O‘zbekiston va Ozarbayjon qo‘shma investitsiya fondi miqdorini oshirish, yangi aviaqatnovlar ochish, Boku va Toshkentda Boqiy shahar majmualarini qurish bo‘yicha kelishuvga erishdi, deb xabar bermoqda Report axborot agentligi. Prezident Ilhom Aliyevning 23-avgust kuni Toshkentga davlat tashrifi chog‘ida u va prezident Shavkat Mirziyoyev ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari bilan uchrashdi. Uchrashuv qanday o‘tgan — bizning sharhimizda.
“Har birini yuzidan taniyman”
O‘zbekiston prezidenti ta’kidlashicha, “mamlakatlar tadbirkorlari uzoq vaqtdan beri tanish, lekin bizda prezidentlar homiyligida bunday uchrashuv bo‘lmagan”.
“Bu stolda Ozarbayjonda ham, O‘zbekistonda ham ishonch bilan oyoqqa turgan yetakchi kompaniyalar rahbarlari va vakillari o‘tiribdi. So‘nggi uch-to‘rt yil ichida men sizga yana bir bor aytmoqchimanki, men ushbu biznes elitani o‘stiraman va himoya qilaman. Chunki bizning tariximiz bor, ba’zi odamlar va ular bizda nima bo‘lganini va hozir nima borligini bilishadi. Demak, men uchun ularning har biri haqiqatan ham mening bolam. Ularning har birini yuzidan taniyman, shu yerda o‘tirgan biznes elita vakillarining har biri bilan uchrashib, barcha sharoitlarni yaratib beraman. Bugun esa Ozarbayjon kompaniyalari bilan hamkorlik qilishlarini istayman”, — dedi u.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi biznes-forumda tashrif doirasida 2 milliard dollarlik loyihalar portfeli shakllantirildi.
“Mamlakatlarni bir-biriga yaqinlashtirish uchun siyosiy iroda bor”
Shavkat Mirziyoyev Ilhom Aliyevning taklifini qabul qilgani va 2025-yilda Ozarbayjonga tashrif buyurish niyatida ekanini aytdi.
Tashrif yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston va Ozarbayjon Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi bitimni imzoladi.
“Bilasizmi, biz qisqa vaqt ichida hech qaysi davlat bilan bunday shartnoma imzolamaganmiz. Nega men va hurmatli Ilhom Haydarovich qisqa vaqt ichida bunga erishdik? Chunki mamlakatlarni birlashtirish, xalqlarni birlashtirish uchun siyosiy iroda bor”, — deb tushuntirdi O‘zbekiston rahbari.
Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon shaharlaridan Samarqand, Farg‘ona, Urganchga aviaqatnovlar ochish, qo‘shma sayyohlik-ishbilarmonlik majmualari tashkil etishni taklif qildi.
“Ilhom Haydarovich bilan kelishib oldik, men Bokuda ham, Toshkentda ham biznikiga o‘xshash qurilishni boshlashni taklif qildim — eshitgan bo‘lsangiz, Samarqandda ham xuddi shu “Boqiy shahar”ga o‘xshash “Boqiy shahar” qurdik. Qancha gektar kerakligini ham aytdim: bizga kamida 5 gektar kerak, 10 gektar bo‘lsa, undan ham yaxshiroq. Ya’ni, barcha sharoitlarni yaratish uchun. Bokuda o‘zbek yeri bo‘ladi, Toshkentda esa ozarbayjon yeri bo‘ladi”, — dedi O‘zbekiston prezidenti.
“Ushbu loyiha bilan shug‘ullanmoqchi bo‘lgan ishbilarmonlar allaqachon bor”, — dedi u.
“Bokuda O‘zbekiston burchagini tashkil etish taklifini qo‘llab-quvvatlayman”
Ilhom Aliyevning ta’kidlashicha, tomonlar sanoat (og‘ir, avtomobilsozlik, yengil), qishloq xo‘jaligi (paxtachilik, ipakchilik, bog‘dorchilik), turizm va mehmonxona biznesi sohalarida sarmoyaviy dasturlarni belgilab olgan.
Tomonlar, shuningdek, “Ozarbayjon va O‘zbekistonda nimalar bo‘layotgani, qanday yirik loyihalar amalga oshirilayotgani va biznes uchun qanday imkoniyatlar mavjudligi haqida ko‘proq ma’lumotga ega bo‘lishi uchun” biznes loyihalarini axborot bilan ta’minlashga kelishib oldilar.
“Bugun biz yetakchi biznes tuzilmalari bilan gaplashyapmiz, lekin ishonchim komilki, kichik biznes, o‘rta biznes vakillari ko‘p bo‘ladi, ular ham o‘z korxonasini ochishni xohlaydi, balki 1000 kishiga emas, masalan, Xonkeldida 5 kishilik tikuvchilik fabrikasi bo‘ladi. Bu ular uchun ham bo‘ladi, ishonamanki, bugungi tashrif va biz nima haqida gaplashayotganimiz va imzolaganimiz shunday signal bo‘ladi”, dedi u.
Ozarbayjon prezidenti Boku meri Eldar Azizovga “O‘zbekistonning bir burchagi uchun 5 gektardan 10 gektargacha yaxshi joy tanlash” bo‘yicha topshiriq berishini aytdi.
“Men Shavkat Miromonovichning Bokuda O‘zbekiston go‘shasini, Toshkentda esa Ozarbayjonning madaniyat, an’ana va me’morchilikni o‘zida mujassam etgan go‘shasini tashkil etish taklifini to‘liq qo‘llab-quvvatlayman. Shuning uchun biz ham bu borada faol ishlaymiz. O‘ylaymanki, biz yaqin orada shunday joy topamiz”, — dedi u.
Ozarbayjon biznesi uchun O‘zbekistonda qulay sharoitlar
O‘zbekiston prezidenti O‘zbekistonda ozarbayjon biznesi uchun qulay sharoitlar yaratishga ishontirdi.
“Men hamisha Ilhom Haydarovichga bir narsani aytaman, agar biz o‘zimizning import o‘rnini bosishga qarasak, boshqa mamlakatlarni boqishimizni ko‘ramiz. Agar hamkorlik qilsak, 2−3 yilda ko‘p narsaga erishamiz va natija bo‘ladi,” — dedi Mirziyoyev.
Ilhom Aliyevning aytishicha, Ozarbayjonning Yevlax tumanida quriladigan Global Textile yangi to‘qimachilik klasterida 40 ming tonna paxta xomashyosi ishlab chiqariladi, bu mahalliy ishlab chiqarishning deyarli 15 foiziga (300 ming tonna) to‘g‘ri keladi. Kelgusida korxona maydonini ikki barobarga — 5 ming gektardan 11 ming gektarga oshirish rejalashtirilgan.
“Bundan tashqari, u yerda hammasi sug‘oriladigan yerlar, menimcha, sizlarning texnologiyalaringiz bilan gektariga 4−5 tonnadan yig‘ib olamiz. Ya’ni 50 ming tonna hajmga yetishimiz mumkin. Bu jiddiy o‘sish bo‘ladi”, — dedi u.
Shavkat Mirziyoyev Global Textile kompaniyasi rahbari Muzaffar Razoqovga 2 ming ish o‘rni yaratilishi rejalashtirilgan mazkur loyiha “O‘zbekistonning eng ko‘rsatkichli klasteri”ga aylanishini ta’minlash bo‘yicha topshiriq berganini aytdi.
“Ilhom Haydarovich, 3−4 yil davomida, raqamlar bilan aytganda, biz paxtaning qariyb 15 foizini qayta ishladik. Ammo obrazli qilib aytganda, 2016-yildan buyon 700 mln dona tayyor tola sotilgan. Bugun biz bu sohani butunlay o‘zgartirib yubordik. Biz eksport qilyapmiz, faqat eksport qilyapmiz. Bundan tashqari, bizda soliqlar kelib tushadi — taxminan 2,5 million, biz bu sohaga butun respublika bo‘ylab ayollarni jalb qildik. Bizda bu sohada 4−4,5 mlrd eksport bor. Ya’ni bu bizning ishlarimizning haqiqiy natijalari,” — dedi O‘zbekiston rahbari.
Dengiz yuklarini tashishda hamkorlik
Ozarbayjon prezidenti dengizda yuk tashish doirasida, ayniqsa, Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li qurilishi fonida hamkorlikni taklif qildi.
“Avvalgi uchrashuvlardan birida men Shavkat Miromonovichga hozir Qora dengiz mintaqasiga faolroq harakatlanayotganimiz haqida ma’lum qilgandim. Biz 4 ta Aframaks tankerini sotib oldik. Qora dengizda avvaldan bor kemalarimizdan tashqari. Shuning uchun, agar siz kelajakda bu bilan qiziqsangiz, biz Qora dengizda tashish bo‘yicha birgalikda ishlashimiz mumkin, chunki u yerda buyurtmalar hajmi juda katta va Qora dengiz havzasining qiyinchiliklari, ular aytganidek, hozir ma’lum. Shu bois, bu yerda birgalikda ishlashimiz mumkin bo‘lgan o‘rinlar bor”, — dedi Ilhom Aliyev.
Shavkat Mirziyoyev yettita loyihani moliyalashtirish uchun ajratilgan qo‘shma sarmoya jamg‘armasi miqdorini oshirish va uchinchi davlatlar, jumladan, Afg‘oniston bozorlariga chiqish bo‘yicha kelishuv imzolanganini ma’lum qildi.
2023-yilning fevral oyida O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasida ustav kapitali 500 million dollar bo‘lgan qo‘shma investitsiya fondini tashkil etish to‘g‘risidagi bitim imzolangan edi.

Узбекистан и Азербайджан договорились увеличить сумму совместного инвестиционного фонда, открыть новые авиарейсы, построить комплексы «Вечный город» в Баку и Ташкенте, сообщает информационное агентство Report. В ходе государственного визита президента Ильхама Алиева в Ташкент 23 августа он и президент Шавкат Мирзиёев провели встречу с представителями бизнеса двух стран. Как проходила встреча — в нашем обзоре.
«Каждого знаю в лицо»
Президент Узбекистана отметил, что «предприниматели стран давно знакомы, но такой встречи под патронажем президентов у нас не было».
«За этим столом сидят руководители и представители ведущих компаний, которые уверенно стоят на ногах и в Азербайджане, и в Узбекистане. Мы за последние три-четыре года — я вам хочу ещё раз сказать, что выращиваю и оберегаю эту бизнес-элиту. Потому что у нас история, кто-кто, а они знают, что у нас было и что у нас стало. Так что для меня каждый из них — на самом деле моё детище. Я каждого из них знаю в лицо, с каждым из сидящих здесь представителей бизнес-элиты встречаюсь, создаю все условия. А сегодня я хочу, чтобы они сотрудничали с компаниями Азербайджана», — сказал он.
На бизнес-форуме между двумя странами в рамках визита был сформирован портфель проектов на 2 млрд долларов.
Шавкат Мирзиёев. Источник: president.az.
«Есть политическая воля сближать страны»
Шавкат Мирзиёев сообщил, что принял предложение Ильхама Алиева и намерен посетить Азербайджан в 2025 году.
По итогам визита Узбекистан и Азербайджан подписали Договор о союзнических отношениях.
«Вы знаете, ни с какой страной мы за столь короткое время не подписывали такого договора. Почему мы с уважаемым Ильхамом Гейдаровичем за короткое время этого достигли? Потому что есть политическая воля сближать страны, сближать народы», — пояснил лидер Узбекистана.
Шавкат Мирзиёев предложил открыть рейсы из городов Азербайджана в Самарканд, Фергану, Ургенч и создать совместные туристическо-деловые комплексы.
«Мы с Ильхамом Гейдаровичем договорились, я предложил начать строительство и в Баку, и в Ташкенте такого, как у нас, — если вы слышали, мы в Самарканде построили „Вечный город“, похожий на этот „Вечный город“. Я даже сказал, сколько гектаров: нам минимум нужно 5 гектаров, если будет 10 — ещё лучше. То есть создать все условия. В Баку будет земля узбекская, а в Ташкенте — земля азербайджанская», — сказал президент Узбекистана.
«Уже есть бизнесмены, желающие заниматься этим проектом», — сообщил он.
Ильхам Алиев. Источник: president.az.
«Поддерживаю предложение создать в Баку уголок Узбекистана»
Ильхам Алиев отметил, что стороны уже определили инвестиционные программы в промышленности (тяжёлая, автомобильная, лёгкая), сельском хозяйстве (хлопководство, шелководство, садоводство), туристическом и гостиничном бизнесе.
Стороны также договорились оказывать информационную поддержку бизнес-проектам, чтобы «было больше информации о том, что происходит в Азербайджане и Узбекистане, какие крупные проекты реализуются и какие есть возможности для бизнеса».
«Сегодня мы говорим как бы с ведущими бизнес-структурами, но уверен, что будет очень много представителей малого бизнеса, среднего бизнеса, которые тоже захотят открыть своё предприятие, может быть, не на 1000 человек, как, например, будет в Ханкенди швейная фабрика, а может быть, на 5 человек. Это тоже будет для них, я уверен, сегодняшний визит и то, о чем мы говорим, и что мы подписали — это будет такой сигнал», — сказал он.
Президент Азербайджана сообщил, что даст поручение мэру Баку Эльдару Азизову «подобрать территорию в хорошем месте от 5 до 10 гектаров под уголок Узбекистана».
«Полностью поддерживаю предложение Шавката Миромоновича создать в Баку уголок Узбекистана, а в Ташкенте — уголок Азербайджана, которые бы олицетворяли и культуру, и традицию, и архитектуру. Так что мы над этим тоже будем активно работать. Думаю, в ближайшее время мы такое место подберём», — отметил он.
Комфортные условия для азербайджанского бизнеса в Узбекистане
Президент Узбекистана заверил, что создаст комфортные условия для азербайджанского бизнеса в Узбекистане.
«Я всегда Ильхаму Гейдаровичу одну вещь говорю, что если мы на своё импортозамещение посмотрим, то мы кормим другие страны, просто кормим их. А если мы будем сотрудничать, то за 2−3 года многого добьёмся, и результат будет», — сказал Мирзиёев.
Ильхам Алиев рассказал, что новый текстильный кластер Global Textile, который построят в Евлахском районе Азербайджана, будет производить 40 тысяч тонн хлопка-сырца, что соответствует почти 15% внутреннего производства (300 тысяч тонн). В будущем планируется удвоить площадь предприятия — с 5000 до 11 тысяч гектаров.
«Тем более, что там это все орошаемые земли, и вашими технологиями там мы, я думаю, 4−5 тонн с гектара собирать будем, как бы вполне реально. То есть мы можем выйти на объем в 50 тысяч тонн. То есть это будет серьёзная прибавка», — сказал он.
Шавкат Мирзиёев сообщил, что поручил руководителю Global Textile Музаффару Разакову, чтобы этот проект, где планируется создать 2000 рабочих мест, стал «самым показательным кластером Узбекистана».
«Ильхам Гейдарович, 3−4 года, если цифрами говорить, мы около 15% хлопка перерабатывали. Но если говорить образно, с 2016 года 700 млн были продажи готового волокна. Сегодня мы полностью трансформировали эту отрасль. Мы экспортируем, только экспортируем. Кроме того, что у нас налоги поступают — около 2,5 млн, мы женщин в эту отрасль привлекли по всей республике. У нас 4−4,5 млрд экспорта в этой отрасли. То есть это реальные результаты нашей работы», — заявил глава Узбекистана.
Сотрудничество в морских грузоперевозках
Президент Азербайджана предложил сотрудничество в рамках морских грузоперевозок, особенно на фоне строительства железной дороги «Китай — Кыргызстан — Узбекистан».
«На одной из прошлых встреч я информировал Шавката Миромоновича, что мы сейчас выходим более активно в Черноморский регион. Мы приобрели 4 танкера Афрамакс. Ну, не считая того, что у нас и раньше были суда в Чёрном море. Поэтому если вас в перспективе это заинтересует, мы можем совместно и в Чёрном море работать по транспортировке, потому что объем заказов там достаточно большой, а сложности Черноморского бассейна сейчас, как говорится, известны. Поэтому, здесь определённые ниши есть, где мы могли бы совместно работать», — сказал Ильхам Алиев.
Шавкат Мирзиеёв сообщил о договорённости увеличить сумму совместного инвестиционного фонда, которая была выделена для финансирования семи проектов, и выйти на рынки третьих стран, включая Афганистан.
В феврале 2023 года Узбекистан и Азербайджан подписали соглашение о создании совместного инвестиционного фонда с уставным капиталом 500 млн долларов.
Ранее сообщалось, что президенты согласились ускорить реализацию проекта по экспорту излишков «зелёной» энергии в Европу через Каспий. Стороны также условились развивать Транскаспийский коридор.