O‘zbekistonda bir necha erkak “shaxsini identifikatsiya qilish imkonini bermaydigan” soqol qo‘ygani uchun jarimaga tortildi. “Gazeta.uz” Oliy sud saytidagi sud qarorlarini o‘rganish davomida buni aniqladi.
O‘tgan yilning 31-oktabrida Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga o‘zgartishlar kiritish to‘g‘risidagi qonun qabul qilingan edi, unga ko‘ra, jamoat joylarida yuzni shaxsini identifikatsiya qilish imkonini bermaydigan darajada yopib yurish BHMning 10 dan 15 baravarigacha (3,4 mln so‘mdan 5,1 mln so‘mgacha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Mazkur huquqbuzarlikda javobgarlikni istisno qiluvchi holat sifatida tibbiy ko‘rsatma asosida yoki mehnat va xizmat faoliyati bilan bog‘liq holatlarda yoxud yo‘l-transport harakatida xavfsizlikni ta’minlash uchun kiyiladigan maxsus bosh-kiyimda yoki sport va madaniy tadbirlar paytida ularning ishtirokchilari tomonidan, shuningdek, qonunchilikda ruxsat etilgan boshqa holatlarda yuzini to‘sgan holda bo‘lish holati belgilangan.
Oliy sud veb-saytiga ko‘ra, ushbu modda bo‘yicha birinchi sud qarori 23-noyabr kuni qabul qilingan. O‘sha oyda yana ikkita shunday ish ko‘rib chiqilgan. Yanvar oyida MJTKning ushbu moddasi bo‘yicha ko‘rilgan ishlar soni 13 taga, fevralda — 11 taga, martda — 34 taga, aprelda — 109 taga, mayda — 174 taga, iyunda — 194 taga, iyulda — 166 taga, avgustning 20 kunida — 86 taga yetgan.
Sud qarorlari bazasida MJTKning 184−4-moddasi bilan qayd etilgan jami 789 ta holat mavjud. Ko‘p hollarda u ayollar bilan bog‘liq bo‘lgan (kamdan-kam hollarda erkaklar). Umumiy hajmning 416 tasi (52,7 foizi) Andijon viloyatiga to‘g‘ri keladi, ularning ko‘pchiligi Andijon tumani va Andijon shahrida — 276 ta (35 foiz), Qo‘rg‘ontepa tumanida esa — 35 ta holat.
40 ta holatda sudlar ishni tugatgan, 35 tasida esa rad etgan. Ba’zi epizodlarda sudlar faqat ogohlantirish bilan cheklangan. Boshqa hollarda sudlanuvchilar yuzlarini kasallik tufayli berkitib yurganini ko‘rsatib, apellyatsiya va kassatsiya shikoyatlari bilan murojaat qilgan, shundan so‘ng sudlar avvalgi qarorlarni bekor qilgan.
Qayd etish joizki, bir sudlanuvchi ishtirokidagi ayrim qarorlar ma’lumotlar bazasiga qayta yuklangan, shu sababli ko‘rib chiqilgan ishlar soni biroz kamroq bo‘lishi mumkin.
Sud hujjatlari, shuningdek, “shaxsini identifikatsiya qilish imkonini bermaydigan” soqol o‘stirgani uchun jinoiy javobgarlikka tortilgan erkaklarni ham o‘z ichiga oladi.
22-may kuni Jizzax shahridagi “Ko‘k bozor” bozori hududida “Diniy muhitni sog‘lomlashtirish” profilaktika tadbiri chog‘ida 29 yoshli fuqaro soqolini “shaxsini identifikatsiya qilish imkonini bermaydigan” qilib o‘stirgani aniqlangan.
Huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari tomonidan MJTKning 184−4-moddasi (Jamoat joylarida shaxsini identifikatsiya qilish imkonini bermaydigan ko‘rinishda bo‘lish) bilan ma’muriy bayonnoma tuzilgan. Sudda u “aybini to‘liq tan olgan” va jamoat joylarida soqol qo‘yishga qo‘yilgan cheklovlardan bexabarligini aytgan.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Jizzax shahri sudining J.Tangmatov raisligida qabul qilingan qarorida Konstitutsiyaning 20-moddasiga (Davlat organlari tomonidan insonga nisbatan qo‘llanadigan huquqiy ta’sir choralari mutanosiblik prinsipiga asoslanishi va qonunlarda nazarda tutilgan maqsadlarga erishish uchun yetarli bo‘lishi kerak) tayaniladi.
Sud ishda og‘irlashtiruvchi holatlar yo‘qligini inobatga olib, sanksiyada ko‘rsatilganidan kam, ya’ni BHMning 5 baravari (1,7 million so‘m) miqdorida jarima solishga qaror qilgan.
29-may kuni shu bozorda o‘sha paytdagi 21 yoshli T.S.ga nisbatan ham “tartibsiz soqoli” (sud qaroridan) uchun bayonnoma tuzilgan. U ham 1 million 700 ming so‘m jarima olgan.
22-may kuni Jizzax shahrida 26 yoshli M. “shaxsini identifikatsiya qilish imkonini bermaydigan” soqol qo‘ygani uchun BHMning 2 baravari (680 ming so‘m) miqdorida jarimaga tortilgan.
10-may kuni Andijon viloyatining Asaka tumanida IIB xodimlari “butun yuzi jamoat joyida shaxsini identifikatsiya qilish imkonini bermaydigan soqol bilan o‘ralgan” 27 yoshli Sh. ni to‘xtatgan. Buning uchun, shuningdek, ichki ishlar xodimlarining qonuniy talablariga rioya qilmagani uchun unga jami BHMning 10 baravari (3,4 million so‘m) miqdorida jarima solingan.
25-aprel kuni Samarqand viloyatining Nurobod tumanida soqol qo‘ygan 36 yoshli erkak, jumladan, MJTKning 184−4-moddasi bilan jarimaga tortilgan.
19-avgust kuni Namangan viloyati Uychi tumanida to‘rt nafar shaxs mayda bezorilik uchun, ulardan biri, shuningdek, “jamoat joylarida shaxsini identifikatsiya qilish imkonini bermaydigan” soqol qo‘ygani uchun qo‘lga olingan. Sudya ikki jazoni umumlashtirib uni 5 sutka qamoq jazosiga hukm qilgan.
Ayrim hollarda sudlar tomonidan MJTKning 184−4-moddasi soqol qo‘ygan erkaklarga nisbatan noto‘g‘ri tasniflangani ko‘rsatilgan va bayonnomadan chiqarib tashlangan.
Masalan, Farg‘ona viloyatining Oltiariq tumanida 8-may kuni bo‘lib o‘tgan sud jarayonida 23 yoshli A.A. IIV xodimlari uni soqoli uchun to‘xtatganini aytgan. Undan bo‘limga borishni so‘rashgan, ammo u “xodimning qonuniy talablarini” bajarishdan bosh tortgan. Sud yigitning tashqi ko‘rinishi uni jamoat joyida identifikatsiya qilishga imkon beradi, shuning uchun u MJTKning 184−4-moddasi bo‘yicha javobgarlikka tortilishi mumkin emas, deb hisoblagan.
13-iyun kuni Andijon shahridagi “Jahon bozori” bozori hududida jamoat tartibini buzgan va ichki ishlar xodimlarining qonuniy talablarini bajarmagan shaxsga nisbatan MJTK moddalari bilan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilgan. Sud jarayonida sudlanuvchining aytishicha, IIV xodimi uni bo‘limga taklif qilib, soqolini olishni so‘ragan. Fuqaro esa qo‘lida bolasi borligi uchun buni keyinroq qilishini aytgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, xodim uni yoqasidan ushlagan, boshqa xodim esa qo‘lini qayirgan.
Sudning qayd etishicha, ushbu shaxsga nisbatan 184−4 (Jamoat joylarida shaxsini identifikatsiya qilish imkonini bermaydigan ko‘rinishda bo‘lish) va 195-moddalar (Ichki ishlar organlari xodimlarining o‘z xizmat burchlarini bajarishlariga qarshilik ko‘rsatish) noto‘g‘ri tuzilgan. Ammo unga nisbatan 183-modda (Mayda bezorilik) va 194-moddaning 1-qismi (Ichki ishlar organlari xodimining qonuniy talablariga rioya qilmaslik) bilan 1 million 200 ming so‘m jarima solingan.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Namangan shahri sudi 2-may kungi qarorida 20 yoshli yigitga nisbatan MJTKning 184−4-moddasi “ortiqcha malakalangani”ni ham ko‘rsatgan.
Avvalroq “Gazeta.uz” avgust oyi boshida Zangiota tumanida ko‘chada matodan qilingan niqob taqib yurgan ro‘molli ayol jarimaga tortilgani haqida yozgan edi. U mebel sexida ishlashi va changga allergiyasi borligini tushuntirgan, biroq sud uni 1,7 million so‘m jarimaga tortgan.

Несколько мужчин в Узбекистане были оштрафованы за ношение бороды, которая «не позволяет идентифицировать личность». Это выяснила «Газета.uz», изучив судебные решения на сайте Верховного суда.
31 октября прошлого года был принят закон о поправках в Кодекс об административной ответственности (КоАО), согласно которому нахождение в общественных местах с закрытым лицом в степени, не позволяющей идентифицировать личность, влечёт наложение штрафа от 10 до 15 БРВ (от 3,4 млн до 5,1 млн сумов).
Полностью это правонарушение описывается так: «Нахождение в общественных местах с закрытым лицом в степени, не позволяющей идентифицировать личность, за исключением случаев нахождения с закрытым лицом на основании медицинского показания или в специальном головном уборе, надеваемом для обеспечения безопасности в дорожно-транспортном движении, либо нахождения с закрытым лицом в случаях, связанных с трудовой и служебной деятельностью или участников спортивных и культурных мероприятий во время их проведения, а также иных случаев нахождения с закрытым лицом, прямо разрешённых законодательством».
Первое судебное решение по этой статье, судя по сайту Верховного суда, было принято 23 ноября. В том месяце было рассмотрено ещё два таких дела. В январе количество дел по этой статье КоАО выросло до 13, в феврале оно составило 11, марте — 34, апреле — 109, мае — 174, июне — 194, июле — 166, а за 20 дней августа — 86.
Всего в базе судебных решений имеется 789 дел с упоминанием статьи 184−4 КоАО. В большинстве случаев она применялась в отношении женщин (в редких случаях — мужчин). Из общего количества 416 дел (52,7%) приходятся на Андижанскую область, большая часть — в Андижанском районе и Андижане — 276 дел (35%), а Кургатепинском районе — 35 дел.
В 40 случаях суды дела прекратили, в 35 — отклонили. В некоторых эпизодах суды шли навстречу и ограничивались предупреждением. В других случаях ответчики подавали апелляционные и кассационные жалобы, указывая, что закрывали лицо из-за болезни или недомогания, после чего суды отменяли предыдущие решения.
Стоит отметить, что некоторые решения с одним ответчиков были загружены в базу повторно, из-за чего количество рассмотренных дел может быть немного меньше.
В судебных материалах также присутствуют мужчины, которых привлекали к ответственности за отращивание бороды, «которая не позволяет идентифицировать личность».
22 мая во время профилактического мероприятия по «оздоровлению религиозной среды» на территории рынка «Кук бозор» в Джизаке был установлен 29-летний гражданин, который отрастил бороду таким образом, что она «не позволяет идентифицировать его личность».
Сотрудники правоохранительных органов оформили административный протокол по статье 184−4 КоАО (нахождение в общественных местах в виде, не позволяющем идентифицировать личность). В суде он «полностью признал вину» и сообщил, что не знал об ограничениях на ношение бороды в общественных местах.
В решении Джизакского городского суда по уголовным делам под председательством Ж. Тангматова приводится ссылка на статью 20 Конституции, которая гласит, что меры правового воздействия на человека, применяемые государственными органами, должны основываться на принципе соразмерности и быть достаточными для достижения целей, предусмотренных законами.
Суд учёл, что в деле отсутствуют отягчающие обстоятельства и принял решение назначить размер штрафа меньше указанного в санкции, а именно — 5 БРВ (1,7 млн сумов).
29 мая на этом же рынке был оформлен протокол в отношении на тот момент 21-летнего Т. С, у которого также была «беспорядочная борода» (из решения суда). Он также получил штраф в 1,7 млн сумов.
22 мая в Джизаке 26-летний Ж. М. за ношение бороды, «не позволяющей идентифицировать личность», получил штраф в 2 БРВ (680 тысяч сумов).
10 мая в Асакинском районе Андижанской области сотрудники ОВД остановили 27-летнего Ш. О., у которого «всё лицо было покрыто бородой, что не позволяло идентифицировать его в общественном месте». За это, а также невыполнение законных требований сотрудников ОВД его суммарно оштрафовали на 10 БРВ (3,4 млн сумов).
25 апреля в Нурабадском районе Самаркандской области был оштрафован 36-летний мужчина с бородой, в том числе по статье 184−4 КоАО.
19 августа в Уйчинском районе Наманганской области четверых мужчин задержали за мелкое хулиганство, а одного из них — в том числе за бороду, «не позволяющую идентифицировать личность в общественных местах». Суммировав два наказания, судья назначил ему 5 суток ареста.
В некоторых случаях суды указывали, что статья 184−4 КоАО квалифицируются неверно в отношении мужчин с бородой, и она исключалась из протокола.
Например, на суде в Алтыарыкском районе Ферганской области 8 мая 23-летний А. А. сообщил, что его остановил сотрудник ОВД из-за бороды. Его попросили пройти в отделение, но он отказался выполнять «законные требования сотрудника». Суд посчитал, что вид молодого человека позволяет идентифицировать его в общественном месте, поэтому он не может быть привлечён к ответственности по статье 184−4 КоАО.
13 июня на территории рынка «Жахон бозори» в Андижане в отношении мужчины был оформлен административный протокол по статьям КоАО за нарушение общественного порядка и невыполнение законных требований сотрудников ОВД. На суде ответчик рассказал, что сотрудник ОВД пригласил его в участок и попросил сбрить бороду. Он сказал, что сделает это позже, поскольку у него на руках ребёнок. По его словам, сотрудник взял его за шиворот, а другой сотрудник свернул ему руку.
Суд посчитал, что в отношении мужчины статьи 184−4 (нахождение в общественных местах в виде, не позволяющем идентифицировать личность) и 195 (противодействие выполнению служебного долга сотрудниками органов внутренних дел) были оформлены неправильно. Тем не менее, ему был назначен штраф в 1,02 млн сумов по другим статьям 183 (мелкое хулиганство) и часть 1 статьи 194 (невыполнение законных требований сотрудника органов внутренних дел).
Наманганский городской суд по уголовным делам в решении от 2 мая также указывал на «излишнюю квалификацию» статьи 184−4 КоАО в отношении 20-летнего молодого человека.