Dunyodagi eng yirik uyali aloqa operatorlaridan biri Britaniyaning Vodafone kompaniyasi O‘zbekiston bozoriga kirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda 20-avgust kuni Nukusda prezident bilan bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda UzTex Group to‘qimachilik kompaniyasi ta’sischisi, InfinBank`ning asosiy aksiyadori va boshqa tadbirkorlik subyektlari egasi Farhod Mamajonov ma’lum qildi.
“Biz yangi sohaga qo‘l urdik. O‘zingiz kecha majlisda raqamlashtirish haqida gapirdingiz. Yashin tezligida ishlash uchun bizga yashin [tezligida] internet kerak. O‘tgan yili chet el brendini olib kirgin, deb topshiriq bergandingiz. Biz O‘zbekistonga juda ham yaqqol bo‘lgan Britaniyaning Vodafone brendi mobil aloqasini ishga tushirish bo‘yicha 5G Standalone bilan ish boshladik”, — dedi u.
“Hamkorimiz Britaniyaning Vodafone brendi bo‘ladi. Biz Perfectum korxonasini xususiylashtirib oldik…Xususiy tadbirkorga raqamlashtirish quyi bo‘g‘inda yetib borishi uchun internet kerak bo‘ldi, buni bank orasida ko‘rib chiqdik. Buning uchun Uzcard kompaniyasi bilan hamkorlikda inqilobiy rejaga qo‘l urdik — Vodafone kompaniyasi tashkil etiladi. Xudo xohlasa, yangi yilda ishga tushadi”, — dedi tadbirkor.
Vodafone Group Plc qirq yillik tarixga ega va 30 mamlakatda 434 mln foydalanuvchi (dunyodaChina Mobile`dan keyin ikkinchi ko‘rsatkich) bo‘lgan dunyodagi eng yirik telekommunikatsiya kompaniyalari guruhlaridan biri hisoblanadi. Yana 50 ta davlatda u to‘liq nazoratga ega bo‘lmagan tarmoqning hamkori hisoblanadi. U ovozli, xabar almashish, ma’lumotlar va statsionar aloqa kabi keng ko‘lamli xizmatlarni taqdim etadi. Shuningdek, kompaniya Freedom Telecom bilan hamkorlikda Qozog‘iston bozoriga chiqishni rejalashtirgan.
Farhod Mamajonov investitsiya qiymati 250 mln yevroni tashkil etishini aytdi. Loyiha 2025-yilning birinchi choragida boshlanishi va 1000 ta ish o‘rni yaratilishi kutilmoqda. Loyihada o‘z jihozlari bilan Finlyandiyaning Nokia kompaniyasi ham ishtirok etadi.
“Ushbu texnologiyalar ishga qo‘yish uchun olib kelinyapti, o‘rnatish ishlari olib borilyapti. Bu loyihani amalga oshirish uchun „O‘zsanoatqurilishbank“ orqali Finlyandiya eksport agentligidan 100 mln yevro investitsiya jalb qildik. Ta’sischilar — o‘zimiz 150 mln yevro jalb qilyapmiz… Shu paytgacha xorijiy va davlat [mobil] korxonalari bo‘lgan, hozir esa milliy uyali aloqa operatorini tashkil qilyapmiz”, — dedi u.
Tadbirkorning aytishicha, Vodafone bozorga kirishdan oldin “O‘zbekistondagi iqtisodiy va siyosiy o‘zgarishlarni sinchiklab tekshirgan”. BAA texnologik guruhi — Emirates Telecommunications Group Company PJSC (e& — Etisalat and) ham loyihada texnik hamkor sifatida ishtirok etadi, dedi u.
2023-yilning oktabr oyida Perfectum dunyodagi yetakchi mobil aloqa tizimlari yaratuvchilaridan va ishlab chiqaruvchilaridan biri Nokia kompaniyasi ishtirokida 5G New Radio texnologiyasini joriy etishga qaror qilgani haqida xabar bergan.
Mart oyida Perfectum uyali aloqa operatori to‘liq xususiylashtirilib, yangi egasiga o‘tgani ma’lum bo‘lgan. Operatorning yuridik shaxsi — Rubicon Wireless Communication MCHJ hozirda 100 foiz tadbirkor Abdumalik Validjanovich Iminovga tegishli. Kompaniya rahbari esa Dmitriy Shukov bo‘ldi.
2020-yilda davlat Perfectum`dagi davlat ulushini xususiylashtirish rejalarini e’lon qilgandi. O‘sha paytda kompaniyaning 65 foizi davlatga tegishli bo‘lgan, qolgan qismi Amis Protrade International`ga tegishli edi. Perfectum aksiyalarini sotish haqidagi xabarlar ochiq manbalarda chop etilmagan.
2024-yilning iyun oyida Perfectum O‘zbekiston telekommunikatsiya ekotizimini raqamlashtirish va transformatsiya qilish maqsadida BAAning e& Group (Etisalat and) kompaniyasi bilan hamkorlik shartnomasini tuzdi. Ushbu hamkorlikning bir qismi sifatida kompaniya 5G Standalone New Radio (5G SA NR) texnologiyasiga asoslangan yangi Perfectum infratuzilmasini yaratishda yordam beradi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda beshta GSM uyali aloqa operatori: MobiUz, Beeline, Humans, Uzmobile va Ucell faoliyat ko‘rsatmoqda. Ko‘p yillar davomida Perfectum CDMA standartidagi uyali aloqa xizmatlarini taqdim etgan. O‘zbekistondagi uyali aloqa operatorlarining radiochastotalari davlat komissiyasi tomonidan standartlashtiriladi va tarqatiladi.

One of the world’s largest mobile operators, British Vodafone, plans to enter the market of Uzbekistan. This was announced by entrepreneur Farhod Mamatjanov, founder of the textile company UzTex Group, the main shareholder of InfinBank and the owner of other businesses, during president Shavkat Mirziyoyev’s dialogue with businessmen in Nukus on 20 August.
“We started a project in a new area. You talked about digitalization at the meeting yesterday. To work at lightning speed, we need lightning-fast Internet. You called for attraction of a foreign brand. We started work to launch 5G Standalone mobile network in Uzbekistan together with one of the prominent companies in the world, British Vodafone,” he said.
“We privatized the Perfectum company… We studied this within the bank; to reach private entrepreneurs at the grassroots level, the bank needs the Internet. For this, in partnership with Uzcard (Uzbekistan's banking cards processing and payment system), we started a revolutionary plan — to launch Vodafone [in Uzbekistan]. God willing, [the project] will be launched in the coming year,” the entrepreneur said.
Farhod Mamatjanov said the investment volume will make up 250 million euros. The project is expected to be launched in the first quarter of 2025, and should create 1,000 jobs.
Finnish Nokia will also participate in the project as a supplier of equipment and technologies.
“These technologies are already arriving, the installation is underway. To implement this project, we attracted 100 million euros of investments from the Finnish Export Agency through Uzpromstroibank. We are attracting 150 million euros ourselves as founders… Until now, there were foreign and state [mobile] companies [in Uzbekistan], now we are creating a national mobile operator,” he noted.
The businessman said that Vodafone “carefully studied Uzbekistan, its economic and political changes” before entering the market. The Emirates Telecommunications Group Company (e& — Etisalat and) — a technology group from the UAE — will also participate in the project as a technical partner, he said.
In October 2023, Uzbekistan’s Perfectum mobile operator said it had decided to implement 5G New Radio technology with participation of one of the world’s leading developers and manufacturers of mobile communication systems, Nokia.
In March, Perfectum was fully privatized and transferred to a new owner. The operator’s legal entity, Rubicon Wireless Communication LLC, is now 100% owned by businessman Abdumalik Iminov. Dmitry Shukov became the head of the company.
In 2020, the state announced plans to privatize the state share in Perfectum. At that time, 65% of the company was owned by the state, the rest belonged to Amis Protrade International. There have been no reports in open sources about the sale of shares in Perfectum.
In June, Perfectum entered into a partnership agreement with e& Group (Etisalat and) “to digitalize and transform the telecommunications ecosystem” of Uzbekistan. As part of this partnership, e& will support the creation of Perfectum’s new infrastructure based on 5G Standalone New Radio (5G SA NR) technology.
There are five GSM mobile operators in Uzbekistan: Mobiuz, Beeline, Humans, Uzmobile and Ucell. Perfectum has been providing CDMA mobile services. Radio frequencies of Uzbekistan mobile operators are standardized and distributed by the state commission on radio frequencies.