Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston xalqini yangi — 2025-yil bilan tabrikladi.
Jahondagi murakkab vaziyatga qaramasdan, o‘tayotgan yil mamlakat uchun qutli va barakali bo‘ldi. “Mehnatkash xalqimizning fidokorona mehnati, siyosiy-ijtimoiy faolligi bilan Yangi O‘zbekiston g‘oyasi real voqelikka aylanmoqda”, — dedi davlat rahbari.
U Oliy Majlis va mahalliy kengashlarga saylovlar, yangi loyihalar ishga tushirilgani, aholi daromadlari va turmush sifati oshgani, yangi uy-joylar qurilgani, sportchilarning Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida erishgan yutuqlari, O‘zbekistonning xalqaro maydondagi obro‘-e’tibori ortib borayotganini ta’kidladi.
“Hech shubhasiz, bularning barchasi diyorimizdagi barqarorlik, do‘stlik va hamjihatlik natijasidir”, — deya ta’kidladi prezident va “bunyodkor xalqimizga halol mehnati, ona yurtga sadoqati uchun” minnatdorlik bildirdi.
Shavkat Mirziyoyev 2025-yil Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili deb e’lon qilinganini eslatib, “Asosiy maqsadimiz inson va tabiat muvozanatiga asoslangan tizim yaratishdir”, — dedi.
“Yangi yilda biznes uchun yanada keng imkoniyatlar yaratiladi. Xususiy mulk daxlsizligini ta’minlash, xorijiy investitsiyalarni faol jalb etish ishlarini qat’iy davom ettiramiz”, — dedi prezident.
“Ijtimoiy sohalar, ish haqi, pensiya va stipendiyalar, nafaqalar miqdorini oshirish e’tiborimiz markazida bo‘ladi. Farzandlarimizning zamonaviy bilim va kasb-hunar egalari, barkamol bo‘lib tarbiya topishlari uchun bor kuch va imkoniyatlarimizni safarbar etamiz. Ilm-fan, ta’lim, sog‘liqni saqlash, madaniyat va san’at, sport sohalariga e’tibor yanada kuchaytiriladi”, — dedi u.
“Faxriylar, xotin-qizlar va yoshlarga g‘amxo‘rlik qilish, ijtimoiy himoya samarasini oshirish” ustuvor vazifa bo‘lib qoladi. “Qurolli Kuchlar salohiyatini mustahkamlash, harbiy xizmatchilar va ularning oila a’zolarini qo‘llab-quvvatlash” borasidagi ishlar yangi bosqichga ko‘tariladi.
“Muxtasar aytganda, „Inson qadri uchun, inson baxti uchun!“ degan olijanob maqsadni barchamiz birgalikda amalga oshiramiz”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поздравил народ страны с новым 2025 годом.
Несмотря на сложную обстановку в мире, уходящий год для страны был благополучным. «Благодаря самоотверженному труду, общественно-политической активности нашего народа идея Нового Узбекистана становится реальностью», — заявил глава государства.
Он отметил выборы в Олий Мажлис и местные кенгаши, запуск новых проектов, повышение доходов и качества жизни населения, строительство нового жилья, успехи спортсменов на Олимпийских и Паралимпийских играх, рост авторитета Узбекистана на международной арене.
«Всё это стало возможным благодаря устойчивому развитию, атмосфере дружбы и согласия в нашем обществе», — подчеркнул президент и поблагодарил «весь наш народ-созидатель за добросовестный труд и служение Родине».
Напомнив, что 2025 год в стране объявлен Годом защиты окружающей среды и «зелёной» экономики, Шавкат Мирзиёев заявил: «Наша главная цель — создать устойчивый баланс между экономической системой и окружающей нас средой».
«Мы создадим ещё более широкие возможности для бизнеса. Решительно продолжим работу по обеспечению неприкосновенности частной собственности, активному привлечению иностранных инвестиций», — отметил президент.
«В центре внимания будут социальная сфера, увеличение размеров заработной платы, пенсий, стипендий и пособий. Мы мобилизуем все силы и возможности, чтобы воспитать наших детей гармонично развитыми, имеющими современные знания и профессии. Усилим внимание к развитию науки, образования, здравоохранения, культуры, искусства и спорта», — перечислил он.
Приоритетными останутся «забота о ветеранах, женщинах и молодёжи, повышение эффективности социальной защиты». На новый уровень будет поднята работа «по укреплению потенциала наших Вооружённых Сил, поддержке военнослужащих и членов их семей».
«Словом, все вместе, сплотившись, будем действовать для реализации главного принципа — „Во имя человека, во имя его счастья!“», — заявил Шавкат Мирзиёев.