2024-yilning yetti oyida O‘zbekistonning tashqi savdo aylanmasi 36,8 mlrd dollarni tashkil etdi, bu 2023-yilning shu davriga nisbatan 1,86 mlrd dollar yoki 5,3 foizga ko‘p. Bu haqda prezident huzuridagi Statistika agentligi ma’lum qildi. “Gazeta.uz” hisobotni o‘rganib chiqdi.
Savdo o‘sishi yil sayin sekinlashgan (eksport va import ham). Taqqoslash uchun: 2023-yilning yanvar-iyul oylarida tovar ayirboshlash hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 23,3 foizga o‘sgandi.
Oltinni hisobga olgan holda экспорт hajmi 1,1 foizga (2023-yil yanvar-iyulda 31 foizga o‘sgan) — 14,79 mlrd dollarga qisqardi. Shu bilan birga, monetar bo‘lmagan oltinni hisobga olmaganda eksport 10,9 foizga tezlashib, 10,59 mlrd dollarni tashkil etdi (o‘tgan yilning shu davrida o‘sish 10,4 foizni tashkil etgandi).
Import 10,1 foizga oshib, 22,05 mlrd dollarni tashkil etdi (2023-yilning yetti oyida 18,1 foizga oshgan). Tashqi savdo aylanmasida import ulushi 57,2 foizdan 59,9 foizga oshdi.
Savdo balansi 5,07 mlrd dollardan 7,26 mlrd dollarga ko‘tarildi.
Eksportning qisqarishi oltin yetkazib berishning chorak qismga qisqargani bilan izohlangan. Agar o‘tgan yilning yetti oyida xorijga 5,64 mlrd dollarlik qimmatbaho metallar yetkazib berilgan bo‘lsa, joriy yil boshidan buyon bu ko‘rsatkich 4,19 mlrd dollarga (-25,6 foiz) o‘sdi.
O‘zbekiston bu davrda sabzavot va mevalar eksportini 16,5 foizga — 801,9 mln dollargacha, go‘sht va go‘sht mahsulotlarini — 20,4 mln dollar (+13,1 baravar), sut va tuxum mahsulotlarini — 19,3 mln dollar (+2 baravar), neft va neft mahsulotlarini (+2,8 barobar) — 399,9 mln dollarga oshirdi.
Shuningdek, elektr energiyasi — 68,6 mln dollar (+45,3 foiz), noorganik kimyoviy moddalar — 516,2 mln dollar (+77,3 foiz), o‘g‘itlar — 184 mln dollar (+19,3 foiz), rangli metallar — 862,5 mln dollar (+6,5 foiz), boshqa transport uskunalari — 112 million dollar (+4,3 barobar), aniq tarmoqlar uchun mo‘ljallangan mashinalar eksporti 52,4 million dollar (+65,4 foiz)ga oshdi.
Shu bilan birga, don va undan tayyorlangan mahsulotlar — 195,6 mln dollar (-30,4 foiz), ichimliklar — 29 mln dollar (-34,3 foiz), temir va po‘lat — 124 mln dollar (-8,2 foiz), avtomobillar, ehtiyot qismlarni yetkazib berish eksporti 199,5 mln dollarga (-23,3 foiz) kamaydi.
Turizmdan tushumlar 1,23 milliard dollardan 1,75 milliard dollargacha — 41,4 foizga oshdi. Xizmatlar eksportida turizmning ulushi 42,1 foizdan 47,1 foizga ko‘tarildi. Ilgari eng katta ulush transport xizmatlariga to‘g‘ri kelgan bo‘lib, undagi tushumlar biroz sekin o‘smoqda — 1,4 mlrd dollar (+11,3 foiz).
Telekommunikatsiya, kompyuter va axborot xizmatlari eksporti 57,8 foizga o‘sdi — 189,5 mln dollardan 299,1 mln dollargacha.
To‘qimachilik mahsulotlari eksporti 4,4 foizga qisqarib, 1,78 mlrd dollarni tashkil etdi.
Shuningdek, O‘zbekiston asta-sekin o‘tgan yilgi gaz eksporti hajmiga qaytmoqda. Yil boshidan buyon xorijga yetkazib berish 323,1 mln dollarga yetdi, bu o‘tgan yilning shu davriga (341,9 mln dollar) nisbatan 5,5 foizga kam. Yanvarda bu ko‘rsatkich 21 mln dollarni tashkil etdi, fevralda — 5,7 mln dollar, martda — 18,7 mln dollar, aprelda — 16,9 mln dollar, mayda — 7,6 mln dollar, iyunda — 181,5 mln dollar.
Gaz importi 983,7 mln dollarga yetdi, bu 2023-yilning yetti oyiga nisbatan qariyb 5 barobar ko‘pdir. May oyida import hajmi 180,4 mln dollarni, iyun oyida 166,3 mln dollarni, iyulda 174,2 mln dollarni tashkil etdi.
Shakar, shakar mahsulotlari va asal importi 12,5 foizga — 367 mln dollarga, sabzavot va mevalar — 254,1 mln dollarga (+30 foiz), go‘sht va go‘sht mahsulotlari — 242 mln dollarga (+41,3 foiz), tirik hayvonlar importi 61,1 mln dollarga (+46,5%), qahva, choy, kakao va ziravorlar — 223,8 mln dollar (+12,7%), ichimliklar — 103,2 mln dollar (+48%), hayvonlar uchun ozuqa — 159,1 mln dollarga (+24,4%) o‘sdi.
O‘zbekistonga neft va neft mahsulotlari yetkazib berish hajmi ham ortdi — 1,3 mlrd dollar (+29,7 foiz), tibbiyot va farmatsevtika mahsulotlari — 1,05 mlrd dollar (+24,6 foiz, QQS bo‘yicha imtiyozlar bekor qilinishi munosabati bilan dori-darmon narxlarining oshishi hisobga olinsa, bu qiymat jihatidan importning oshishiga olib kelishi mumkin), energiya ishlab chiqaruvchi mashinalar va uskunalar — 629,7 mln dollar (+1,5 baravar), elektr mashinalari, apparatlari va boshqa qurilmalari — 1,34 mlrd dollar (+1,6 marta), metallni qayta ishlash mashinalari — 182,7 mln dollarga (+1,4 marta) o‘sdi.
Shu bilan birga, ehtiyot qismlarni hisobga olgan holda avtomobillar importi kamaydi — 1,86 mlrd dollar (-20,2%).
Xitoy bilan savdo aylanmasi sekinlasha boshladi (-0,007 foiz) — 6,899 mlrd dollardan 6,85 mlrd dollargacha (o‘tgan yilning shu davrida 30 foizga o‘sgandi). Bu asosan O‘zbekiston eksportining pasayishi hisobiga yuz berdi — 1,53 milliard dollardan 1,17 milliard dollargacha (-23,3 foiz). Shu bilan birga, Xitoydan O‘zbekistonga import 5,7 foizga oshdi.
Rossiya bilan tovar ayirboshlashning o‘sishi 29 foizga tezlashdi — 5,27 mlrd dollardan 6,8 mlrd dollargacha (o‘tgan yilning yanvar-iyul oylarida o‘sish 8,4 foizni tashkil etgandi). Mamlakatlar o‘rtasida eksport ham, import ham o‘sib bormoqda.
Qozog‘iston bilan savdo aylanmasi qisqarishda davom etmoqda — 2,49 mlrd dollardan 2,27 mlrd dollargacha (-8,6 foiz). O‘zbekistondan Qozog‘istonga eksport 735,4 mln dollarga (-8,9 foiz), Qozog‘istondan import esa 1,54 mlrd dollarga (-8,5 foiz) kamaydi.
Qirg‘iziston (-29,9 foiz), Tojikiston (-10,5 foiz), Turkiya (-8,9 foiz), Janubiy Koreya (-6,3 foiz), Germaniya (-1,3 foiz), Braziliya (-31,4 foiz) bilan savdo aylanmasi kamaydi.
Shu bilan birga, Turkmaniston, Fransiya, Afg‘oniston, AQSh, Hindiston, Litva va boshqa davlatlar bilan tovar ayirboshlash ko‘paydi.
O‘zbekiston tashqi savdosida Xitoyning ulushi 18,6 foiz, Rossiya 18,5 foiz, Qozog‘iston 6,2 foiz, Turkiya 4,6 foiz, Koreya Respublikasi 3,2 foizni tashkil etadi. Taqqoslash uchun, 2023-yilning yanvar-iyul oylarida ulushlar quyidagicha taqsimlangandi: Xitoy ulushi 19,7 foiz, Rossiya ulushi 15,1 foiz, Qozog‘iston ulushi 7,1 foiz, Turkiya ulushi 5,3 foiz, Koreya Respublikasi ulushi esa 3,6 foiz.

За первые семь месяцев 2024 года внешнеторговый оборот Узбекистана составил 36,8 млрд долларов, что на 1,86 млрд долларов, или на 5,3%, больше, чем за аналогичный период 2023 года. Это следует из доклада Агентства статистики при президенте, которые изучила «Газета.uz».
Рост торговли в годовом исчислении замедлился (в том числе и экспорта, и импорта). Для сравнения: в январе-июле 2023 года торговый оборот вырос на 23,3% год к году.
Экспорт с учётом золота сократился на 1,1% (в январе-июле 2023 года был рост на 31%) — до 14,79 млрд долларов. При этом экспорт без учёта немонетарного золота ускорился на 10,9% — до 10,59 млрд долларов (за аналогичный период прошлого года рост составлял 10,4%).
Импорт вырос на 10,1% — до 22,05 млрд долларов (за первые семь месяцев 2023 года — на 18,1%). Доля импорта во внешнеторговом обороте выросла с 57,2% до 59,9%.
Торговое сальдо увеличилось с 5,07 млрд до 7,26 млрд долларов.
Снижение экспорта объясняется сокращением поставок золота на четверть. Если за семь месяцем прошлого года было поставлено за границу драгметалла на 5,64 млрд долларов, то с начала этого года — на 4,19 млрд долларов (-25,6%).
Узбекистан увеличил за этот период экспорт овощей на 16,5% — до 801,9 млн долларов, мяса и мясопродуктов — 20,4 млн долларов (+13,1 раза), молочных продуктов и яиц — 19,3 млн долларов (+2 раза), нефти и нефтепродуктов — 399,9 млн долларов (+2,8 раза), электричества — 68,6 млн долларов (+45,3%), неорганических химических веществ — 516,2 млн долларов (+77,3%), удобрений — 184 млн долларов (+19,3%), цветных металлов — 862,5 млн долларов (+6,5%), прочего транспортного оборудования — 112 млн долларов (+4,3 раза), машин, предназначенных для конкретных отраслей, — 52,4 млн долларов (+65,4%).
При этом сократились поставки зерновых и продуктов из них — 195,6 млн долларов (-30,4%), напитков — 29 млн долларов (-34,3%), чугуна и стали — 124 млн долларов (-8,2%), автомобилей, в том числе запчастей, — 199,5 млн долларов (-23,3%).
Поступления от туризма выросли сразу на 41,4% — с 1,23 млрд до 1,75 млрд долларов. Доля туризма в экспорте услуг выросла с 42,1% до 47,1%. Раньше большая часть приходилась на транспортные услуги, поступления от которых растут чуть медленнее, — 1,4 млрд долларов (+11,3%).
Экспорт телекоммуникационных, компьютерных и информационных услуг увеличился на 57,8% — с 189,5 млн до 299,1 млн долларов.
Экспорт текстильной продукции снизился на 4,4% — до 1,78 млрд долларов.
Узбекистан постепенно возвращается к объёмам прошлогоднего экспорта газа. С начала года заграничные поставки достигли 323,1 млн долларов, что на 5,5% меньше, чем за аналогичный период прошлого года (341,9 млн долларов). В январе этот показатель составил 21 млн долларов, в феврале — 5,7 млн долларов, в марте — 18,7 млн долларов, в апреле — 6,9 млн долларов, в мае — 7,6 млн долларов, в июне — 181,5 млн.
Импорт газа достиг 983,7 млн долларов, что почти в 5 раз больше показателя семи месяцев 2023 года. В мае объём импорта составил 180,4 млн долларов, в июне — 166,3 млн долларов, в июле — 174,2 млн долларов.
Импорт сахара, сахарных изделий и мёда вырос на 12,5% — до 367 млн долларов, овощей и фруктов — 254,1 млн долларов (+30%), мяса и мясопродуктов — на 242 млн долларов (+41,3%), живых животных — 61,1 млн долларов (+46,5%), кофе, чая, какао и пряностей — 223,8 млн долларов (+12,7%), напитков — 103,2 млн долларов (+48%), корма для животных — 159,1 млн долларов (+24,4%).
Также выросли поставки в Узбекистан нефти и нефтепродуктов — 1,3 млр долларов (+29,7%), медицинской и фармацевтической продукции — 1,05 млрд долларов (+24,6%, стоит учесть подорожание лекарств из-за отмены льгот на НДС, что могло привести к увеличению импорта в стоимостном выражении), энергогенераторных машин и оборудования — 629,7 млн долларов (+1,5 раза), электрических машин, аппаратов и других приборов — 1,34 млр долларов (+1,6 раза), машин для обработки металлов — 182,7 млн долларов (+1,4 раза),
При этом упал импорт автомобилей, включая запчасти, — 1,86 млрд долларов (-20,2%).
агентство статистики, внешнеторговый оборот, внешняя торговля, импорт, статистика, торговля, экспорт
Источник: Агентство статистики.Источник: Агентство статистики.
Торговля с Китаем стала замедляться (-0,007%) — с 6,899 млрд долларов до 6,85 млрд долларов (за аналогичный период прошлого года был рост на 30,%), в основном за счёт падения узбекистанского экспорта — с 1,53 млрд до 1,17 млрд долларов (-23,3%). При этом импорт из Китая в Узбекистан вырос на 5,7%.
Рост товарооборота с Россией ускорился до 29% — с 5,27 млрд до 6,8 млрд долларов (за январь-июль прошлого года рост составлял 8,4%). Растёт и экспорт, и импорт между странами.
С Казахстаном торговля продолжает сокращаться — с 2,49 млрд до 2,27 млрд долларов (-8,6%). Узбекистанский экспорт снизился до 735,4 млн долларов (-8,9%), а импорт из Казахстана — 1,54 млрд долларов (-8,5%).
Сократилась торговля с Кыргызстаном (-29,9%), Таджикистаном (-10,5%), Турцией (-8,9%), Южной Кореей (-6,3%), Германией (-1,3%), Бразилией (-31,4%).
В то же время увеличился товарооборот с Туркменистаном, Францией, Афганистаном, США, Индией, Литвой и другими.
Доля Китая во внешней торговле Узбекистана составляет 18,6%, России — 18,5%, Казахстана — 6,2%, Турции — 4,6%, Республики Корея — 3,2%. Для сравнения, в январе-июле 2023 года доли были распределены следующим образом: КНР (19,7%), Россия (15,1%), Казахстан (7,1%), Турция (5,3%), Республика Корея (3,6%).