Navoiy viloyati Karmani tumanidagi “Farovon” va “Yoshlik” mahalla fuqarolar yig‘ini hududidagi qariyb 1 ming 100 gektar maydonda Yangi Navoiy shaharchasi qurilishi boshlandi. 18-avgust kuni unga tamal toshi qo‘yish marosimida viloyat hokimi Normat Tursunov va boshqa rahbarlar ishtirok etdi.
Loyiha prezidentning 2018-yil 2-avgustdagi hududlarda Business city zamonaviy ishbilarmonlik markazlarini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qaroriga muvofiq amalga oshirilmoqda.
Buning uchun Karmana tumanidan Navoiy shahriga 1097,6 gektar yer maydoni ajratilgan. Shu maqsadda 892 gektar yer maydoni toifasi qishloq xo‘jaligida foydalaniladigan yerlar toifasidan foydalanilmaydigan toifaga o‘tkazilgan.
Birinchi bosqichda qurilish ishlari 450 gektar maydonda amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Viloyat qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi bosh boshqarmasi boshlig‘i Akbar Niyozovning aytishicha, loyihani amalga oshirish uchun Yangi Navoiy shaharchasi ishbilarmonlik markazi direksiyasi davlat muassasasi tashkil etilgan.
“Ushbu yer maydonida bosqichma-bosqich Yangi Navoiy shaharchasi va „Yangi O‘zbekiston“ bog‘i barpo etilishi rejalashtirilgan. Shaharcha yirik zamonaviy biznes va turarjoy binolaridan tashkil topgan infratuzilma bo‘lib, unda „Yangi O‘zbekiston“ bog‘i va madaniy dam olish sayilgohlari, Navoiy davlat pedagogika institutining yangi binolari (kampus tipida) va boshqa ijtimoiy soha obyektlari, ko‘p qavatli turarjoylar, tadbirkorlik va ishbilarmonlik, maishiy xizmat ko‘rsatish va servis obyektlari, shuningdek kutubxona, sun’iy ko‘l va hunarmandchilik ustaxonalari quriladi”, — dedi u.
Yangi Navoiy shaharchasi ishbilarmonlik markazi direksiyasining “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishicha, shaharcha hududida jami 551,6 ming kvadrat metr maydonda uy-joy (5−16 qavatli), 4170 o‘rinli maktablar, 1620 o‘rinli bog‘chalar, 285 o‘rinli poliklinikalar, 1150 o‘rinli madaniyat obyektlari, 50 gektar maydonda “Yangi O‘zbekiston” istirohat bog‘i, 2 ta sayilgoh, 8917 o‘rinli avtoturargohlar, 18 km avtomobil yo‘llari qurish, 20 km ichimlik suvi, 6,6 km oqava suv, 18 km elektr va 16 km gaz tarmoqlarini tortish rejalashtirilgan.
Ijtimoiy soha obyektlari qurilishini moliyalashtirish uchun respublika va mahalliy budjetlardan qariyb 120 mlrd so‘m, uy-joy fondi, savdo-maishiy xizmat ko‘rsatish obyektlari qurilishi uchun tadbirkorlar va aholi mablag‘lari, tijorat banklaridan 3,3 trln so‘m, shuningdek, muhandislik kommunikatsiyalari uchun foydalanuvchi tashkilotlar, auksion savdolaridan tushgan va mahalliy budjet mablag‘lari hisobidan 176 mlrd so‘m yo‘naltiriladi.
Loyiha muddati 2040-yilgacha bo‘lib, ikkinchi (259 gektar) va uchinchi (204 gektar) bosqichlarini amalga oshirish 2024-yil oxirigacha ishlab chiqiladi. Hozirda e-auksion.uz platformasi orqali 20 ga yaqin lotlar xaridi e’lon qilingan.
“Yangi O‘zbekiston” bog‘i loyihasi Turkiyaning Mdesing outdoor factory kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan.
“Farovon” mahallasining 50 gektar hududida O‘zbekistonning 7 ta taraqqiyot strategiyasi aks ettirilgan stella, amfiteatr, sun’iy ko‘l va favvora, oltin koni Dark Ride tajriba maydoni, yopiq suzish havzasi, yopiq sport zal, kutubxona, restoran va kafelar, velosiped yo‘lagi, piyodalar yo‘lagi, bolalar o‘yin maydonchalari, hunarmandchilik ustaxonalari, tomosha terassasi, savdo va ko‘ngilochar maydonlar, skeytbort maydoni, avtoturargohlar, o‘simlik shou maydoni, yo‘l harakati mashg‘ulotlari maydoni tashkil etish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, bog‘da oltin konlariga bag‘ishlangan Dark Ride markazi bo‘ladi, u yerda tashrif buyuruvchilar transport vositalarida oltin qidirish va qazib olish jarayonlarini aks ettiruvchi maxsus yoritilgan sahnalar bo‘ylab sayohat qilishadi (ma’lumot uchun, Navoiy viloyati O‘zbekistonning asosiy oltin qazib oluvchi hududi hisoblanadi).

В Карманинском районе Навоийской области на площади почти 1100 га в махаллях «Фаровон» и «Ёшлик» началось строительство городка Новый Навои. В церемонии закладки камня 18 августа принял участие хоким области Нормат Турсунов и другие руководители.
навоийская область, новый навои, нормат турсунов, парк новый узбекистан, навои
Проект реализуется в рамках постановления президента от 2 августа 2018 года о мерах по созданию современных деловых центров Business City на территории Узбекистана.
На его реализацию выделяется 1097,6 га земельной площади, которая из Карманинского района переходит в состав Навои. Для этого 892 га сельскохозяйственных земель переводятся в категорию земель несельскохозяйственного назначения.
На первом этапе строительные работы пройдут на территории 450 га.
Начальник Главного управления строительства и жилищно-коммунального хозяйства области Акбар Ниязов сообщил, что для реализации проекта было создано государственное учреждение «Дирекция делового центра города Новый Навои».
«На этом земельном участке планируется поэтапно построить город Новый Навои и парк „Новый Узбекистан“. Город представляет собой инфраструктуру, состоящую из крупных современных коммерческих и жилых зданий, в том числе парка „Новый Узбекистан“ и аллеи для культурного отдыха, новых зданий Навоийского государственного педагогического института (кампусного типа) и других социальных объектов, высотных жилых домов, объектов предпринимательства и предприятия, бытовые услуги, а также строительство объектов бытового обслуживания. Также будут построены библиотека, искусственное озеро и ремесленные мастерские», — рассказал он.
Как сообщили «Газете.uz» в Дирекции делового центра Нового Навои, в целом на территории городка планируется построить 551,6 тысячи кв. м жилого фонда (5−16-этажные дома), школы на 4170 мест, детские сады на 1620 мест, поликлиники на 285 мест, культурные объекты на 1150 мест, парк «Новый Узбекистан» на площади 50 га, 2 аллеи, 8917 парковочных мест, 18 км автомобильных дорог, 20 км водопроводных, 6,6 км канализационных, 18 км электро- и 16 км газовых сетей.
На финансирование строительства социальных объектов планируется выделить примерно 120 млрд сумов из республиканского и местного бюджетов, на жилой фонд и торгово-бытовые пункты — 3,3 трлн сумов за счёт средств предпринимателей и населения, а также кредитов банков, на инженерные коммуникации — 176 млрд сумов за счёт средств работающих в этой сфере предприятий, местного бюджета и средств, поступивших от аукционных торгов на земли.
Срок реализации проекта — до 2040 года. Проекты реализации второго (259 га) и третьего (204 га) этапов будут разработаны до конца 2024 года. На платформе e-auksion.uz на продажу выставлено около 20 лотов.
Концепцию парка «Новый Узбекистан» разработала турецкая компания Mdesing Outdoor Factory.
На территории 50 га махалли «Фаровон» расположатся стела, отображающая 7 стратегий развития Узбекистана, амфитеатр, искусственное озеро и фонтан, крытый бассейн, крытый спортивный зал, библиотека, рестораны и кафе, велодорожки, детские площадки, ремесленные мастерские, ювелирный рынок, смотровая терраса, торгово-развлекательные зоны, зоны для скейтбордов, парковки, зоны выставки растений, зоны обучения дорожному движению.
В парке будет также Dark Ride на тему золотого рудника — крытый аттракцион, на котором пассажиры на борту управляемых транспортных средств путешествуют по специально освещённым сценам, раскрывающим виды геологоразведки и добычи золота (Навоийская область — главный золотодобывающий регион Узбекистана).