O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi 2025-yilgi yoshlar Osiyo o‘yinlari o‘tkaziladigan manzil o‘zgargani yuzasidan rasmiy bayonot e’lon qildi. O‘yinlarni Toshkent qabul qilishi kerak edi, biroq dushanba kuni Osiyo olimpiya kengashi (OCA) mamlakat arizani qaytarib olganini ma’lum qildi.
Bayonotda aytilishicha, OCA ijroiya qo‘mitasi onlayn yig‘ilishda MOQ va O‘zbekiston Sport vazirligining so‘rovini ko‘rib chiqqan.
“Pandemiyadan keyingi cheklovlar sababli Olimpiya shaharchasi qurilishi uchun zarur vositalar yetkazish jarayonida uzilishlar kuzatilgani va foydalanishga topshirish muddati kechikishini inobatga olgan holda O‘zbekiston tomoni OOKdan musobaqani yana bir yilga surishni so‘radi”, — deyiladi bayonotda.
“Biroq Olimpiya sport turlaridagi bellashuvlar kelgusida Dakar-2026 o‘smirlar yozgi Olimpiya o‘yinlariga saralash vazifasini bajarishi nazarda tutilgani bois OOK III yoshlar Osiyo o‘yinlari 2025-yilda tashkil etilishi muhimligini bildirdi”, — deya ta’kidladi MOQ.
Natijada III Osiyo o‘yinlariga mezbonlik qilish huquqi Bahraynga topshirildi.
OCA O‘zbekistonga Islom birdamligi o‘yinlari yoki Jang san’ati va yopiq inshootlardagi Osiyo o‘yinlari kabi kattalar miyosidagi yirik kompleks tadbirlarni o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rishni tavsiya qildi.
MOQning qo‘shimcha qilishicha, O‘zbekistonga tashrif buyurgan OAK vakillari “mamlakatimizda olib borilayotgan ulkan bunyodkorlik ishlariga yuqori baho bergan”.
“Toshkentda qurilayotgan Olimpiya shaharchasi faqatgina yoshlar Osiyo o‘yinlari uchun emas, majmuani kelgusida o‘zbek sportining taraqqiyotini yangi bosqichga olib chiqadigan ilmiy-metodik klasterga aylantirish ko‘zda tutilgan. Unda zamonaviy sport obyektlaridan tashqari Sport vazirligi, ko‘plab federatsiya va assotsiatsiyalar, sport akademiyasi, sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi kabi inshootlar ham o‘rin olib, bu maskanda terma jamoalarimizni tayyorlashdagi nazariya va amaliyot birlashadi”, — deyiladi xabarda.
“O‘zbekiston ommaviy sport va olimpiya harakatini rivojlantirishga sodiq qolmoqda. Shu ma’noda, Olimpiya shaharchasini barpo etish, undan unumli foydalanish va uning negizida sportimizni yangi bosqichga ko‘tarish bo‘yicha prezidentimiz tomonidan berilgan barcha topshiriqlar ijrosi ta’minlanadi va kelajakda bu majmua yirik sport tadbirlarini o‘tkazishga har tomonlama tayyor bo‘ladi”, — deyiladi MOQ xabarida.

Национальный олимпийский комитет Узбекистана опубликовал официальное заявление по поводу смены места проведения Азиатских молодёжных игр 2025 года. Их должен был принять Ташкент, но в понедельник Олимпийский совет Азии (ОСА) сообщил, что страна отозвала заявку.
В заявлении говорится, что исполнительный комитет ОСА на онлайн-заседании рассмотрел запрос НОК и Министерства спорта Узбекистана.
«Учитывая, что из-за ограничений в постпандемийный период наблюдались задержки в поставках необходимых средств для строительства Олимпийского городка и, соответственно, сроки сдачи объектов в эксплуатацию были сдвинуты, узбекская сторона обратилась к ОСА с просьбой перенести проведение игр на один год», — говорится в заявлении.
«Однако, поскольку соревнования по Олимпийским видам спорта в рамках Азиатских молодёжных игр служат этапом квалификации к юношеским Олимпийским играм в Дакаре в 2026 году, ОСА подчеркнул важность проведения игр именно в 2025 году», — отметили в НОК.
В результате право проведения III Азиатских молодёжных игр было передано Бахрейну.
ОСА рекомендовал Узбекистану сосредоточиться на подготовке к организации крупных международных мероприятий, таких как Игры Исламской солидарности или Азиатские игры закрытых помещениях и по боевым искусствам.
В НОК добавили, что представители ОСА, посетившие Узбекистан, «высоко оценили масштаб строительных работ, проводимых в стране».
«Олимпийский городок, строящийся в Ташкенте, задуман не только как площадка для проведения юношеских Азиатских игр, но и как научно-методический кластер, способный вывести развитие узбекского спорта на новый уровень. Помимо современных спортивных объектов, в комплексе разместятся Министерство спорта, офисы федераций и ассоциаций, спортивная академия, научно-практический центр спортивной медицины. Это создаст уникальную среду, где теория и практика подготовки национальных сборных будут интегрированы», — отмечается в заявлении.
«Узбекистан остаётся приверженным развитию массового спорта и Олимпийского движения. Строительство Олимпийского городка, его эффективное использование и превращение в базу для дальнейшего развития спорта в стране остаются в числе приоритетных задач. Все поручения президента, связанные с этим проектом, будут обязательно выполнены в полном объёме, а сам комплекс в будущем станет полностью готов к проведению крупных спортивных мероприятий», — заявили в НОК.