Dam olish kunlari Toshkentning “Qo‘g‘irchoqlar uyi” hunarmandlar jamoasi yana poytaxt aholisi va mehmonlarini mualliflik qo‘g‘irchoqlari va o‘yinchoqlari olamiga sho‘ng‘ishga taklif qiladi. Xamar san’at galereyasida bo‘lib o‘tadigan qishki festivalning asosiy mavzusi Venetsiya karnavali muhiti va yangi yil sehri bo‘ladi. Tadbir an’anaviy tarzda poytaxtlik taniqli hunarmandlar Oksana Seredyuk va Olga Tomling tomonidan tashkil etildi.
“Yarim yil davomida biz to‘rtta tematik festival o‘tkazdik: „Qo‘g‘irchoq surat sifatida“, „Bolalikka qaytish“, „Alisa mo‘jizalar mamlakatida“ va „Moviy dengizda, oq ko‘pikda“. Bu safar Venetsiya karnavali uslubida ko‘rgazma o‘tkazishga qaror qildik — xira kunlarni yoritish va tashrif buyuruvchilarga bayram tuyg‘usini berish uchun yorqin liboslar, niqoblar va bezaklardan foydalanish orqali. Barcha ishtirokchilar o‘zlari uchun o‘z obrazini uyg‘un tarzda to‘ldiradigan liboslar va qo‘g‘irchoqlar tayyorladi”, — deydi Olga Tomling.
Jami festivalda 30 dan ortiq hunarmand ayollarning turli texnika va uslublarda yasagan 500 dan ortiq qo‘g‘irchoq va o‘yinchoqlari namoyish etiladi: klassik to‘qimachilik qo‘g‘irchoqlaridan tortib, giperrealizm uslubidagi zamonaviy mualliflik asarlarigacha.
Shuningdek, Qozog‘iston va Qirg‘iziston hunarmandlari tomonidan detallarigacha ishlangan yuzlar, miniatyura aksessuarlari va noyob liboslar bilan bezatilgan kolleksion qo‘g‘irchoqlar taqdim etiladi. Tashkilotchilar hozircha sir tutayotgan yangi nomlar ham bo‘ladi.
Rossiyaning eng yaxshi qo‘g‘irchoqbozlaridan biri Alyona Abramova rahbarligida yaratilgan sakkizta asardan iborat ko‘rgazma alohida e’tiborga loyiq. Oktabr oyining boshida u giperrealizm texnikasidan foydalangan holda pishirilgan polimerdan qo‘g‘irchoqlar yaratish bo‘yicha master-klass o‘tkazgan. Oksana Seredyukning so‘zlariga ko‘ra, bunday yuqori darajadagi qo‘g‘irchoqlar Toshkentda ilk bor namoyish etiladi.
“Ishtirokchilarimizning mahorati qay darajada oshganini va, ayniqsa quvontirayotgani, tashrif buyuruvchilarning ko‘rgazmaga munosabati o‘zgarganini ko‘rib turibmiz. Odamlar bizga bayramga kelayotgandek keladi. Qo‘g‘irchoq teatrini idrok etish madaniyati sezilarli darajada o‘sdi. Bizning hunarmandlarimiz har bir loyihada yangilik ko‘rsatishga, zamonaviy texnikani o‘zlashtirishga intiladi”, — deydi Olga Tomling.
Tashkilotchilar mehmonlar uchun boy dastur tayyorlagan. Tashrif buyuruvchilar Venetsiya niqoblarini bo‘yash texnikasini o‘zlashtirib olishi va zanjabilli pryaniklarni bezashni o‘rganishi mumkin. Yevropa Rojdestvo an’analari ruhidagi bayram esdalik sovg‘alari, suvenirlar va shirinliklar mavjud bo‘lgan yangi yil do‘koni ham bo‘ladi.
Festivalning birinchi kunida soat 12:00 dan 13:30 gacha mehmonlarni sehrgar kutib oladi. Kostyumda kelgan mehmonlar undan yangi yil sovg‘asi olishi mumkin bo‘ladi.
7−8-dekabr kunlari qo‘g‘irchoqlarga mahliyo bo‘lish va bayram muhitini his qilish mumkin. Xamar galereyasi soat 11:00 dan 18:00 gacha ishlaydi. Kirish bepul.
Jamiyat ta’sischilari, shuningdek, kelgusi yil uchun rejalari bilan o‘rtoqlashdi. Bahorda ular yozgi festival uchun yangi asarlar yaratish maqsadida turli qo‘g‘irchoqbozlik texnikalari bo‘yicha navbatdagi mahorat darslarini o‘tkazadi. Ishtirok etish uchun Rossiyadan mashhur qo‘g‘irchoqbozlar taklif etiladi. Ular mahalliy hunarmand ayollar uchun qolipli qo‘g‘irchoqlar, haykal figuralari, teddi-doll uslubidagi o‘yinchoqlar va boshqalarni yaratish bo‘yicha mashg‘ulotlar o‘tkazadi.
“Bunday ijodiy uchrashuvlarni tashkil etish juda ko‘p mehnat talab qiladi, lekin ular bizning do‘stona qo‘g‘irchoq jamoamizning bir qismi bo‘lishni istagan har bir kishining kasbiy o‘sishi va rivojlanishi uchun ajoyib imkoniyatdir”, — deydi Oksana Seredyuk.

В эти выходные ташкентское сообщество мастеров «Кукольный дом» вновь приглашает жителей и гостей столицы погрузиться в мир авторских кукол и игрушек. Главной темой зимнего фестиваля, который пройдёт в арт-галерее Xamar, станет атмосфера Венецианского карнавала и новогоднего волшебства. Организаторами мероприятия традиционно выступили известные столичные мастерицы Оксана Середюк и Ольга Томлинг.
«За полтора года нашего существования мы провели уже четыре тематических фестиваля: „Кукла, как картина“, „Назад в детство“, „Алиса в стране чудес“ и „В синем море, в белой пене“. На этот раз решили провести выставку в стиле Венецианского карнавала — с яркими костюмами, масками и декорациями, чтобы скрасить серые будни и подарить посетителям ощущение праздника. Все участницы подготовили для себя костюмы и кукол, которые будут гармонично дополнять их образы», — говорит Ольга Томлинг.
Всего на фестивале будет выставлено более 500 кукол и игрушек от 30 мастериц, выполненных в различных техниках и стилях: от классических текстильных кукол до современных авторских работ в стиле гиперреализма.
Коллекционных кукол с детально проработанными лицами, миниатюрными аксессуарами и аутентичными костюмами представят также мастера из Казахстана и Кыргызстана. Будут и новые имена, которые организаторы пока держат в секрете.
Особого внимания заслуживает экспозиция из восьми работ, созданных под руководством одного из лучших кукольников России Алёны Абрамовой. В начале октября она провела мастер-класс по созданию кукол из запекаемого полимера в технике гиперреализма. По словам Оксаны Середюк, куклы такого высокого уровня исполнения покажут в Ташкенте впервые.
«Мы видим, как выросло мастерство наших участниц и, что особенно радует, изменилось отношение посетителей к выставке. Люди приходят к нам как на праздник. Культура восприятия кукольного искусства значительно выросла. Наши мастера с каждым проектом стремятся показать что-то новое, осваивают современные техники», — рассказывает Ольга Томлинг.
Организаторы подготовили для гостей насыщенную программу. Посетители смогут освоить технику росписи венецианских масок и научиться украшать имбирное печенье. В духе рождественских европейских традиций будет работать новогодняя лавка с праздничными сувенирами, подарками и сладостями.
В первый день фестиваля с 12:00 до 13:30 гостей будет встречать волшебник. Посетители, которые придут в костюмах, смогут получить от него новогодний подарок.
Полюбоваться куклами и проникнуться атмосферой праздника можно будет 7−8 декабря. Галерея Xamar будет открыта с 11:00 до 18:00. Вход свободный.
Основатели сообщества также поделились планами на следующий год. Весной они проведут ещё один мастер-класс по различным техникам кукольного ремесла, чтобы к летнему фестивалю создать новые работы. К участию привлекут известных кукольников из России. Они проведут занятия для местных мастериц по созданию лепных кукол, скульптурных фигур, игрушек в стиле тедди-долл
«Организация таких творческих встреч требует огромного труда, но является прекрасной возможностью для профессионального роста и развития каждого, кто хочет стать частью нашего дружного кукольного сообщества», — делится Оксана Середюк.