Shavkat Mirziyoyev 7-noyabr kuni suv va energiya resurslaridan oqilona foydalanish, shuningdek, qishloq xo‘jaligida yo‘qotishlarni kamaytirish chora-tadbirlariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Davlat rahbarining fikricha, suv tanqisligi muammosining yagona to‘g‘ri yechimi suvni tejovchi texnologiyalarni joriy etish va ariqlarni betonlash hisoblanadi.
Jumladan, 550 kilometr kanal va ariqlar betonlangani evaziga 200 ming gektar maydonda suv yaxshilangan, yiliga 450 million kub metr suv tejalmoqda. Fermer va klasterlar tomonidan ham 13 ming km ichki tarmo betonlangan.
“Suv boshqaruvi isloh qilinib, tumanda suvni hisobga olish tizimi shakllandi: fermerlar suvni hisob-kitob qilishga salgina bo‘lsa ham dunyoqarashi o‘zgardi, desak, bu ham haqiqat. Shaffof tizim qilganimiz uchun bu yil yerga ikki karra ko‘p suv bordi, yana 6 milliard kub metr suv hisobi joy-joyiga qo‘yildi”, — dedi u.
Biroq dolzarb muammolar saqlanib qolmoqda. Masalan, klaster va fermerlarga bir kubometr suv yetkazib berish o‘rtacha 212 so‘mga to‘g‘ri kelsa, Buxoro, Qashqadaryo va Namangan viloyatlarida bu 2−3 baravar qimmat.
Oxirgi yillarda 1 milliard dollar hisobiga Qarshi, Amu-Buxoro, Amu-Zang kabi yirik nasos stansiyalari modernizatsiya qilindi. Lekin o‘rta va mayda nasoslar eskiligi sababli suv tannarxi oshib ketayapti. Betonlash hisobiga yo‘qotish 10−15 foizga kamaygan bo‘lsa-da, 20 ta tumanda bu ko‘rsatkich yuqori, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident noyabrdan martgacha bo‘lgan vaqt kanallarni betonlashtirish uchun eng qulayi ekanini ta’kidladi. Ayni paytda 18 ming kilometr magistral va 94 ming kilometr ichki kanallarni betonlashtirish zarur.
“Kanallarda yiliga 13 milliard kub metr (33 foiz) suv yo‘qotilyapti, Andijon, Navoiy, Namangan, Samarqand va Sirdaryo viloyatlarining bir yillik ishlatadigan suviga teng. Shu sababli kelgusi yilda betonlashga 800 milliard so‘m ajratiladi”, — dedi u.
Yig‘ilishda ta’kidlanishicha, o‘tgan yili texnika, ishchi kuchi va qum-shag‘aldan yordam bo‘lgani uchun betonlash xarajati 2 karra arzonlashgan. Pudratchilarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnoma asosida sement yetkazib berish orqali tannarxni yana 20 foizga pasaytirish kutilmoqda.
Davlat rahbari betonlangan kanallarda suv oqimi tezlashib, kichik GESlar qurish uchun keng imkoniyatlar yaratilayotganini ta’kidladi. Navoiy viloyatida 11 megavattli 148 ta shunday stansiya qurish boshlangan. Umuman, hududlarda 2 mingta mikro GES qurib, yiliga qo‘shimcha 600 million kilovatt elektr olish rejalashtirilgan.
“Masalan, Qaxramon kanalini betonlash hisobiga suv oqimi tezligi 2−3 karra oshadi. Hozir tezligi 1 m/s. Natijada kanalning 3 kilometr qismiga bemalol 10 ta mikroGES o‘rnatsa bo‘ladi. Hamma yerda shuni qilsa bo‘ladi, hamma yerda”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mutasaddilarga bu borada xususiy sheriklik shartlarini ishlab chiqib, tadbirkorlarga e’lon qilish topshirildi.
Prezident 2023-yilning noyabrida 2024-yilda 1500 kilometr, ya’ni o‘tgan yilga nisbatan 4 barobar ko‘p kanallarni betonlashtirish vazifasini qo‘ygan edi. Ammo joriy yilda 550 kilometr uzunlikdagi ariqlar betonlanishi haqida xabar berildi.
Suv xo‘jaligi vaziri Shavkat Xamrayevning ma’lum qilishicha, kanallarni betonlashtirish uchun xalqaro moliya institutlari, shuningdek, davlat budjetidan 600 milliard so‘m mablag‘ jalb etiladi.
2023-yil aprel oyida Suv xo‘jaligi vaziri birinchi o‘rinbosari 2030-yilga borib mamlakatda 7 milliard kub metr suv yetishmasligini ta’kidlagan edi (hozirgi hajmning 25 foizi). Hamkor BCG O‘zbekistonda suvni tejash bo‘yicha tashabbuslarni 10 milliard dollarga baholagan. Uning so‘zlariga ko’ra, davlat xarajatlarni to‘g‘ri belgilashi kerak.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 7 ноября провёл совещание по мерам рационального использования воды и энергетических ресурсов, а также сокращению потерь в сельском хозяйстве.
По словам государства, единственным верным решением на фоне проблемы водного дефицита является внедрение водосберегающих технологий и бетонирование каналов.
В частности, за счёт бетонирования 550 км каналов и арыков водоснабжение улучшилось на площади в 200 тысяч гектаров, что позволит экономить 450 млн кубометров воды ежегодно. Фермеры и кластеры также забетонировали 13 тысяч км внутренних сетей.
«Система управления водными ресурсами была реформирована: в районах внедрена система учёта воды, фермеры научились учитывать её расход. Прозрачная система позволила в этом году удвоить объем подаваемой на поля воды, а также взять на учёт дополнительно 6 миллиардов кубометров», — сказал он.
Тем не менее, остаются актуальные проблемы. Например, подача каждого кубометра воды для кластеров и фермеров обходится в среднем в 212 сумов, а в Бухарской, Кашкадарьинской и Наманганской областях стоимость в 2−3 раза выше.
За последние годы на модернизацию крупных насосных станций, таких как Каршинская, Аму-Бухарская и Аму-Зангская, было выделено 1 млрд долларов. Однако из-за изношенности средних и малых насосов себестоимость воды продолжает расти. Несмотря на снижение потерь воды на 10−15% за счёт бетонирования каналов, в 20 районах потери все ещё остаются высокими, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент отметил, что с ноября по март самое подходящее время для бетонирования каналов. В настоящее время предстоит забетонировать 18 тысяч км магистральных и 94 тысячи км внутренних каналов.
«Ежегодные потери воды в каналах составляют 13 миллиардов кубометров (33%), что эквивалентно годовому объёму воды, потребляемому в Андижанской, Навоийской, Наманганской, Самаркандской и Сырдарьинской областях. В связи с этим на эти работы [по бетонированию каналов] в следующем году будет выделено 800 млрд сумов», — сообщил он.
На совещании отмечалось, что в прошлом году затраты на бетонирование удалось снизить вдвое благодаря поддержке, включавшей предоставление техники, рабочей силы и стройматериалов. Как ожидается, за счёт прямых договоров с подрядчиками на поставку цемента себестоимость можно дополнительно снизить на 20%.
Глава государства указал, что в забетонированных каналах поток воды ускоряется, что создаёт возможности для строительства малых гидроэлектростанций. В Навоийской области начато строительство 148 таких станций общей мощностью 11 МВт. В перспективе планируется построить 2000 микроГЭС, что позволит ежегодно получать дополнительно 600 млн кВт·чэлектроэнергии.
«Например, за счёт бетонирования канала Кахрамон скорость потока воды увеличится в 2−3 раза. Сейчас скорость составляет 1 м/с. В результате на 3-километровой части можно без проблем установить 10 микроГЭС. Везде это можно сделать, везде», — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Ответственным лицам поручено разработать и довести до предпринимателей условия участия в таких проектах.
В ноябре 2023 года президент ставил задачу забетонировать в 2024 году 1500 км, то есть в 4 раза больше, каналов, чем в предыдущем году. Однако фактически сообщается о бетонировании в этом году 550 км каналов.
Министр водного хозяйства Шавкат Хамраев сообщал, что для бетонирования каналов будут привлечены средства международных финансовых институтов, а также 600 млрд сумов из госбюджета.
В апреле 2023 года первый замглавы Минводхоза отметил, что к 2030 году стране будет не хватать 7 млрд кубометров воды (25% от текущих объёмов). Эксперты отмечали, что государству надо правильно приоритизировать затраты.