AQShning O‘zbekistondagi elchisi Jonatan Henik “Gazeta.uz” muxbiri Mirolim Isajonov bilan yo‘l harakati xavfsizligi sohasidagi vaziyatni yaxshilash, yo‘l-transport hodisalarida halok bo‘lganlar va jarohatlanganlarga oid dahshatli statistikani kamaytirish bo‘yicha o‘z fikri bilan o‘rtoqlashdi.
— Bolalar ishtirokida tez-tez sodir bo‘layotgan yo‘l-transport hodisalari, jumladan, o‘lim holatlari haqida eshitamiz. Vaziyatni tuzatish uchun nima qilish kerak?
— Savolingiz uchun rahmat, chunki O‘zbekistonda bu mavzu meni juda xavotirga solmoqda.
Birinchi va eng muhimi — odamlar xavfsizlik kamarlarini taqib olishlari kerak.
Xavfsizlik kamarlari bilan jihozlangan mashinalar ishlab chiqarishimizning sababi bor. Xavfsizlik kamarlaridan foydalanish hayotni saqlab qolishini ko‘rsatadigan o‘n yillik tajriba va dalillar mavjud.
O‘zini yaxshi haydovchi sanab, mashinada xavfsizlik kamari kerak emas deb o‘ylaydigan har qanday kishi shunchaki bexabarlardandir. Siz dunyodagi eng yaxshi haydovchi bo‘lishingiz mumkin, lekin bu sizni boshqa haydovchidan himoya qila olmaydi.
Bolalar bolalar o‘rindiqlarida bo‘lishi kerak. Chaqaloqlar esa o‘z o‘rindiqlarida. Bu odamlar hayotini saqlab qoladi.
Ishonchim komilki, amerikaliklar o‘z farzandlarini qanchalik sevsa, o‘zbeklar ham o‘z farzandlarini shunchalik sevadi.
Agar siz farzandlaringizni sevsangiz, ularni xavfsiz o‘rindiqqa joylashtiring.
Albatta, yo‘l harakati xavfsizligini oshirish uchun boshqa ishlar ham bajarilishi mumkin — yo‘llar, piyodalar o‘tish joylarini yaxshilash, lekin, eng muhimi, faqat xavfsizlik kamarini taqish. Bundan tashqari, ehtimol, men haydovchilarni piyodalarga hurmat bilan munosabatda bo‘lishga chaqirishim mumkin.
— Qaysi biri muhimroq: qoidabuzarliklar uchun javobgarlikni oshirishmi yoki infratuzilmani yaxshilashmi?
— Menimcha, biz qo‘limizdan kelgan barchasini qilishimiz kerak. Qat’iyroq qonunlar, ehtimol, kattaroq jarimalar, bu qonunlarning ijrosini kuchaytirish. Lekin odamlarning munosabatini o‘zgartirish ham muhim.
Qirq yil oldin Qo‘shma Shtatlarda xavfsizlik kamarlaridan foydalanish taxminan hozirgidek edi. Amerikaliklar esa avtomobillarda xavfsizlik kamarini taqishning hojati yo‘q deb hisoblashgan.
Bizda xavfsizlik kamarlari to‘g‘risidagi qonunlar, jarimalar bor edi va ular amalga oshirildi. Menimcha, xavfsizlik kamaridan foydalanish 80 dan 90 foizgacha oshdi. Dalillar shuni ko‘rsatadiki, bu o‘n minglab odamlarning hayotini saqlab qoldi, shuningdek, yana ko‘plab odamlarning jarohatlanishining oldini oldi.
— Ko‘pchilik Toshkentda mashina haydash yoki mashinada bo‘lish xavfli deb o‘ylaydi. Bu haqda qanday fikrdasiz?
— Rostini aytsam, mashina haydash biz har kuni dunyoning istalgan nuqtasida qiladigan eng xavfli ishdir.
Biz zilziladan, dovuldan, chaqmoq urishidan xavotir olamiz, lekin bular juda kamdan kam uchraydigan hodisalardir, ammo yo‘l-transport hodisalari juda ko‘p uchraydi.
Ammo umringizni uzaytirishning ikki yo‘li bor: chekishni tashlang va xavfsizlik kamarini taqing.
Toshkentdagi chorraha. Foto: Yevgeniy Sorochin / “Gazeta.uz”.Toshkentdagi chorraha. Foto: Yevgeniy Sorochin / “Gazeta.uz”.
O‘zbekistonda yo‘lovchilar uchun xavfsizlik kamarlarini taqish hamon majburiy emas
Ishonish qiyin, lekin 2024-yilda O‘zbekistonda xavfsizlik kamarini taqmagan yo‘lovchilar uchun hali ham javobgarlik yo‘q.
2022-yil bahorida hukumat Yo‘l harakati qoidalariga o‘zgartirishlar kiritdi, bu esa old o‘rindiqdagi yo‘lovchilardan avtomobil harakatlanishidan oldin kamarlarni taqishni talab etdi. Lekin ikki yildan ko‘proq vaqt o‘tgan bo‘lsa ham, xavfsizlik kamarini taqmaslik uchun jarima solishga oid tuzatishlar qonunchilikka kiritilmadi. Bu tavsiya bo‘lib qolmoqda. Bu esa xavfsizlik kamarini taqmagan yo‘lovchilarga nisbatan jarima qo‘llab bo‘lmasligini anglatadi.
Haydovchilarning xavfsizlik kamarlarini taqishi Toshkent shahrida keng tarqalgan bo‘lishi mumkin, biroq aksariyat hududlarda, hatto shaharlararo magistrallarda ham haydovchilar xavfsizlik kamarlarini taqmaslikni ma’qul ko‘radi. Haydovchilar ko‘pincha yo‘lovchilarga xavfsizlik kamarini taqishning keragi yo‘qligini aytib, ularni bundan qaytarishi mumkin.
Orqa o‘rindiqlar, chaqaloqlar va bolalar o‘rindiqlariga xavfsizlik kamarlarini mahkamlash esa tavsiyaviy xususiyatga ega.
Xavfsizlik kamarini taqmagan haydovchilar uchun jarima atigi 170 ming so‘m yoki 14 dollardan kam. Agar qoidabuzarlik qayd etilgan kundan boshlab 15 kun ichida to‘lov amalga oshirilsa, haydovchi ushbu summaning faqat yarmini, 30 kun ichida esa 70 foizini to‘lashi mumkin.
2022-yil noyabr oyida Qonunchilik palatasi haydovchilarga yo‘l harakati qoidalarini buzganlik uchun jarima ballarini hisoblash tizimini yo‘lga qo‘yishni nazarda tutuvchi qonunni qabul qildi. Misol uchun, tezlikni oshirganlik uchun 0,5 dan 2 gacha jarima ballarini hisoblash nazarda tutilgan. 12 ballga yetganda vaqtincha bu huquqdan mahrum qilish rejalashtirilgandi. Biroq yaqinda Senat qonunni rad etib, uni qayta ishlash uchun qaytardi. Asosiy sabab — qonunga huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlarini “obro‘sizlantirish maqsadida” foto va videolarni e’lon qilishni taqiqlovchi norma kiritilishi.
2022-yil aprel oyida Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi sobiq elchisi Tim Torlou shunday degandi: “Dunyoning boshqa hech bir mamlakatida men ikki tomonlama qatnov o‘rtasidagi burilib olishlarga duch kelmaganman, bu juda qo‘rqinchli”. Uning so‘zlariga ko‘ra, ko‘chalarni to‘g‘ri loyihalash, tezlik rejimiga rioya qilishni nazorat qilish va haydovchilikka o‘rgatishni qayta ko‘rib chiqish vaziyatni yaxshilashi mumkin.
2021-yil avgust oyida Fransiyaning O‘zbekistondagi diplomatik missiyasi rahbari Bris Rokfyoy Toshkentdagi farovon hayot haqida gapirarkan, shunday degan: “To‘g‘risini aytsam, avtomobillar harakati juda qo‘rqinchli. Men rulda o‘tirarkanman, qo‘rqaman, chunki qoidalar umuman yo‘q”.

Посол США в Узбекистане Джонатан Хеник поделился с корреспондентом «Газеты.uz» Миролимом Исажоновым мнением о том, как улучшить ситуацию в сфере безопасности дорожного движения и снизить страшную статистику смертности и травматизма в ДТП.
— Мы слышим о частых дорожно-транспортных происшествиях, в том числе со смертельным исходом с участием детей. Что нужно сделать, чтобы исправить ситуацию?
— Спасибо за этот вопрос, потому то это тема, которая очень беспокоит меня здесь в Узбекистане.
Первое и самое важное — это чтобы люди пристёгивали ремни безопасности.
Мы не зря производим автомобили с ремнями безопасности. Есть десятилетия опыта и доказательств, показывающих, что использование ремней безопасности спасает жизни людей.
Любой, кто думает, что ему не нужен ремень безопасности в машине, потому что он хороший водитель, просто невежественен. Вы можете быть лучшим водителем в мире, но это не защитит вас от другого водителя.
Дети должны быть в детских креслах. Младенцы должны быть в креслах для младенцев. Они спасают жизни.
Я уверен, что узбекистанцы любят своих детей так же сильно, как американцы любят своих детей. Если вы любите своих детей, используйте безопасные автокресла.
Естественно, есть другие вещи, которые нужно сделать, чтобы улучшить безопасность дорожного движения — усовершенствование дорог, улучшение пешеходных переходов, но самое первое, что нужно сделать, — это просто пристёгиваться ремнём безопасности.
Ещё, возможно, я бы призвал водителей быть уважительными к пешеходам.
— Что важнее — усиление ответственности за нарушени или улучшение инфраструктуры?
— Я считаю, что мы должны делать всё возможное. Нужны более строгие законы, возможно, более высокие штрафы, более строгое исполнение этих законов. Но также важно изменение отношения людей.
Сорок лет назад, если я прав, в Соединённых Штатах использование ремней безопасности было примерно таким же, как сейчас здесь. И американцы тоже думали, что им не нужно пристёгиваться в машинах
У нас были приняты законы о ремнях безопасности, внедрены штрафы, и их начали применять. Я думаю, сейчас использование ремней безопасности составляет от 80 до 90%. И статистика показывает, что это спасло десятки тысяч жизней и предотвратило ещё больше случаев травматизма.
— Многие люди думают, что водить автомобиль или находиться в нём в Ташкенте опасно. Что вы сами думаете об этом?
— Если честно, вождение — это самое опасное, что мы делаем каждый день в любой точке мира.
Мы переживаем о землетрясениях, переживаем об ураганах, боимся, что в нас ударит молния — такие случаи очень-очень редки, но дорожно-транспортные происшествия очень и очень часты.
Есть два способа продлить свою жизнь — не курить и пристёгиваться ремнём безопасности.
Перекрёсток в Ташкенте. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».
Ремни безопасности пассажирам до сих пор необязательно пристёгивать
В это сложно поверить, но в 2024 году в Узбекистане до сих пор нет ответственности за непристегнутый ремень у пассажиров.
Весной 2022 правительство внесло изменения в Правила дорожного движения, обязывающие пассажиров передних сидений пристёгиваться до начала движения автомобиля.
Более чем два года спустя поправки о введении штрафа за непристегнутый ремень так и не были внесены в законодательство.
Какой-либо разъяснительной работы, как правительство поручало МВД в 2022 году, по использованию ремней безопасности и специальных кресел для детей и младенцев так и не велось. Это остаётся рекомендацией.
Пристёгивание водителей ремнями безопасности может быть распространено в Ташкенте, однако в большинстве регионов, даже на междугородных трассах, водители предпочитают не пристёгиваться. Водители также часто говорят пассажирам, что пристёгиваться необязательно.
Штраф за непристегнутый ремень составляет всего 170 тысяч сумов, или менее 14 долларов. При этом водители могут заплатить половину этой суммы, если оплата производится в течение 15 дней со дня оформления штрафа, или 70% — в течение 30 дней.
В ноябре 2022 года Законодательная палата приняла закон, который предусматривает запуск системы начисления штрафных баллов водителям за нарушения ПДД. За превышение скорости, к примеру, предусматривалось начисление от 0,5 до 2 штрафных баллов. Временно лишать прав планировали по достижении 12 баллов. Однако на днях Сенат отклонил закон и отправил его на доработку. Основная причина — включение в закон нормы о запрете публикации фото и видео «с целью дискредитации» правоохранителей.
В апреле 2022 года бывший посол Великобритании в Узбекистане Тим Торлоу сказал: «Ни в одной другой стране мира мне не попадались развороты посреди двустороннего движения, что довольно страшно»,. По его словам, улучшить ситуацию могут правильный дизайн улиц, контроль соблюдения скоростного режима и пересмотр обучения вождению.
В августе 2021 года глава дипмиссии Франции в Узбекистане Брис Рокфёй, говоря о комфортности жизни в Ташкенте, отметил: «Если честно, движение автомобилей — это страшно. Я сижу за рулём и мне страшно, потому что вообще нет правил».