Markaziy Osiyoda elektr energiyasi savdosi uchun yagona platforma yaratish rejalashtirilmoqda. Bu haqda 6-noyabr kuni Toshkentda bo‘lib o‘tayotgan Yevropa iqtisodiyoti kunlari doirasida energetika vaziri o‘rinbosari Umid Mamadaminov ma’lum qildi, deya xabar beradi “Gazeta.uz” muxbiri.
Uning so‘zlariga koʻra, O‘zbekiston Jahon banki va boshqa institutlar bilan birgalikda ushbu platforma ustida ishlamoqda.
“Bir necha yil ichida bizda tarmoqni muvozanatlashda yordam beradigan bozor bo‘ladi. Tojikiston va Qirg‘iziston kabi qo‘shni davlatlar muhim gidroenergetika resurslariga ega bo‘lib, bu bizning qayta tiklanadigan energiya manbalarini uzluksiz ishlab chiqarishimizga to‘liq mos keladi”, — dedi u.
Energetika vaziri o‘rinbosari O‘zbekiston elektr energiyasi ishlab chiqarish sohasida salmoqli yutuqlarga erishganini, biroq hozirda mamlakatda infratuzilma sohasida investorlar uchun ulkan imkoniyatlar yaratilganini ta’kidladi.
“Infratuzilma shamol va quyosh kabi uzluksiz energiya manbalarini integratsiya qilish uchun juda muhim va ko‘plab mamlakatlar bu muammoga duch kelmoqda. Bizga kamida 5000 km elektr uzatish liniyalari, jumladan, 500 kV va 200 kV yuqori kuchlanishli liniyalar va podstansiyalar kerak”, — dedi Umid Mamadaminov.
Kelgusi ikki yil ichida kamida 2000 km elektr uzatish liniyalarini qurish kerak.
“Bu yerda mexanizm yaratish uchun xalqaro moliya institutlarining yordami kerak bo‘ladi. Qonunga ko‘ra, hukumat elektr uzatish liniyalari kabi aktivlarga ega bo‘lishi kerak. Biroq boshqa mamlakatlarda muvaffaqiyatli qo‘llangan model mavjud. Xususiy kompaniyalar kelib, investitsiya qilishlari mumkin, masalan, huquqlarni [boshqarishga] o‘tkazish bilan ijaraga berish yoki EPC+ (qo‘llab-quvvatlagan holda qurilishning to‘liq sikli — tahr.) orqali; ushbu sxemalarning har biri hukumatga infratuzilmani rivojlantirishga investitsiyalarni jalb qilishni soddalashtirishga yordam beradi”, — dedi Energetika vazirligi rahbari o‘rinbosari.
Elektr energiyasi sanoatida EPC+ (muhandislik, ta’minot va qurilish) — shartnoma loyihasini boshqarish modeli. An’anaviy EPC shartnomasiga ko‘ra, pudratchi loyihani loyihalash, xarid qilish va qurish uchun to‘liq javobgar bo‘ladi, tayyor loyihani buyurtmachiga tayyor holda topshiradi. EPC+ texnik xizmat ko‘rsatish, xodimlarni o‘qitish va moliyalashtirishni boshqarish kabi qo‘shimcha xizmatlarni o‘z ichiga oladi.
Umid Mamadaminovning ta’kidlashicha, avtomatlashtirish qayta tiklanadigan energiya manbalarini elektr tarmog‘iga integratsiyalashning asosiy muammosi hisoblanadi, chunki usiz tizimni nazorat qilib bo‘lmaydi.
“Ushbu avtomatlashtirish ilg‘or prognozlash tizimlari bilan birlashtirilishi kerak. Qachon bulut paydo bo‘lishini va quyosh generatsiyasining keskin pasayishini hech qachon bilmaysiz, bu esa har qanday davlat uchun qiyinchilik tug‘diradi”, — dedi u.
Yana bir jihat — zaxira quvvati. Tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, qayta tiklanadigan manbalarni tarmoqqa integratsiya qilish uchun qayta tiklanadigan manbalar quvvatining kamida 80% zaxira quvvatiga ega bo‘lish kerak.
“Biz allaqachon umumiy quvvati 400 MVt dan yuqori bo‘lgan 2000 MVt dan ortiq energiya saqlash tizimlarini o‘rnatish bo‘yicha shartnomalar imzolaganmiz, chunki ularning har biri ikki davrli tarmoq. Kelgusi ikki yil ichida biz kamida 4000 MVt bazaviy quvvatga ega bo‘lamiz. Bu haqiqatan ham quyosh energiyasi ishlab chiqarishdagi tebranishlarga tezda javob berishga yordam beradi”, — dedi vazir o‘rinbosari.
Yana bir muhim jihat — kadrlar salohiyatini rivojlantirish. Bozorga yangi sarmoya va texnologiyalar kirib kelayotgan bir sharoitda O‘zbekistonga “ushbu loyihalarni boshqarish uchun iqtidorli mutaxassislar, malakali kadrlar va jamoa” zarur.
Prezidentning 30-avgustdagi farmoniga asosan O‘zbekistonning barcha hududlaridagi elektr va gaz taqsimlash tarmoqlarini xususiy operatorlarga o‘tkazish rejalashtirilgan. Oktabr oyida Samarqand viloyatida tender boshlanadi. Energoregulyator rahbari Sherzod Xo‘jayev elektr tarmoqlarini nima uchun xususiy sektorga berish kerakligini tushuntirgandi.
2019-yil iyun oyida O‘zbekiston energetika vazirining sobiq o‘rinbosari Sherzod Xodjayev (hozirda Energetika bozorini tartibga solish agentligi rahbari) Markaziy Osiyo mamlakatlarida operatorlar uchun elektr energiyasi ulgurji bozorini tashkil etish rejasini e’lon qilgan edi. Bunday birjada Markaziy Osiyoning elektr energiyasi ishlab chiqaruvchilari ortiqcha ishlab chiqarilgan quvvatni taklif qilishi mumkin bo‘ladi, O‘zbekiston esa bundan Afg‘onistonga kelajakda elektr energiyasi yetkazib berish uchun yetishmayotgan hajmlarni to‘ldirishda foydalanishni rejalashtirmoqda.

Для торговли электроэнергией в Центральной Азии планируется создать единую платформу. Об этом в рамках Дней Европейской экономики в Ташкенте 6 ноября сообщил заместитель министра энергетики Умид Мамадаминов, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
По его словам, Узбекистан совместно со Всемирным банком и другими учреждениями работает над этой платформой.
«Через несколько лет у нас будет создан рынок, который действительно поможет сбалансировать энергосистему. Соседние страны, такие как Таджикистан и Кыргызстан, обладают значительными гидроэнергетическими ресурсами, что отлично сочетается с прерывистой генерацией возобновляемой энергии у нас», — отметил он.
Замминистра энергетики заявил, что Узбекистан достиг значительных успехов в области генерации электроэнергии, но теперь в стране есть огромные возможности для инвесторов в области инфраструктуры.
«Инфраструктура крайне важна для интеграции прерывистых источников энергии, таких как ветер и солнце, и многие страны сталкиваются с этим вызовом. Нам необходимо, по крайней мере, 5000 км линий электропередачи, включая линии высокого напряжения на 500 кВ и 200 кВ и подстанции», — сообщил Умид Мамадаминов.
В течение следующих двух лет необходимо построить как минимум 2000 км линий электропередачи.
«Здесь нам потребуется помощь международных финансовых институтов для создания механизма. По закону правительство должно владеть такими активами, как линии электропередачи. Однако существует модель, успешно применяемая в других странах. Частные компании могут приходить и инвестировать, например, через аренду с передачей прав [на управление] или EPC+ (полный цикл строительства с поддержкой — ред.); любая из этих схем помогут правительству упростить привлечение инвестиций в развитие инфраструктуры», — сказал замглавы Минэнерго.
В сфере электроэнергетики EPC+ (инжиниринг, снабжение и строительство) — это модель контрактного управления проектом. В рамках обычного EPC-контракта подрядчик полностью отвечает за проектирование, закупку и строительство в проекте, передавая заказчику готовый объект «под ключ». EPC+ включает дополнительные услуги, например, обслуживание, обучение персонала и управление финансированием.
Умид Мамадаминов отметил, что автоматизация является ключевым вопросом для интеграции возобновляемых источников энергии в сеть, поскольку без неё невозможно контролировать систему.
«Эта автоматизация должна быть связана с продвинутыми системами прогнозирования. Вы никогда не знаете, когда появится облако и произойдёт резкое падение солнечной генерации, что создаст трудности для любой страны», — отметил он.
Ещё один аспект — это резервные мощности. Исследования показывают, что для интеграции возобновляемых источников в сеть необходимо иметь резервные мощности в объёме не менее 80% от мощности возобновляемых источников.
«Мы уже подписали соглашения на установку более 2000 МВт систем накопления энергии с общей накопительной мощностью свыше 400 МВт·ч, поскольку каждая из них представляет собой двухцикловую сеть. В течение следующих двух лет у нас будет как минимум 4000 МВт базовой мощности. Это действительно поможет оперативному реагированию на колебания в производстве солнечной электроэнергии», — заявил замминистра.
Ещё одним важным аспектом является развитие кадрового потенциала. С приходом новых инвестиций и технологий на рынок Узбекистану необходимы «талантливые специалисты, квалифицированный персонал и команда для управления этими проектами».
Согласно указу президента от 30 августа, распределительные электрические и газовые сети во всех регионах Узбекистана планируется передать в управление частным операторам. В октябре стартует тендер в Самаркандской области. Глава энергорегулятора Шерзод Ходжаев объяснял, зачем нужно передавать электросети частникам.
В июне 2019 года бывший заместитель министра энергетики Узбекистана Шерзод Ходжаев (ныне глава Агентства по регулированию энергорынка) сообщил о планах по созданию оптового рынка электроэнергии операторов стран Центральной Азии. На такой бирже производители электроэнергии из Центральной Азии смогут предлагать излишки произведённой генерации, а Узбекистан планирует через неё восполнять недостающие объёмы для будущих поставок электроэнергии в Афганистан.
Дни Европейской экономики проходят в Ташкенте 6−7 ноября, их организовала Ассоциация экономического сотрудничества Европа-Узбекистан (EUROUZ). «Газета.uz» выступила информационным партнером.