстве.
«В плановые работы по консервации и профилактике входит ряд операций, некоторые из которых могут быть по-разному восприняты людьми, не понимающими особенностей данных технологических процессов», — заметили в ведомстве.
Техногенная авария
1 сентября во время буровых работ на скважине газового месторождения «Мустакилликнинг 25 йиллиги» («25-летие Независимости»), или М-25, произошла техногенная катастрофа.
В результате аварии началась утечка газа с высоким содержанием сероводорода. Местные жители были эвакуированы. Работы по ликвидации аварии продолжались две недели. 15 сентября утечка была остановлена. Однако спустя два дня она возобновилась, в результате погибло 4 человека и пострадало ещё 11.
Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов на брифинге 18 сентября назвал месторождение «сложным». В интервью подкасту «Лолазор» в начале октября он заявил, что устранение утечки может занять несколько месяцев.