Dunyodagi eng yirik uyali aloqa operatorlaridan biri Britaniyaning Vodafone kompaniyasi O‘zbekiston bozoriga kirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda 20-avgust kuni Nukusda prezident bilan bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda UzTex Group to‘qimachilik kompaniyasi ta’sischisi, InfinBank`ning asosiy aksiyadori va boshqa tadbirkorlik subyektlari egasi Farhod Mamajonov ma’lum qildi.
“Biz yangi sohaga qo‘l urdik. O‘zingiz kecha majlisda raqamlashtirish haqida gapirdingiz. Yashin tezligida ishlash uchun bizga yashin [tezligida] internet kerak. O‘tgan yili chet el brendini olib kirgin, deb topshiriq bergandingiz. Biz O‘zbekistonga juda ham yaqqol bo‘lgan Britaniyaning Vodafone brendi mobil aloqasini ishga tushirish bo‘yicha 5G Standalone bilan ish boshladik”, — dedi u.
“Hamkorimiz Britaniyaning Vodafone brendi bo‘ladi. Biz Perfectum korxonasini xususiylashtirib oldik…Xususiy tadbirkorga raqamlashtirish quyi bo‘g‘inda yetib borishi uchun internet kerak bo‘ldi, buni bank orasida ko‘rib chiqdik. Buning uchun Uzcard kompaniyasi bilan hamkorlikda inqilobiy rejaga qo‘l urdik — Vodafone kompaniyasi tashkil etiladi. Xudo xohlasa, yangi yilda ishga tushadi”, — dedi tadbirkor.
Vodafone Group Plc qirq yillik tarixga ega va 30 mamlakatda 434 mln foydalanuvchi (dunyodaChina Mobile`dan keyin ikkinchi ko‘rsatkich) bo‘lgan dunyodagi eng yirik telekommunikatsiya kompaniyalari guruhlaridan biri hisoblanadi. Yana 50 ta davlatda u to‘liq nazoratga ega bo‘lmagan tarmoqning hamkori hisoblanadi. U ovozli, xabar almashish, ma’lumotlar va statsionar aloqa kabi keng ko‘lamli xizmatlarni taqdim etadi. Shuningdek, kompaniya Freedom Telecom bilan hamkorlikda Qozog‘iston bozoriga chiqishni rejalashtirgan.
Farhod Mamajonov investitsiya qiymati 250 mln yevroni tashkil etishini aytdi. Loyiha 2025-yilning birinchi choragida boshlanishi va 1000 ta ish o‘rni yaratilishi kutilmoqda. Loyihada o‘z jihozlari bilan Finlyandiyaning Nokia kompaniyasi ham ishtirok etadi.
“Ushbu texnologiyalar ishga qo‘yish uchun olib kelinyapti, o‘rnatish ishlari olib borilyapti. Bu loyihani amalga oshirish uchun „O‘zsanoatqurilishbank“ orqali Finlyandiya eksport agentligidan 100 mln yevro investitsiya jalb qildik. Ta’sischilar — o‘zimiz 150 mln yevro jalb qilyapmiz… Shu paytgacha xorijiy va davlat [mobil] korxonalari bo‘lgan, hozir esa milliy uyali aloqa operatorini tashkil qilyapmiz”, — dedi u.
Tadbirkorning aytishicha, Vodafone bozorga kirishdan oldin “O‘zbekistondagi iqtisodiy va siyosiy o‘zgarishlarni sinchiklab tekshirgan”. BAA texnologik guruhi — Emirates Telecommunications Group Company PJSC (e& — Etisalat and) ham loyihada texnik hamkor sifatida ishtirok etadi, dedi u.
2023-yilning oktabr oyida Perfectum dunyodagi yetakchi mobil aloqa tizimlari yaratuvchilaridan va ishlab chiqaruvchilaridan biri Nokia kompaniyasi ishtirokida 5G New Radio texnologiyasini joriy etishga qaror qilgani haqida xabar bergan.
Mart oyida Perfectum uyali aloqa operatori to‘liq xususiylashtirilib, yangi egasiga o‘tgani ma’lum bo‘lgan. Operatorning yuridik shaxsi — Rubicon Wireless Communication MCHJ hozirda 100 foiz tadbirkor Abdumalik Validjanovich Iminovga tegishli. Kompaniya rahbari esa Dmitriy Shukov bo‘ldi.
2020-yilda davlat Perfectum`dagi davlat ulushini xususiylashtirish rejalarini e’lon qilgandi. O‘sha paytda kompaniyaning 65 foizi davlatga tegishli bo‘lgan, qolgan qismi Amis Protrade International`ga tegishli edi. Perfectum aksiyalarini sotish haqidagi xabarlar ochiq manbalarda chop etilmagan.
2024-yilning iyun oyida Perfectum O‘zbekiston telekommunikatsiya ekotizimini raqamlashtirish va transformatsiya qilish maqsadida BAAning e& Group (Etisalat and) kompaniyasi bilan hamkorlik shartnomasini tuzdi. Ushbu hamkorlikning bir qismi sifatida kompaniya 5G Standalone New Radio (5G SA NR) texnologiyasiga asoslangan yangi Perfectum infratuzilmasini yaratishda yordam beradi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda beshta GSM uyali aloqa operatori: MobiUz, Beeline, Humans, Uzmobile va Ucell faoliyat ko‘rsatmoqda. Ko‘p yillar davomida Perfectum CDMA standartidagi uyali aloqa xizmatlarini taqdim etgan. O‘zbekistondagi uyali aloqa operatorlarining radiochastotalari davlat komissiyasi tomonidan standartlashtiriladi va tarqatiladi.

Один из крупнейших в мире операторов сотовой связи, британская Vodafone может войти на рынок Узбекистана. Об этом на встрече с президентом 20 августа в Нукусе сообщил предприниматель Фарход Маматджанов, основатель текстильной компании UzTex Group, основной акционер InfinBank и владелец других бизнесов.
«Мы начали проект в новой в сфере. Вы вчера на совещании говорили о цифровизации. Чтобы работать на молниеносной скорости, нам нужен молниеносный интернет. Вы дали поручение привлечь зарубежный бренд. Мы начали работу по запуску в Узбекистане мобильной связи 5G Standalone вместе с одной из видных компаний в мире, британской Vodafone», — рассказал он.
«Мы приватизировали компанию Perfectum… Мы изучили это внутри банка, чтобы добраться до частных предпринимателей на низовом уровне, требуется интернет. Для этого в партнёрстве с компанией Uzcard вместе приступили к революционному плану… Дай бог, это запустится в новом году», — заявил предприниматель.
Vodafone Group Plc — одна из крупнейших в мире групп телекоммуникационных компаний с сорокалетней историей и 434 млн пользователей в 30 странах мира. Ещё в 50 странах Vodafone является партнёром в сети, над которой она не имеет полного контроля. Она предоставляет широкий спектр услуг, включая голосовое общение, передачу сообщений, данных и фиксированную связь. Компания также планирует войти на рынок Казахстана в партнёрстве с Freedom Telecom.
Фарход Маматджанов сообщил, что объём инвестиций составит 250 млн евро. Запуск проекта ожидается в первом квартале 2025 года, планируется создать 1000 рабочих мест.
В этом проекте также примет участие финская Nokia, которая будет поставщиком оборудования и технологий.
«Эти технологии уже прибывают, проводится монтаж. Для реализации этого проекта мы привлекли 100 млн евро инвестиций от Экспортного агентства Финляндии через „Узпромстройбанк“. 150 млн евро привлекаем мы сами, учредители… До сих пор были иностранные и государственные [мобильные] компании, сейчас мы создаём национального оператора мобильной связи», — отметил он.
Бизнесмен сообщил, что Vodafone перед входом на рынок «тщательно проверяла Узбекистан, экономические и политические изменения в стране». Emirates Telecommunications Group Company PJSC (e& — Etisalat and) — технологическая группа из ОАЭ — также примет участие в проекте в качестве технического партнёра, сказал он.
В октябре 2023 года Perfectum сообщал, что принял решение внедрить технологию 5G New Radio в Узбекистане с привлечением одного из ведущих мировых разработчиков и производителей систем мобильной связи компании Nokia.
В марте стало известно, что оператор мобильной связи Perfectum был полностью приватизирован и перешёл к новому владельцу. Юридическое лицо оператора — ООО Rubicon Wireless Communication — сейчас на 100% принадлежит предпринимателю Абдумалику Валиджановичу Иминову. Руководителем компании стал Дмитрий Шуков.
В 2020 году государство озвучило планы приватизировать госдолю в Perfectum. Тогда 65% компании находилось в собственности государства, оставшаяся часть принадлежала компании Amis Protrade International. Сообщения о продаже долей в Perfectum не публиковались в открытых источниках.
В июне Perfectum заключил соглашение о партнёрстве с e& Group (Etisalat and) из ОАЭ в целях цифровизации и трансформации телекоммуникационной экосистемы Узбекистана. В рамках этого партнёрства e& будет поддерживать создание новой инфраструктуры Perfectum на базе технологии 5G Standalone New Radio (5G SA NR).
На сегодняшний день в Узбекистане функционируют пять мобильных операторов стандарта GSM: MobiUz, Beeline, Humans, Uzmobile и Ucell. Компания Perfectum в течение многих лет оказывала услуги сотовой связи в стандарте CDMA (разница с GSM). Радиочастоты сотовых операторов Узбекистан стандартизированы и распределяются государственной комиссией по радиочастотам.
5G является технологией мобильной связи пятого поколения, которая отличается высокой скоростью работы интернета — до 25 Гбит/с с минимальными задержками в передаче сигнала 1−2 мс. Ключевыми улучшениями технологии 5G является её способность заменить собой наземные линии на протяжении нескольких лет, более совершенная антенная технология и более широкая пропускная способность канала.
Сеть 5G развёртывается двумя подходами: non-standalone (NSA, неавтономный стандарт) и standalone (SA, автономный). NSA — это нестандартная сеть 5G, которая подразумевает развёртывание сети 5G на базе базовой сети 4G. NSA использует основную сеть 4G и добавляет использование базовых станций 5G. Этого легко достичь, поскольку базовая сеть не меняется. SA относится к автономной сети 5G, которая является конечной целью эволюции сети 5G. Она выступает в качестве переходного участка. В структуре SA терминалам не нужно обращаться к базовой станции 4G, все сигналы и данные передаются станцией 5G.