Qozog‘istonda atom elektr stansiyasini qurish bo‘yicha umummilliy referendum 6-oktabr kuni bo‘lib o‘tadi. Bu haqda Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jomart Toqayev dushanba kuni bo‘lib o‘tgan parlament palatalarining qo‘shma yig‘ilishida Qozog‘iston xalqiga yo‘llagan yillik murojaatida ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, “global energiya tanqisligi kuchayib borayotganini hisobga olgan holda, biz ishonchli va ekologik toza energiya manbalariga juda muhtojmiz”. Uning fikricha, “atom energetikasini rivojlantirishga eng katta e’tiborni qaratish kerak”.
“Bu turdagi generatsiya iqtisodiyotimizning tez o‘sib borayotgan ehtiyojlarini sezilarli darajada qondira oladi. Bugungi kunda 30 ta rivojlangan va rivojlanayotgan davlatda 200 ga yaqin AES faoliyat ko‘rsatmoqda. Biz mamlakatimizning uzoq muddatli milliy manfaatlari va o‘ziga xos xususiyatlarini hisobga olgan holda kelajak haqida o‘ylashimiz kerak. Shuning uchun men har doim atom elektr stansiyasini qurish masalasida puxta o‘ylangan qaror qabul qilish, strategik xarakterdagi rejalarni jamiyatda keng muhokama qilish zarurligini ta’kidlab kelganman”, — dedi u.
Qozog‘iston rahbari “mamlakat hayoti uchun muhim bo‘lgan har bir qadamni xalqning qo‘llab-quvvatlashi bilan amalga oshirish kerak”, deb hisoblaydi.
“AES bo‘yicha referendumda ham shunday bo‘lishi kerak. Uni o‘tkazish haqida o‘tgan yili gapirgan edim, ya’ni bu mavzu bir yildan buyon jamoatchilikning kun tartibida turibdi. Bu fuqarolar tomonidan oqilona qaror qabul qilish uchun yetarli muddat deb hisoblayman. Shu munosabat bilan hukumat taklifini qo‘llab-quvvatlayman. AES qurilishi bo‘yicha umummilliy referendum joriy yilning 6-oktabr kuni bo‘lib o‘tadi, bugun men tegishli farmonni imzolayman” — dedi u.
Prezident bo‘lajak referendum “keng umummilliy muloqotning yana bir ko‘rinishi va „eshituvchi davlat“ konsepsiyasini amalga oshirishning yorqin namunasi” bo‘lishini ta’kidladi.
“Aslida, bunday qadamlar bilan biz yangi ijtimoiy-siyosiy madaniyatni shakllantiramiz, asosiy davlat qarorlarini qabul qilishning yangi standartlarini yaratamiz” — dedi prezident.
- Qozog‘istonda AES qurish bo‘yicha munozaralar bir necha yildan beri davom etib kelmoqda. 2023-yil sentabrida Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jomart Toqayev bu masalani referendumga qo‘yishni taklif qilgan edi. Qurilish uchun joy sifatida Olmaota viloyatining Balxash ko‘li qirg‘og‘idagi Ulken qishlog‘i tanlandi va shu yerda ilk ommaviy muhokamalar bo‘lib o‘tdi.
- Iyun oyi oxirida Toqayev joriy yilning kuzida AES qurish bo‘yicha referendum o‘tkazilishini ma’lum qilgan edi. Aniq sanani mamlakat hukumati belgilaydi.
- Kursiv.uz`ning qayd etishicha, Ostonadagi eshituvlar Olmaotadagidan ko‘ra “xotirjamroq” o‘tgan, poytaxtda muhokamalar ishtirokchilar o‘rtasidagi mushtlashuv bilan yakunlangandi. Ostonadagi eshituvchilar, xususan, AES qurilishi elektr energiyasi narxiga qanday ta’sir qilishi va stansiyada favqulodda vaziyat yuzaga kelgan taqdirda kim javobgar bo‘lishini so‘radi.
- Hozirgi vaqtda Qozog‘iston to‘rtta yetkazib beruvchining katta quvvatli reaktor texnologiyasini ko‘rib chiqmoqda — bular Fransiya, Xitoy, Rossiya va Janubiy Koreya texnologiyalari. Qozog‘istonda AES qurilishi loyihasi xalqaro investorlar tomonidan amalga oshirilishi rejalashtirilgan.

Общенациональный референдум о строительстве атомной электростанции в Казахстане пройдёт 6 октября. Об этом сообщил президент республики Касым-Жомарт Токаев, выступая с ежегодным посланием народу Казахстана на совместном заседании палат парламента в понедельник.
По его словам, «с учётом нарастания глобального энергодефицита мы остро нуждаемся в надёжных и экологически чистых источниках энергии». Он считает, что необходимо «обратить самое пристальное внимание на развитие атомной энергетики».
«Этот вид генерации способен в значительной степени удовлетворить быстро растущие потребности нашей экономики. В настоящее время в 30 развитых и развивающихся государствах действуют около 200 АЭС. Мы должны думать о будущем, учитывая долгосрочные национальные интересы и специфику нашей страны. Поэтому я всегда настаивал на необходимости принятия продуманного решения по вопросу строительства АЭС, широкого обсуждения в обществе планов стратегического характера», — сказал он.
Глава Казахстана считает, что «каждый важный для жизни страны шаг необходимо совершать при поддержке народа».
«Так должно быть и с референдумом по АЭС. О его проведении я высказался в прошлом году, то есть данная тема находится в общественной повестке уже год. Считаю, что это достаточный срок для принятия гражданами взвешенного решения. В этой связи поддерживаю предложение правительства. Общенациональный референдум по вопросу строительства АЭС состоится 6 октября текущего года, сегодня я подпишу соответствующий указ», — указал Касым-Жомарт Токаев.
Президент отметил, что предстоящий референдум станет «ещё одним проявлением широкого общенационального диалога и ярким примером реализации концепции „слышащего государства“».
«По сути, такими шагами мы формируем новую общественно-политическую культуру, закладываем новые стандарты принятия ключевых государственных решений», — заявил он.
- Обсуждение строительства АЭС в Казахстане ведётся уже несколько лет. В сентябре 2023 года президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев предложил вынести этот вопрос на референдум. Локацией для размещения станции выбран посёлок Улкен на берегу озера Балхаш в Алматинской области, там прошли первые публичные обсуждения.
- В конце июня Токаев объявил, что референдум по строительству АЭС пройдёт осенью этого года.
- В регионах прошли слушания по АЭС. Kursiv.uz отмечает, что слушания в Астане прошли «более спокойно», чем в Алматы, где обсуждения закончились потасовкой среди участников. Слушатели в Астане, в частности, спрашивали, как строительство АЭС отразится на стоимости электроэнергии и кто будет нести ответственность в случае ЧС на станции.
- В настоящее время Казахстан рассматривает технологии реакторов большой мощности четырёх поставщиков — это технологии Франции, Китая, России и Южной Кореи. Проект по строительству АЭС в Казахстане планируется реализовать международным пулом инвесторов.
- Как пишет Kursiv.uz, в Министерстве энергетики республики изначально называли возможную стоимость атомной станции на 2,4 ГВт в 10 млрд долларов и срок строительства в 10 лет, однако позднее эксперты, в частности, представители «Казахстанских Атомных Электрических Станций» (КАЭС, «дочка» «Самрук-Казыны») постепенно повысили её до $15 млрд.