O‘zbekiston dizel yonilg‘isi ishlab chiqarish korxonalari mavjud bo‘lishiga qaramay, uning importini bir necha barobar oshirdi. Bu “Gazeta.uz” o‘rgangan Bojxona qo‘mitasi ma’lumotlaridan anglashiladi.
Yil boshidan buyon dizel importi hajmi 169,58 mln dollarga teng bo‘lgan 206,9 ming tonnani (1 kg uchun 81 sent) tashkil etdi, bu 2023-yilning yanvar-iyul oylariga nisbatan 22 foizga (168,97 ming dollar va 137,5 mln dollar) va 2022-yilning yanvar-iyul oylariga nisbatan 7,3 baravarga (28,2 ming tonna, 23,7 mln dollar) ko‘pdir.
Bojxona qo‘mitasi va Energetika vazirligi matbuot xizmatlari qo‘mita ma’lumotlarida asosiy iste’mol tovarlari aks etganini ma’lum qildi. Dizel yoqilg‘isi TIF TN (tashqi iqtisodiy faoliyat tovar nomenklaturasi) kodlarining 5 kichik bandini qamrab oladi, ammo bu kodlarning barchasi taqdim etilgan statistik ma’lumotlarda aks ettirilmagan.
“TIF TNdagi barcha subpozitsiyalar asosida olinsa, 2022-yilning 7 oyida mamlakatimizga 190,3 ming tonna dizel yoqilg‘isi import qilingan. Joriy yilda esa bu ko‘rsatkich 2022-yilga nisbatan 7,3 barobarga emas, 31,5 foizga ortgan. Agar 2023-yilning shu davri bilan solishtirilsa, ushbu mahsulot importi 10 foizga kamaygan”, — deyiladi xabarda. Biroq Bojxona qo‘mitasi va Energetika vazirligi taqqoslash uchun boshqa kichik bandlar bo‘yicha aniq ma’lumotlarni taqdim etmadi.
O‘zbekistonda dizel Qashqadaryo viloyatidagi Uzbekistan GTL zavodida, shuningdek, Buxoro va Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodlarida ishlab chiqariladi.
2018-yil dekabr oyida “O‘zbekneftgaz” boshqaruvi sobiq raisi Bahrom Ashrafxonov GTL sintetik suyuq yonilg‘i ishlab chiqarish zavodining qurilishi benzin va neft mahsulotlari narxini, shuningdek, aviakerosin va dizel importini pasaytirish imkonini berishini ma’lum qilgandi.
Zavod ishga tushirilgach, 3,6 milliard kub metr gazni qayta ishlab, 1,5 million tonna “Yevro-5” standartidagi sintetik suyuq yonilg‘i, jumladan, 311 ming tonna aviakerosin, 743 ming tonna dizel, 431 ming tonna nafta va 53 ming tonna suyultirilgan gaz ishlab chiqarilishi qayd etilgan.
Zavod 2021-yil oxirida ishga tushirilgan bo‘lib, uning qiymati 3,42 million dollarni tashkil etgani xabar qilingandi (ilgari u 2,74 milliard dollarga baholangan). O‘shanda yonilg‘i mahsulotlari ishlab chiqarish hisobiga import o‘rnini bosish yiliga 500 million dollar, eksport — 200 million dollar, budjetga soliq tushumlari 2 trillion so‘mni tashkil etishi ma’lum qilingandi.
2022-yil 29-iyunda korxona sintetik neftdan “Yevro-6” toifasidagi dizelni ishlab chiqarishni boshladi, uning sintezi biroz oldin boshlangandi. Ushbu liniyaning loyihaviy quvvati yiliga 720 ming tonnani tashkil etadi. Energetika vazirligining ma’lum qilishicha, Uzbekistan GTL zavodining quvvati yiliga 1 million tonnagacha dizel ishlab chiqarish imkonini beradi.
Zavod ishga tushirilgandan so‘ng dizel importi kamaygan. Xususan, 2022-yilning iyul-dekabr oylarida xorijdan 138,8 mln dollarlik 137,7 ming tonna mahsulot import qilingan bo‘lsa, 2023-yilning ikkinchi yarmida import 58 ming tonnagacha (41,5 mln dollar yoki kg uchun 71,5 sent) tushdi. Biroq keyinchalik xorijiy yetkazib berishning keskin o‘sishi kuzatildi.
16-avgust kuni o‘tkazilgan birja savdolarida dizelning bir tonnasi o‘rtacha 12,13 million so‘mdan sotildi. Bu narx o‘tgan yilning shu sanasidagi narxdan (10,7 million so‘m) 13 foizga yuqoridir.
“Gazeta.uz” dizel importining keskin oshish sabablarini aniqlash maqsadida Energetika vazirligiga so‘rov yuborgan, ammo maqola e’lon qilingan paytgacha javob olib bo‘lmadi. Tahririyat, shuningdek, ishlab chiqarish hajmi va mavjud quvvatlar haqida ma’lumot olish uchun “O‘zbekneftgaz” (Buxoro neftni qayta ishlash zavodi va Uzbekistan GTL`ga egalik qiladi) hamda Saneg (Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodining qisman egasi) kompaniyalariga ham murojaat qildi.

Узбекистан многократно увеличил импорт дизельного топлива, несмотря на имеющиеся заводы по производству дизеля. Это следует из данных Таможенного комитета о потребительских товарах (продовольственные и непродовольственные), которые изучила «Газета.uz».
С начала года объём импорта дизеля составил 206,9 тысячи тонн на 169,58 млн долларов (81 цент за кг), что в физическом выражении на 22% больше, чем за январь-июль 2023 года (168,97 тысячи на 137,5 млн долларов) и в 7,3 раза больше, чем за январь-июль 2022 года (28,2 тысячи тонн на 23,7 млн долларов).
В пресс-службах Таможенного комитета и Министерства энергетики сообщили, информация комитета отражает основные товары народного потребления. Дизельное топливо охватывает 5 подсубпозиций кодов ТН ВЭД (товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности), однако в приведённой статистике все эти коды не отражены.
«Если принять все субпозиции кодов ТН ВЭД, то за 7 месяцев 2022 года в нашу страну было ввезено 190,3 тысяч тонн дизельного топлива. В этом году этот показатель увеличился на 31,5%, а не в 7,3 раза по сравнению с 2022 годом. По сравнению с аналогичным периодом 2023 года импорт этой продукции сократился на 10%», — говорится в сообщении. Однако в Таможенном комитете и Минэнерго пока не предоставили точные данные под другим субпозициям, чтобы провести сравнение.
В Узбекистане дизельное топливо производится на заводе Uzbekistan GTL в Кашкадарьинской области, а также Бухарском и Ферганском нефтеперерабатывающих заводах.
В декабре 2018 года бывший председатель правления «Узбекнефтегаза» Бахром Ашрафханов сообщал, что строительство завода по производству синтетического жидкого топлива GTL позволит снизить цены на бензин и нефтепродукты, а также импорт авиакеросина и дизельного топлива.
Отмечалось, что после запуска завод будет перерабатывать 3,6 млрд кубометров газа и производить 1,5 млн тонн синтетического жидкого топлива стандарта «Евро-5», в том числе 311 тысяч тонн авиакеросина, 743 тысячи тонн дизельного топлива, 431 тысячу тонн нафты и 53 тысячи тонн сжиженного газа.
Завод был запущен в конце 2021 года, сообщалось, что его стоимость составила 3,42 млрд долларов (ранее она оценивалась в 2,74 млрд долларов). Тогда сообщалось, что за счёт выпуска топливной продукции импортозамещение составит 500 млн долларов в год, экспорт — 200 млн долларов, налоговые поступления в бюджет — 2 трлн сумов.
29 июня 2022 года предприятия начало производить дизельное топливо класса «Евро-6» из синтетической нефти, синтез которой был запущен чуть ранее. Проектная мощность этой линии составляет 720 тысяч тонн в год. Минэнерго сообщало, что мощности завода Uzbekistan GTL позволяют производить до 1 млн тонн дизельного топлива в год.
После запуска завода было отмечено снижение импорта дизеля. В частности, если в июле-декабре 2022 года из-за границы было поставлено 137,7 тысячи тонн продукции на 138,8 млн долларов, то во второй половине 2023 года импорт упал до 58 тысячи тонн (41,5 млн долларов, или 71,5 цента за кг). Однако затем произошёл резкий рост зарубежных поставок.
На биржевых торгах 16 августа дизель продавался в среднем по 12,13 млн сумов за тонну, что на 13% больше, чем на эту же дату прошлого года (10,7 млн сумов за тонну).