Jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent shahri sudi apellyatsiya instansiyasi 3-yanvar kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda 26-dekabr kuni poytaxtning Bektemir tumanidagi gaz zapravka yopilishida aybdorlar manziliga qarata aytgan keskin nutqidan so‘ng 15 sutkaga qamalgan haydovchi G‘ayrat Do‘stovni ozodlikka chiqardi. Bu haqda sud zalidan “Gazeta.uz” muxbiri Mirolim Isajonov xabar berdi.
Apellyatsiya
Juma kuni sudya Farrux Ergashev boshchiligidagi sud uning birinchi instansiya sudi — Jinoyat ishlari bo‘yicha Bektemir tumani sudi sudyasi Durdona Dadaxonova raisligidagi sud qarori yuzasidan shikoyatini ko‘rib chiqdi. U Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 183-moddasi (mayda bezorilik) bilan 15 sutka qamoqqa hukm qilingandi.
Majlis 15:00 ga belgilangan edi, biroq 17:00 ga yaqin boshlandi. Jurnalistlar va faollar sud zaliga darhol kiritilmadi. Oliy sud matbuot kotibi Aziz Abidovning aytishicha, sud apellyatsiya shikoyatini ko‘rib chiqishni boshlagan, biroq so‘ng sud advokatlarning majlisda ishtirok etmayotgan sudlanuvchi G‘ayrat Do‘stov ishtirokini ta’minlash haqidagi talabiga binoan tanaffus e’lon qilgan.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 294-moddasiga asosan ma’muriy huquqbuzarlik to‘g‘risidagi ish ma’muriy javobgarlikka tortilgan shaxs ishtirokida ko‘riladi. Mazkur shaxsga ishni ko‘rib chiqish joyi va vaqti haqida xabar qilinganligi to‘g‘risida ma’lumotlar bo‘lgan va undan ishni ko‘rib chiqishni kechiktirish xususida hech qanday iltimos tushmagan hollardagina, ish uning ishtirokisiz ko‘rib chiqilishi mumkin.
Abidov barcha hozir bo‘lganlarni qabul qilish choralari ko‘rilishini aytdi.
Sudda “Gazeta.uz”, Kun.uz, “Daryo”, Qalampir.uz nashrlari muxbirlari ishtirok etdi. Shu bilan birga, boshqa OAV vakillari, ayrim jamoat faollari, jumladan, huquq himoyachisi Abdurahmon Tashanov sud zaliga kiritilmadi.
Sud jarayonida Do‘stovning tobi qochdi. U ko‘kragini ushlab qoldi, deb xabar beradi “Gazeta.uz” muxbiri. Sudlanuvchining yaqinlari unga suv sepib, o‘ziga keltirishga harakat qildi. Sudya jurnalistlardan xonani ventilyatsiya qilish uchun sud zalini vaqtincha tark etishni so‘radi. U qisqa tanaffus chaqirdi.
Voqea joyiga 30 daqiqadan so‘ng yetib kelgan tez tibbiy yordam xodimlari birinchi tibbiy yordam ko‘rsatdi.
Erkak avvaliga 25-dekabr kuni Bektemir tumani IIBga olib kelinganini, keyin sudga olib borilganini va 15 kunga hibsga olinganidan keyin bir kunga tergov izolyatoriga (“Panelniy”) joylashtirilganini aytdi. Ertasi kuni u Toshkent shahri IIBBga o‘tkazilgan.
U qiynoqqa solinmaganini va kaltaklanmaganini aytdi. Shu bilan birga, u boshiga qop kiygizib, yerto‘laga tushirishganini bildirdi.
Do‘stov bir necha bor “Vatanga xiyonat qilmadim, xiyonatchi emasman”, deya takrorladi.
Niyoz Xasanov (chapda) va G‘ayrat Do‘stov.
Do‘stov jabrlanuvchi Niyoz Xasanovning (gaz zapravka boshqaruvchisi) so‘zlarini butunlay rad etdi va tuhmat deb atadi. Sudlanuvchi uni haqorat qilmaganini va u bilan hech qanday ziddiyatga ega emasligini aytdi.
Haydovchi so‘nggi so‘zida O‘zbekistonda qonunlar yaxshi yozilgani, ularni adolatli qo‘llash zarurligini ta’kidladi.
Sudya Farruh Ergashev undan qilgan ishidan pushaymonligi haqida so‘radi: “Shunday sovuqda, „Panelniy“ (tergov izolyatori — tahr.) degan joyda, arzirmikan shu janjalga?”.
Do‘stov “yo‘q, arzimaydi” deb, qilgan ishidan pushaymonligini bildirdi va kechirim so‘radi. Erkak, shuningdek, suddan jazoni kamaytirishni ham so‘radi.
Sudya birinchi instansiya sudining qarorini o‘zgartirish, hibsga olish muddatini 15 sutkadan 8 sutkaga qisqartirish va uni ozod qilishga qaror qildi. Shu tariqa G‘ayrat Do‘stovning apellyatsiya arizasi qisman qanoatlantirildi, chunki u “mayda bezorilik” uchun jazoni bekor qilishni so‘ragandi.

Апелляционная инстанция Ташкентского городского суда по уголовным делам на заседании 3 января выпустила на свободу водителя Гайрата Дустова, который 26 декабря получил 15 суток ареста после выступления в адрес ответственных лиц из-за закрытия газовой заправки в Бектемирском районе столице. Об этом сообщает корреспондент «Газеты.uz» Миролим Исажонов из зала суда.
Апелляция
В пятницу суд во главе с судьёй Фаррухом Эргашевым рассмотрел апелляционную жалобу Дустова на решение суда первой инстанции — Бектемирского районного суда по уголовным делам под председательством судьи Дурдоны Дадахоновой. Он был обвинён по статье 183 Кодекса об административной ответственности Узбекистана (мелкое хулиганство).
Заседание было запланировано на 15:00, но началось ближе к 17:00. Журналисты и активисты не сразу попали в зал суда. Пресс-секретарь Верховного суда Азиз Абидов сообщил, что суд начал рассмотрение апелляционной жалобы, но потом объявил перерыв по ходатайству адвокатов, которые попросили обеспечить участие ответчика Гайрата Дустова, отсутствовавшего на заседании.
Согласно статье 294 КоАО, дело об административном правонарушении рассматривается в присутствии лица, привлекаемого к административной ответственности. В отсутствии этого лица дело может быть рассмотрено лишь в случаях, когда имеются данные о своевременном его извещении о месте и времени рассмотрения дела и, если от него не поступало ходатайство об отложении дела.
Азиз Абидов заявил, что будут приняты меры по допуску всех присутствующих.
На процессе присутствовали корреспонденты изданий «Газета.uz», Kun.uz, «Дарё», Qalampir.uz. При этом представители других СМИ и некоторые общественные активисты, включая правозащитника Абдурахмона Ташанова, не попали в зал суда.
Во время процесса Дустову стало плохо. Он схватился за грудь, передаёт корреспондент «Газеты.uz». Близкие ответчика пытались привести его в себя, брызгая на него воду. Судья попросил журналистов временно покинуть зал, чтобы проветрить помещение. Суд объявил небольшой перерыв.
Медработники скорой помощи прибыли на место спустя примерно 30 минут и оказали ему первую помощь.
Мужчина в суде рассказал, что сначала его привели в УКД ОВД Бектемирского района 25 декабря, а потом доставили в суд и после ареста на 15 суток поместили в следственный изолятор («Панельный») на один день. На следующий день его переместили в ГУВД Ташкента.
Он заявил, что не подвергался пыткам или избиению. При этом он указал, что на его голову надели мешок и спустили в подвальное помещение.
«Как бы то ни было, я не предавал родину, я не предатель», — несколько раз повторил Дустов.
Ниёз Хасанов (слева) и Гайрат Дустов.
Дустов полностью опроверг заявления потерпевшего Ниёза Хасанова (управляющий газовой заправкой) и сказал, что тот оклеветал его. Он заявил, что не оскорблял управляющего и не конфликтовал с ним.
В последнем слове водитель заявил, что в Узбекистане законы написаны хорошо и необходимо справедливо подходить к их применению.
Судья Фаррух Эргашев спросил, сожалеет ли он о содеянном: «В такой холод, в месте под названием „Панельный“ (следственный изолятор — ред.), стоит это того?»
Дустов заявил, что это «не стоило того», выразил сожаление о содеянном и попросил прощения. Мужчина также попросил суд смягчить наказание.
После совещания суд принял решение изменить решение суда первой инстанции, сократить срок ареста с 15 до 8 дней и выпустить его на свободу. Таким образом, апелляционная жалоба Гайрата Дустова была удовлетворена частично, поскольку он просил отмены наказания за «мелкое хулиганство».