O‘zbekistonda Open Budget portalidagi “Tashabbusli budjet”ni amalga oshirish jarayoniga o‘zgartirishlar kiritilmoqda. Bu Oliy Majlis Senati Kengashining 13-yanvardagi qarorida ko‘zda tutilgan.
Avval tuman budjetlari qo‘shimcha daromadlarining 30 foizi “Tashabbusli budjet”ga yo‘naltirilardi. 2022-yildan boshlab bu mablag‘larga tasdiqlangan mahalliy budjet xarajatlarining 5 foizi qo‘shildi.
Biroq shaharlar budjetlarining kattaligi tufayli “Tashabbusli budjet” uchun ajratilgan mablag‘lar u yerda ancha yuqori bo‘lgan. Shu bilan birga, kam budjetli tumanlarda fuqarolar tashabbuslariga kamroq mablag‘ ajratilgan, bu esa g‘olib loyihalar sonining qisqarishiga olib kelgan.
Endi har yili har bir tuman yoki shaharda kamida 10 ta va ko‘pi bilan 30 ta loyihani amalga oshirish uchun yetarli mablag‘ ajratiladi. Bu qo‘llab-quvvatlanadigan tashabbuslar soni bo‘yicha minimal va maksimal chegarani belgilaydi. Agar loyihalar soni 10 tadan oshsa, mablag‘lar tuman yoki shahardagi aholi soniga qarab taqsimlanadi. Bu esa aholi zich joylashgan hududlar ko‘proq moliyalashtirishga da’vo qilishi mumkinligini anglatadi.
Hozirgi kunda bitta loyihani moliyalashtirishning chegaraviy qiymati 1,5 mlrd so‘mni tashkil etadi. Shundan kelib chiqib, tuman yoki shahar budjetlaridan ajratiladigan mablag‘larning eng kam miqdori 15 mlrd so‘mni, eng ko‘pi 45 mlrd so‘mni tashkil etadi.
Avval Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahri va tumanlar (shaharlar) budjetlarining qo‘shimcha manbalari hisobidan ajratiladigan mablag‘lar mahalliy kengashlar tomonidan tegishli qaror qabul qilingandan keyin uch ish kuni ichida o‘tkazilgan. Bu band endi bekor qilingan.
Bundan tashqari, joriy yildan boshlab moliyaviy mustaqil oliy ta’lim muassasalari “Tashabbusli budjet” jarayonida ishtirok etmaydi.
Jarayon doirasida mablag‘lardan samarali foydalanish va ijtimoiy muammolarga e’tiborni kuchaytirish uchun tashkilotlar tomonidan har qanday transport vositalari, jamoat xavfsizligini ta’minlash uchun uskunalar (radarlar, jamoat joylaridagi videokuzatuv kameralari, svetoforlar), shuningdek, rahbar xodimlar uchun mebel sotib olish taqiqlanadi.
Maktabgacha va maktab ta’limi hamda Sog‘liqni saqlash vazirliklari 10 kun ichida tashabbusli budjet doirasida sotib olishga ruxsat etilgan tovarlarning aniq tavsiflari bilan jihozlangan uskunalarning yangilangan ro‘yxatini Iqtisodiyot va moliya vazirligiga taqdim etishi kerak.
Bandlik va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan birgalikda budjet tashkilotlari xodimlarini ovoz berishga majburlash holatlarining oldini olish bo‘yicha tizimli chora-tadbirlarni tashkil etishi hamda har bir mavsum yakunlari bo‘yicha Senatga axborot taqdim etishi lozim.
Taqvim
open budget, tashabbusli  budjet
Taqvimga ko‘ra, tashabbusli budjetning birinchi mavsumi 1-fevraldan boshlanadi. Birinchi mavsum g‘oliblari 21-mart — Navro‘z bayrami kuni e’lon qilinadi.
Ikkinchi mavsum 15-iyulda boshlanadi. Loyihalar g‘oliblari 1-sentabr — Mustaqillik kunida e’lon qilinadi.
Tashabbusli yoki partisipatorli budjetlashtirish — bu budjet mablag‘larining ma’lum qismini sarflash bo‘yicha tashabbuslarni ilgari surish orqali aholining mahalliy o‘zini o‘zi boshqarishda bevosita ishtirok etish shaklidir. Ushbu amaliyot dunyoning ko‘plab mamlakatlarida, jumladan, AQSh, Braziliya va Janubiy Koreyada keng tarqalgan.

В процесс проведения инициативного бюджета на портале Open Budget в Узбекистане вносятся изменения. Это предусмотрено решением Кенгаша Сената Олий Мажлиса от 13 января.
Ранее на «Инициативный бюджет» направлялось 30% дополнительных доходов районных бюджетов. С 2022 года к этим средствам добавились 5% утверждённых расходов местных бюджетов.
Однако из-за более крупных размеров бюджетов городов суммы, выделяемые на «Инициативный бюджет», там были значительно выше. В то же время в районах с меньшими бюджетами на инициативы граждан выделялось меньше средств, что приводило к сокращению числа проектов-победителей.
Теперь ежегодно будет выделяться достаточно средств для реализации не менее 10 и не более 30 проектов в каждом районе или городе. Это создаёт минимальный и максимальный предел по количеству поддерживаемых инициатив. Если число проектов превышает 10, средства будут распределяться исходя из численности населения в районе или городе. Это значит, что более густонаселённые районы смогут претендовать на большее финансирование.
В настоящее время предельная стоимость одного проекта составляет 1,5 млрд сумов. Исходя из этого, минимальный объем средств, выделяемых из районных или городских бюджетов, составит 15 млрд сумов, а максимальный — 45 млрд сумов.
Кроме того, с этого года финансово независимые высшие учебные заведения больше не участвуют в процессе «Инициативного бюджета».
Для эффективного использования средств и увеличения внимания к социальным проблемам в рамках процесса запрещается приобретение организациями любых транспортных средств, оборудования для обеспечения общественной безопасности (радаров, камер видеонаблюдения в общественных местах, светофоров), а также мебели для руководящих сотрудников.
Министерства дошкольного и школьного образования, а также здравоохранения в 10-дневный срок должны предоставить в Министерство экономики и финансов обновлённый реестр оборудования с точными характеристиками товаров, разрешённых к приобретению в рамках инициативного бюджета.
Министерство занятости и сокращения бедности совместно с Минэкономфином должны организовать системные меры по предотвращению случаев принуждения сотрудников бюджетных организаций к голосованию, а также предоставлять информацию в Сенат по итогам каждого сезона.
Календарь
Согласно календарю, первый сезон инициативного бюджета начнётся 1 февраля. Победители первого сезона будут объявлены 21 марта — в День празднования Навруза.
Второй сезон стартует 15 июля. Победители проектов станут известны 1 сентября — в День независимости.
Бывший постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Матильда Димовска в своей колонке для «Газеты.uz» ранее отметила, что инициативное бюджетирование может усилить чувство сопричастности граждан к решению проблемам и улучшить качество жизни. Оно также способно стать эффективным инструментом в достижения Целей устойчивого развития, считает она.
Инициативное или партисипаторное бюджетирование — это форма непосредственного участия населения в местном самоуправлении путём выдвижения инициатив по расходованию определённой части бюджетных средств. Эта практика распространена во многих странах мира, включая США, Бразилию и Южную Корею.