Soliq qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Mubin Mirzayev Oliy Majlis Qonunchilik palatasining 5-sentabr kuni bo‘lib o‘tgan majlisida davlat budjeti daromadlarida bilvosita soliqlar ulushi kamayganini tushuntirdi.
Bosh vazir o‘rinbosari, iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov 2024-yilning birinchi yarmida davlat budjeti daromadlari o‘tgan yilning birinchi yarmiga nisbatan 18,7 trillion yoki 18,3 foizga o‘sib, 121 trillion so‘mga yetganini ma’lum qilgandi.
Davlat budjeti daromadlarida bevosita soliqlar (aylanmadan olinadigan soliqlar, jismoniy shaxslardan olinadigan daromad va foyda soliqlar) ulushi 33,3 foiz — 40,3 trillion so‘mni, bevosita soliqlar (bojxona to‘lovlari, aksiz solig‘i va QQS) 33,1 foiz yoki 40 trillion so‘mni, resurs soliqlari — 14,2 foiz yoki 17,2 trillion so‘mni, boshqa daromadlar — 19,5 foiz yoki 23,5 trillion so‘mni tashkil etdi.
Davlat budjeti xarajatlari 16 foizga oshib, 149,8 trillion so‘mni tashkil etdi.
Deputat Faxriddin Samadov bilvosita soliqlar ulushi 3 foizga, resurs soliqlarining ulushi 1,4 foizga kamayganini ta’kidladi. U nega bilvosita soliqlar ulushi kamaygani va bu kamayish qaysi manbalar hisobidan sodir bo‘lganini so‘radi.
Soliq qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Mubin Mirzayevning ma’lum qilishicha, soliq organlari tomonidan 85,8 trillion so‘m soliq tushumi ta’minlangan, bu 2023-yilning yanvar-iyun oylariga nisbatan 12,5 foizga ko‘p. Uning aniqlik kiritishicha, bilvosita soliqlar ulushi QQS va aksiz solig‘i hisobiga 22,8 foizdan 21,4 foizga (-1,4 foiz) kamaygan.
Soliq organlari 17,8 trillion so‘m (+12,3 foiz) QQS tushumini ta’minlagan. O‘tgan yilga nisbatan QQS qaytarish summasi 40 foizga oshib, 14 trillion so‘mni tashkil etdi, dedi u.
“2024-yil birinchi yarimyilligida 1000 kub metr gazni 160 dollardan import qilyapmiz yoki 2 million so‘mdan. Va 240 so‘m bojxonada to‘lanyapti. Va aholi va tashkilotlarga biz bugungi kunda buni 480 ming so‘mdan to 1,5 million so‘mgacha sotyapmiz. 60 ming so‘mdan [QQS] har 1000 kub metrga qaytarib beryapmiz”, — dedi u.
Mubin Mirzayevning aytishicha, birgina 2024-yilning birinchi yarmida tabiiy gazni xarid qilish va sotish funksiyalarini markazlashgan holda amalga oshiruvchi UzGasTrade kompaniyasi ushbu summani “undirish o‘rniga” 1 trillion so‘mga QQS qaytargan.
Shuningdek, soliq organlari tomonidan budjetga 8 trillion so‘mga aksiz solig‘i undirilgan, uning ulushi 0,2 foizga kamaygan.
“Birinchi navbatda, mana shu tabiiy gazdan 1,4 trillion so‘m tushumlar tushmasligi sabab bo‘ldi… 2023-yilning olti oyida agar bizda 2,3 milliard kub metr gaz import qilingan bo‘lsa, 2024-yilning birinchi yarmida 5,2 milliard kub metr gaz import qilindi va deyarli 2,2 barobar oshdi. Va shuning hisobiga biz 1,3 trillion so‘mlik aksiz solig‘ini olmadik”, — dedi u. Prezident qaroriga ko‘ra, gaz importi uchun nol aksiz stavkasi belgilangan, deb eslatdi SQ rahbariyati vakili.
O‘zbekistonda birinchi yarimyillikda gaz qazib olish hajmi 13,7 milliard kub metrni tashkil etdi, bu o‘tgan yilning birinchi yarmiga nisbatan 1,4 milliard kub metrga kam. Oqibatda budjetga ham 104 milliard so‘m aksiz tushumlari yo‘qotildi.
Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, birinchi yarimyillikda O‘zbekistonga gaz importi 809 mln dollardan oshdi, bu 2023-yilning birinchi yarmidagi ko‘rsatkichdan 4 barobar ko‘p.
2023-yil oktabr oyidan O‘zbekiston Qozog‘iston hududi orqali Rossiyadan gaz import qila boshlagandi. RFdan gaz importi hajmini oshirish uchun magistral gaz tizimini modernizatsiya qilishga 500 million dollar sarmoya kiritish rejalashtirilayotgani ma’lum qilingan.
Birinchi chorakda gaz sotib olish va sotish o‘rtasidagi farqni qoplash uchun davlat budjetidan 8,1 trln so‘m subsidiya ajratildi. Bu butun 2024-yil uchun rejalashtirilgan subsidiyalar umumiy hajmining 85 foizini tashkil etadi.
2023-yilda O‘zbekiston eksport qilganidan ko‘ra ko‘proq gaz importini amalga oshirdi. Yetkazib berish orasidagi farq 165 mln dollardan oshdi. “Gazeta.uz” mamlakat ichida ulkan gaz zaxiralari bo‘lishiga qaramay, bu holat yuzaga kelishiga sabab bo‘lgan omillarni o‘rganishga harakat qilgandi.

Первый заместитель председателя Налогового комитета Мубин Мирзаев на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса 5 сентября объяснил снижение доли косвенных налогов в доходах государственного бюджета.
Вице-премьер, министр экономики и финансов Джамшид Кучкаров отчитался, что в первой половине 2024 года доходы государственного бюджета выросли до 121 трлн сумов, увеличившись на 18,7 трлн, или на 18,3% по сравнению с первой половиной прошлого года.
В доходах госбюджета доля прямых налогов (налоги с оборота, с доходов физлиц и прибыли) составила 33,3% — 40,3 трлн сумов, а косвенных налогов (таможенные пошлины, акцизный налог и НДС) — 33,1% , или 40 трлн сумов, ресурсные налоги — 14,2%, или 17,2 трлн сумов, другие доходы — 19,5%, или 23,5 трлн сумов.
Расходы госбюджета за увеличились на 16% — до 149,8 трлн сумов.
Депутат Фахриддин Самадов указал, что доля косвенных налогов снизилась на 3%, ресурсных налогов — на 1,4%. Он спросил, почему доля косвенных налогов снизилась и за счёт каких источников произошло уменьшение.
Первый замглавы Налогового комитета Мубин Мирзаев сообщил, что налоговые органы обеспечили поступление 85,8 трлн сумов налогов, что на 12,5% больше показателя января-июня 2023 года. Он уточнил, что доля косвенных налогов снизилась с 22,8% до 21,4% (-1,4%) за счёт НДС и акциза.
Налоговые органы обеспечили поступление НДС на 17,8 трлн сумов (+12,3%). По сравнению с прошлым годом сумма возврата НДС выросла на 40% — до 14 трлн сумов, сказал он.
«Например, в первой половине 2024 года мы покупаем 1000 кубометров газа по 160 долларов, или по 2 млн сумов. 240 сумов выплачиваются на таможне. Мы продаём газ населению и предприятиям по цене от 480 тысяч до 1,5 млн сумов. Мы возвращаем [НДС] по 60 тысяч сумов за каждые 1000 кубометров», — рассказал он.
Мубин Мирзаев заявил, что только в первой половине 2024 года компании UzGasTrade, которая выполняет функции по покупке и реализации природного газа в централизованном порядке, возвращён НДС на 1 трлн сумов «вместо взимания» этой суммы.
Налоговые органы также начислили в бюджет акцизный налог на 8 трлн сумов, его доля снизилась на 0,2%.
«В первую очередь, мы недополучили 1,4 трлн сумов поступлений от природного газа. Если за шесть месяцев 2023 года мы импортировали 2,3 млрд кубометров газа, то в первой половине 2024 года импортировано 5,2 млрд кубометров газа, что в 2,2 раза больше. В связи с этим мы не получили акцизный налог на 1,3 трлн сумов», — отметил он. На импорт газа по постановлению президента установлена нулевая ставка акциза, напомнил представитель руководства НК.
Добыча газа в Узбекистане в первом полугодии составила 13,7 млрд кубометров (в компании «Узбекнефтегаз» без учёта других производителей — ред.), что на 1,4 млрд кубометров меньше показателя первой половины прошлого года. В результате бюджет также недополучил 104 млрд сумов акцизных поступлений.
Согласно данным Статагентства, импорт газа в Узбекистан за первое полугодие превысил 809 млн долларов, что в 4 раза больше показателя за первую половину 2023 года.
С октября 2023 года Узбекистан импортирует газ из России через территорию Казахстана по 155−160 долларов за 1000 кубометров. Сообщалось о планах вложить 500 млн долларов для модернизации магистральной газовой системы для увеличения объёмов импорта газа из РФ.
В первом квартале из госбюджета было выделено 8,1 трлн сумов на субсидии на покрытие разницы между покупкой и продажей газа. Это 85% всего запланированного объёма субсидий на весь 2024 год.
В 2023 году Узбекистан впервые импортировал больше газа, чем экспортировал. Разница в поставках тогда превысила 165 млн долларов. «Газета.uz» попыталась изучить факторы, которые привели к такому положению, несмотря на огромные запасы газа внутри страны.