Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi va Hindistonning Avee Broilers genetik kompaniyasi Jizzax viloyatining Zomin, Baxmal va G‘allaorol tumanlarida hamda Samarqand viloyatining Bulung‘ur tumanida parrandachilik ishlab chiqarishini tashkil etish niyatida, deb xabar berdi “Parrandasanoat” uyushmasi matbuot xizmati “Gazeta.uz”ga.
Genetik parrandachilik — bu o‘sish tezligi, tuxum qo‘yish qobiliyati, go‘sht sifati va kasalliklarga chidamliligi kabi kerakli belgilarni olish uchun parrandalarni seleksiya qilish va ko‘paytirish fani va amaliyotidir. U parranda mahsuldorligini oshirish uchun genetik tadqiqotlar, seleksiya dasturlari va ko‘paytirish usullarini o‘z ichiga oladi.
Shartnoma O‘zbekiston va Markaziy Osiyo ehtiyojlari uchun 4 million bosh ota-ona shaklidagi parrandalarni yetishtirish imkonini berishi kutilmoqda. Bugungi kunda mintaqaning yillik parranda go‘shtiga bo‘lgan talabi 1,2 million tonna yoki 5,5 million boshni tashkil etadi. Shu bilan birga, Markaziy Osiyo Yevropa davlatlaridan 200 ming tonnaga yaqin go‘sht import qiladi. Loyihaning qiymati 43 million dollarga baholanmoqda. Investitsiyalarning bir qismi O‘zbekiston tomonidan qoplanadi.
Birinchi bosqichda, 2024−2025-yillarda, genetik bir xillik tufayli belgilari avloddan avlodga to‘liq o‘tadigan toza nasl parrandalarni yetishtirish korxonasi tashkil etiladi.
Ikkinchi bosqichda, 2025-yilda, bitta inkubatoriya barpo etish va ajdodlar galasini yetishtirish yo‘lga qo‘yiladi. Bu avlod naslining keyingi avlodi aholiga yetkazib beriladigan parrandalar ishlab chiqarishi uchun asos bo‘ladi.
Avee Broilers har yili 4 million bosh naslli galani yetishtirishga tayyorligini ma’lum qildi, bu esa naslchilik materiallarini O‘zbekistonga yetkazib berish uchun transport xarajatlarini sezilarli darajada qisqartirishi kutilmoqda.
“Bugungi kunda Yevropa davlatlaridan kelgan ota-ona galasining logistika xarajatlari har bir bosh uchun 2 dollarni tashkil qiladi. Loyiha O‘zbekistonda amalga oshirilsa, har bir boshning narxi 50 sentni tashkil etadi, bu esa Markaziy Osiyoda 5 million dollargacha tejash imkonini beradi,” — deyiladi xabarda.
Iyun oyida O‘zbekiston prezidentiga chorvachilikni rivojlantirish bo‘yicha takliflar taqdim etilgan edi. Xususan, AQSh bilan birgalikda parrandachilikda genetik texnologiyalarni joriy etish rejalashtirilgan edi.
Taqdimotda parrandachilikda genetika masalasi eng muhim masala ekani ta’kidlangan. O‘zbekistonda birinchi tartibli go‘shtli parranda reproduktorlari mavjud emas, ikkinchi tartibli parrandalar esa import qilinadi. Mamlakatimizda parrandachilikka genetik texnologiyalarni joriy etish orqali naslchilik xo‘jaliklari tashkil etish mumkin bo‘ladi.
Bundan tashqari, avvalroq parrandachilik korxonalarini 5 yil muddatga yer solig‘idan ozod qilish va parranda go‘shtini eksport qilishga ruxsat berish rejalari haqida xabar berilgan edi.

Комитет ветеринарии и развития животноводства и индийская генетическая компания Avee Broilers намерены создать птицеводческое производство в Зааминском, Бахмальском и Галляаральском районах Джизакской области и Булунгурском районе Самаркандской области, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе ассоциации «Паррандасаноат».
Генетическое птицеводство — это наука и практика селекции и разведения птицы для получения желаемых признаков, таких как скорость роста, яйценоскость, качество мяса и устойчивость к болезням. Оно включает в себя генетические исследования, селекционные программы и методы разведения для улучшения производительности птицы.
Как ожидается, сделка позволит производить 4 миллиона голов птицы родительской формы для нужд Узбекистана и Центральной Азии. Сегодня ежегодная потребность 120-миллионого региона в мясе птицы составляет порядка 1,2 млн тонн, или 5,5 млн голов. При этом около 200 тысяч тонн мяса Центральная Азия импортирует из стран Европы. Стоимость проекта оценивается в 43 млн долларов. Часть инвестиций будет покрыта за счёт узбекской стороны.
На первом этапе в 2024—2025 годах будет создано предприятие по выращиванию чистой линии птицы — особей, имеющих признаки, которые полностью передаются потомству в силу генетической однородности.
На втором этапе в 2025 году планируется создать один инкубаторий и наладить выращивание прародительского стада — поколения, чьё потомство станет основой для производства птицы, поставляемого населению.
Avee Broilers заявила о готовности ежегодно производить 4 миллиона голов родительского стада, что, как ожидается, значительно сократит транспортные расходы на поставку племенного материала в Узбекистан.
«Сегодня расходы на логистику родительского стада из стран Европы составляет 2 доллара за голову. При реализации проекта в Узбекистане стоимость составит 50 центов за голову, что может сэкономить Центральной Азии до 5 млн долларов», — отмечается в сообщении.
Напомним, в июне президенту Узбекистана представили предложения по развитию животноводства. Планировалось, в частности, внедрить генетические технологии в птицеводство совместно с США.
На презентации отмечалось, что в птицеводстве наиболее важен вопрос генетики. В Узбекистане отсутствует репродуктор мясной птицы первого порядка, а птица второго порядка импортируется. При внедрении генетических технологий в птицеводство в стране можно будет создать племенные хозяйства.
Кроме того, ранее сообщалось о планах освободить птицеводческие предприятия от земельного налога на 5 лет и разрешить экспорт мяса птицы.