Isroil va HAMAS o‘t ochishni to‘xtatishga kelishib olgani haqida yozgandik, Qatar bosh vaziri Muhammad Al Taniyning Dohadagi matbuot anjumanida ma’lum qilishicha, harbiy harakatlar 19-yanvardan to‘xtatiladi.
“Qatar, Misr va AQSh G‘azo sektoridagi urushayotgan tomonlar asirlar va garovga olinganlarni almashish bo‘yicha kelishuvga erishganidan so‘ng qo‘shma vositachilik harakatlarining muvaffaqiyatini e’lon qilishdan mamnun”, — dedi Al Taniy.
Reuters manbasining aytishicha, o‘t ochishni to‘xtatishning birinchi bosqichi olti haftaga mo‘ljallangan. HAMAS 33 nafar isroillik garovga olinganlarni, shu jumladan, barcha ayollar (askarlar va fuqarolar), bolalar va 50 yoshdan oshgan erkaklarni ozod qiladi. Buning evaziga Isroil yuzlab falastinlik mahbuslarni qamoqdan chiqaradi.
Bitimning ikkinchi bosqichi bo‘yicha muzokaralar birinchi bosqich amal qiladigan 16-kunga qadar boshlanishi kerak. U barcha garovga olinganlarni ozod qilish, o‘t ochishni to‘xtatish va Isroil qo‘shinlarini G‘azo hududidan to‘liq olib chiqishni o‘z ichiga olishi kutilmoqda.
Uchinchi bosqich halok bo‘lgan garovdagilarning qolgan jasadlarini qaytarish va Misr, Qatar hamda BMT nazorati ostida G‘azo hududini qayta tiklashni boshlashga bag‘ishlanadi.
Isroil armiyasi, shuningdek, G‘azo sektoridan ozod qilingan garovga olinganlarni qabul qilishga tayyorgarlik ko‘rish boshlanganini rasman e’lon qildi, operatsiya “Ozodlik qanotlari” deb nomlangan, deb ta’kidlaydi The Times of Israel.

Израиль и ХАМАС достигли соглашение о прекращении огня и освобождении израильских заложников, захваченных группировкой. Об этом на пресс-конференции в Дохе объявил премьер-министр Катара Мохаммед Аль Тани.
«Катар, Египет и США рады объявить об успехе совместных посреднических усилий после того, как воюющие стороны в секторе Газа достигли соглашения об обмене пленными и заложниками», — заявил Аль Тани.
Боевые действия будут прекращены с 19 января.
Источник Reuters рассказал, что первая фаза прекращения огня рассчитана на шесть недель. ХАМАС освободит 33 израильских заложника, включая всех женщин (солдат и гражданских лиц), детей и мужчин старше 50 лет. В обмен Израиль освободит из тюрем сотни палестинских заключенных.
Переговоры по второму этапу соглашения должны начаться к 16-му дню действия первого этапа. Ожидается, что он будет включать освобождение всех оставшихся заложников, постоянное прекращение огня и полный вывод израильских войск из Газы.
Третий этап будет касаться возвращения оставшихся тел погибших заложников и начала восстановления Газы под надзором Египта, Катара и ООН.
Армия Израиля также официально объявила о начале подготовки к приёму освобождаемых заложников из сектора Газа, операция названа «Крылья свободы», отмечает The Times of Israel.