31-avgust — Qatag‘on qurbonlarini yod etish kuni ertalab Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahridagi Shahidlar xotirasi xiyobonida o‘tkazilgan xotira marosimida ishtirok etdi. U yerda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, nuroniylar, ziyolilar ham yig‘ildi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Xiyobondagi ramziy qabr yonida ham Qur’on tilovat qilindi. Tarixiy haqiqatni tiklash, yoshlarni shu ruhda tarbiyalash haqida muloqot bo‘ldi, deyiladi xabarda.
Mustaqillik bayrami arafasida, bugungi tinchlik, erkinlik sharoitida qahramon bobolarimizning pok nomlarini eslash, tabarruk xotiralariga ehtirom ko‘rsatish biz uchun ham qarz, ham farz, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
U so‘nggi uch yil davomida 1200 dan ortiq siyosiy qatag‘on qurboni reabilitatsiya qilinganini esladi. “Bu nimani anglatadi? Bu adolat sinmasligini, haqiqat baribir tantana qilishini anglatadi”.
Iyul oyida prezidentning siyosiy qatag‘on qurbonlari hayoti va faoliyatini o‘rganish, xotirasini abadiylashtirish borasidagi ishlarni kengaytirish to‘g‘risidagi qarori qabul qilingandi.
Davlat rahbari shu vaqtgacha qatag‘on qurbonlarining to‘liq ro‘yxati shakllanmagani haqida gapirdi. “Bu ro‘yxatdagi har bir raqam ortida inson taqdiri bor. Shahid ketgan, qatag‘on qilingan har bir yurtdoshimizning hayoti — qahramonlik. Shu bois biz qarorda qatag‘on qurbonlarini nomma-nom aniqlash, ularning ibratli hayotini o‘rganish va tadqiq etish masalasiga alohida e’tibor qaratdik.”
Qatag‘on qurbonlari nomlarini “Qatag‘on qurbonlari” ko‘p jildli kitobi hamda Shahidlar xotirasi majmuasida yaratiladigan ramziy kitob sahifalariga yozib qo‘yish rejalashtirilmoqda.
Qarorga ko‘ra, har yili oktabr oyining birinchi haftasida Siyosiy qatag‘on qurbonlarini yod etish haftaligi nishonlanadi. Bu vaqt 1938-yil 4−16-oktabrda 507 nafar o‘zbekistonlik siyosiy mahbusga nisbatan hukm chiqarilgani uchun tanlangan. Ular orasida taniqli shaxslar qatl etilgan. Qolganlari uzoq muddatga surgun qilingan.
“Ular orasida Fitrat, Cho‘lpon, Abdulla Qodiriy, Xudoybergan Devonov kabi yetuk ziyolilarimiz, Germaniyada o‘qib kelgan ilg‘or mutaxassislar, taniqli davlat va jamoat arboblari bo‘lgan. Eng dahshatli tomoni — ular 4-oktabrda qatl etilgan, hukm 5-oktabrda chiqarilgan”, — dedi prezident.
Shavkat Mirziyoyev tarixni yosh avlodga yetkazish muhimligini ham ta’kidladi.
“Eng katta maktab, eng katta tarbiya — tarixning o‘zi. Yoshlarimiz tariximizni yaxshi bilishi, boshqalardan emas, o‘zimizning bobolarimizdan namuna olishi kerak. Buning asosini mukammal qilib, yoshlarga munosib tilda, qiziqarli tarzda, ijtimoiy tarmoqlar orqali yetkazish, jamiyatga singdirish zarur. Yosh avlodni shu ruhda tarbiyalasak, o‘z tanlagan yo‘limizdan qat’iy bora olamiz”, — dedi u.
“Mustaqillik — Alloh taoloning el-yurtimizga eng katta marhamati, ne’mati. Har bir kun, har bir yilning qadriga yetib, shukronalik hissi bilan yashash kerak. Ajdodlarimizni e’zozlash, xalqni rozi qilish bo‘yicha savob ishlarni ko‘p qilsak, Xudo doimo yo‘limizni ochib beradi”, — deya qo‘shimcha qildi prezident.

Утром 31 августа, в День памяти жертв репрессий, президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев принял участие в памятной церемонии на аллее «Шахидлар хотираси» в Ташкенте. Здесь также собрались представители государственных и общественных организаций, старшего поколения и интеллигенции, сообщила пресс-служба главы государства.
После чтения сур из Корана президент побеседовал с участниками церемонии о восстановлении исторической правды и воспитании молодёжи в этом духе, говорится в сообщении.
«В преддверии Дня независимости, в нынешние мирные и свободные дни вспоминать имена наших героических предков, чтить их священную память — это и наш долг, и обязанность», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Он напомнил, что за последние три года было реабилитировано более 1200 жертв политических репрессий. «Что это означает? Это означает, что справедливость не может быть сломана, а правда все равно восторжествует».
В июле было принято постановление президента о расширении работы по изучению жизни и деятельности, увековечению памяти соотечественников, ставших жертвами политических репрессий.
Глава государства пояснил, что до сих пор не был сформирован полный список жертв репрессий. «За каждой цифрой в этом списке стоит человеческая судьба. Жизнь каждого нашего соотечественника, погибшего, репрессированного — это героизм. Поэтому в постановлении мы уделили особое внимание вопросу поимённого выявления жертв репрессий, изучения и исследования их образцовой жизни».
Имена репрессированных планируется записать в многотомной книге «Жертвы репрессий», а также на страницах символической книги, которая будет создана в комплексе «Шахидлар хотираси».
Согласно постановлению, в первую неделю октября каждый год будет отмечаться Неделя памяти жертв политических репрессий. Это время было выбрано потому, что 4−16 октября 1938 года были вынесены приговоры 507 узбекским политическим заключённым. Среди них были казнены выдающиеся личности. Остальные были сосланы на длительные сроки.
«Среди казнённых были такие выдающиеся представители интеллигенции, как Фитрат, Чулпан, Абдулла Кадыри, Худойберган Девонов, первые узбекские офицеры, лучшие специалисты, получившие высшее образование в Германии, известные государственные и общественные деятели. Самое страшное — они были казнены 4 октября, а приговор был вынесен 5 октября», — отметил президент.
Шавкат Мирзиёев также подчеркнул важность доведения истории до молодого поколения.
«Самая большая школа, самое большое воспитание — сама история. Наша молодёжь должна хорошо знать нашу историю, брать пример с наших предков, а не с других. Это необходимо донести до молодёжи на понятном ей языке, интересно, через социальные сети. Если воспитаем молодое поколение в таком духе, сможем решительно продолжать избранный нами путь», — сказал он.
«Независимость — это величайшая милость и благо Всевышнего для нашего народа и страны. Нужно ценить каждый день, каждый год и жить с чувством благодарности. Если мы будем совершать больше благих дел, почитая наших предков и улучшая жизнь народа, Всевышний всегда будет открывать нам путь», — добавил президент.