Yaponiyaning janubi-g‘arbiy qismiga “Shanshan” tayfuni yopirilib, elektr tarmoqlarini ishdan chiqardi, aviaqatnovlarni qiyinlashtirdi va yirik zavodlar yopilishga sababchi bo‘ldi, deb yozmoqda Reuters.
Mamlakat rasmiylarining so‘zlariga ko‘ra, mintaqada qayd etilgan eng kuchli bo‘ronlardan biri bo‘lishi mumkin bo‘lgan hodisa tufayli kamida uch kishi halok bo‘ldi va o‘nlab odamlar jarohat oldi.
Avtomobil ishlab chiqaruvchi Toyota barcha ichki zavodlarda, Nissan, Honda, shuningdek, Renesas va Tokyo Electron kabi chip ishlab chiqaruvchilar ayrim zavodlarda ishni to‘xtatdi.
“Men 31 yillik umrim davomida bunday kuchli shamol yoki tornadoni hech qachon ko‘rmaganman”, — dedi Kyusyu orolidagi Miyazaki shahrida yashovchi aholi vakillaridan biri Reuters agentligiga.
Milliy meteorologiya agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, tabiiy ofat hududida shamol tezligi soatiga 180 kilometrga yetgan. Yaponiyaning yettita prefekturasida 230 mingga yaqin xonadon elektr energiyasisiz qoldi. Sinoptiklar keyingi bir necha kun ichida “Shanshan” Kyusyu ustida faol bo‘lishini, dam olish kunlari esa markaziy va sharqiy mintaqalarga, shu jumladan, poytaxt Tokio shahriga yaqinlashishini kutmoqda.
Hukumat butun mamlakat bo‘ylab 5,2 milliondan ortiq aholini evakuatsiya qilish yuzasidan topshiriq berdi.
Yaponiya aviakompaniyalari, jumladan, ANA Holdings va Japan Airlines allaqachon 800 ga yaqin reyslarni bekor qilgan. Kyusyuning ko‘plab hududlarida poyezdlar harakati, shuningdek, avtobus va parom qatnovi to‘xtatildi.
“Shanshan” — shu oyda Yaponiyaga yopirilgan ikkinchi tayfun. Avgust oyi boshida “Ampil” tayfuni ham bir qator prefekturalarni elektr energiyasiz qoldirgandi, o‘n minglab odamlar evakuatsiya qilingan.

На юго-западную часть Японии обрушился тайфун «Шаньшань», выведя из строя электросети, затруднив авиасообщении и вынудив закрыться крупные заводы, передаёт Reuters.
По меньшей мере три человека погибли и десятки получили ранения в результате шторма, который, по словам японских властей, может стать одним из самых сильных штормов, когда-либо регистрировавшихся в регионе.
Автопроизводитель Toyota приостановил работу на всех внутренних заводах, а Nissan, Honda, а также производители чипов Renesas и Tokyo Electron — на некоторых фабриках.
«Я никогда не видел такого сильного ветра или торнадо за 31 год своей жизни», — рассказал Reuters житель города Миядзаки на острове Кюсю.
По данным национального метеорологического агентства, скорость порывов ветра в зоне действия стихийного бедствия достигала 180 км в час. Около 230 тысяч домохозяйств в семи префектурах Японии остались без электричества.
Синоптики ожидают, что в следующие несколько дней «Шаньшань» будет активен над Кюсю, а к выходным приблизится к центральным и восточным регионам, включая столицу Токио.
Власти распорядились эвакуировать более 5,2 миллиона человек по всей стране.
Японские авиакомпании, в том числе ANA Holdings и Japan Airlines, уже отменили почти 800 рейсов. Во многих районах Кюсю приостановлено движение поездов, а также автобусное и паромное сообщения.
«Шаньшань» — второй тайфун, обрушившийся на Японию в этом месяце. В начале августа тайфун «Ампил» также оставил ряд префектур без электроэнергии, были эвакуированы десятки тысяч людей.