Jinoyat ishi yetti moddadan iborat bo‘lib, AQSh fuqarolarini o‘ldirish maqsadida til biriktirish va terrorizmni moliyalashtirish maqsadida til biriktirish kabi ayblovlarni o‘z ichiga oladi. Hujjatlarda, shuningdek, HAMAS tomonidan hujumlar uchun foydalanilgan qurollarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash va topshirishda ayblanayotgan Eron, shuningdek, Livanning “Hizbulloh” guruhi ham tilga olingan.
Ayblanuvchilar orasida Sinvardan tashqari, HAMASning G‘azodagi rahbari Xolid Mash’al, shuningdek, Livanda joylashgan guruh a’zosi Ali Baraka ham bor.
O‘lganlar ro‘yxatidagi HAMASning yana uch nafar yuqori martabali a’zosi: joriy yozda Tehronda Isroil hujumi oqibatida o‘ldirilgan HAMASning sobiq rahbari Ismoil Haniya, tashkilot harbiy qanoti rahbari Muhammad Deyf va HAMAS rahbari o‘rinbosari Marvon Issa bor.
Hujjatlar fevral oyida sudga kelib tushgan, ammo Haniyani hibsga olishga urinib ko‘rish uchun AQShga vaqt berish uchun yopiq rejimda ko‘rib chiqilgan. Uning o‘limidan so‘ng Adliya vazirligi ayblovlarni e’lon qilishga qaror qildi.
HAMAS yetakchilariga ayblov e’lon qilish ko‘p jihatdan ramziy qadam hisoblanadi, chunki Sinvar go‘yoki G‘azodagi tunnellarning birida yashirinib yurgan bo‘lsa, oltita ayblanuvchidan uchtasi allaqachon halok bo‘lgan, deb yozadi AP.
- 2023-yil 7-oktabr kuni HAMAS Isroilga hujum qilib, kamida 1200 kishini, jumladan, 40 AQSh fuqarosini o‘ldirdi va 200 dan ortiq kishini garovga oldi. Isroil rasmiylariga ko‘ra, G‘azoda HAMAS asirligida 100 nafar tirik va o‘lik garovga olinganlar qolgan.
- Hujumga javoban Isroil G‘azo sektorini nazorat qilayotgan HAMASga qarshi urush e’lon qilgan, anklavga intensiv havo hujumlari uyushtirgan va u yerga qo‘shin yuborgan.
- G‘azo Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, mojarolar davomida mintaqada 40 mingdan ortiq falastinlik halok bo‘lgan.
- Isroilning G‘azodagi harbiy kampaniyasi tinch aholi orasida qurbonlar sonining ko‘pligi sababli salbiy xalqaro reaksiyaga sabab bo‘ldi. Yanvar oyida Janubiy Afrika G‘azo sektoridagi genotsid konvensiyasini buzganlikda ayblanib, Isroilga qarshi Xalqaro sudga da’vo arizasi bergandi.

Министерство юстиции США предъявило уголовные обвинения лидеру ХАМАС Яхье Синвару и ещё пяти руководителям палестинской группировки в связи с нападением на Израиль 7 октября 2023 года, передаёт AP. Это первая попытка американских властей официально назвать организаторов атаки, отмечает агентство.
Уголовное дело состоит из семи пунктов и включает такие обвинения, как сговор с целью убийства граждан США и сговор с целью финансирования терроризма. В документах также упомянуты Иран и ливанская группировка «Хезболла», которых обвиняют в финансовой поддержке и передаче оружия, использованного ХАМАС для атак.
Помимо Синвара, в числе обвинённых — руководитель ХАМАС за пределами Газы Халед Машааль, а также Али Барака — член группировки, который базируется в Ливане.
Ещё трое высокопоставленных члена ХАМАС из списка мертвы: бывший лидер ХАМАС Исмаил Хания, который был убит этим летом в Тегеране в результате израильского удара, глава военного крыла организации Мохаммед Дейф и заместитель руководителя ХАМАС Марван Исса.
Материалы поступили в суд ещё в феврале, но рассматривались в закрытом режиме, чтобы дать США время попытаться взять под стражу Ханию. После его смерти Минюст решил предать обвинения огласке.
Предъявление обвинений лидерам ХАМАС во многом является символическим шагом с учётом того, что Синвар, предположительно, скрывается в одном из туннелей в Газе, а трое из шести обвиняемых погибли, пишет AP.
- 7 октября 2023 года ХАМАС совершил нападение на Израиль, убив по меньшей мере 1200 человек, включая 40 граждан США, и взяв более 200 в заложники. В плену ХАМАС в Газе, как полагают израильские власти, остаются ещё 100 заложников, живых и мертвых.
- В ответ на атаку Израиль объявил войну ХАМАС, под чьим контролем находится сектор Газа, начал наносить по анклаву интенсивные воздушные удары и направил туда войска.
- По данным Минздрава Газы, в регионе за время конфликта погибли свыше 40 тысяч палестинцев.
- Военная кампания Израиля в Газе привела к негативной международной реакции из-за большого количества жертв среди мирного населения. В январе ЮАР подала в Международный суд ООН иск против Израиля в связи с предполагаемыми нарушениями конвенции о геноциде в секторе Газа.
- В мае прокурор Международного уголовного суда в Гааге потребовал выдачи ордера на арест трёх лидеров движения ХАМАС Яхьи Синвара, Мухаммада Дейфа и Исмаила Хании, а также премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху и министра обороны Израиля Йоава Галанта по обвинению в военных преступлениях и преступлениях против человечности.