Vazirlar mahkamasining qarori bilan Muzaffar Murotovich Komilov O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasi rektori etib tayinlandi, deb xabar qildi Din ishlari bo‘yicha qo‘mita matbuot xizmati.
Akademiyaning avvalgi rektori, ushbu lavozimda 2023-yil sentabr oyidan beri ishlab kelgan Uyg‘un G‘afurov boshqa ishga o‘tgani munosabati bilan egallab turgan lavozimidan ozod etilgan edi.
Bungacha Muzaffar Komilov 2022-yil fevral oyidan prezidentning jamoat va diniy tashkilotlar bilan hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchisi (keyinchalik bu lavozim prezidentning din va millatlararo munosabatlar bo‘yicha maslahatchisi etib o‘zgartirilgan) lavozimida ishlab kelgan.
Bundan tashqari, u Din ishlari bo‘yicha qo‘mita raisining birinchi o‘rinbosari (2018−2022) va O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasi rektori (2021−2023) lavozimlarida ham ishlagan.

Постановлением Кабинета министров Музаффар Муротович Камилов назначен ректором Международной исламской академии Узбекистана, сообщила пресс-служба Комитета по делам религий.
Предыдущий ректор академии Уйгун Гафуров, работавший на этом посту с сентября 2023 года, освобождён от должности в связи с переходом на другую работу.
До этого Музаффар Камилов с февраля 2022 года работал советником президента по вопросам взаимодействия с общественными и религиозными организациями (позже должность изменилась на советника президента по вопросам межконфессиональных и межнациональных отношений).
Ранее он также работал первым зампредседателя Комитета по делам религий (2018−2022) и ректором Международной исламской академии Узбекистана (2021−2023).