19-avgust kuni O‘zbekistondagi yo‘l haqini to‘lashning avtomatlashtirilgan tizimi operatori ATTO va Bishkek (Qirg‘iziston) jamoat transportida tizim operatori o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi, deya xabar berdi O‘zbekiston kompaniyasi matbuot xizmati va Bishkek meriyasi.
Qayd etilishicha, hamkorlikdan maqsad ikki davlat shaharlaridagi jamoat transportida to‘lovlarni o‘zaro qabul qilish bo‘yicha integratsiyani amalga oshirishdan iborat.
“Tez orada Qirg‘iziston fuqarolari O‘zbekiston shaharlari bo‘ylab sayohat haqini Tulpar kartalari bilan, O‘zbekiston fuqarolari esa Bishkekda ATTO kartalari orqali to‘lashlari mumkin bo‘ladi. Faol rivojlanayotgan turizm sharoitida bunday hamkorlik ikki mamlakat aholisining sayohatlarini yanada qulay qiladi”, — deyiladi xabarda.
ATTO xabar berishicha, hozirda ikki tizimni integratsiya qilish ishlari olib borilmoqda.
Avtomatlashtirilgan Transport To’lov Tizimi Operatori korxonasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 25-noyabrdagi qarori ijrosi yuzasidan Transport vazirligi huzuridagi “O‘zavtotranstexnika” DUK Ilmiy-ishlab chiqarish markazi hamda “Yagona umumrespublika protsessing markazi” (Uzcard) ishtirokida tashkil etilgan. Iyun oyi boshida markazning ulushi 12,9 foiz edi, qolgan 87,1 foizi Timur Maxmudjanovich Azadovga tegishli bo‘lgan.
Tulpar — bu Bishkek meriyasi va Shveysariyaning BPC Company o‘rtasida davlat-xususiy sheriklik asosida tashkil etilgan kompaniya. Bishkek rasmiylari bilan tuzilgan kelishuv shartlariga ko‘ra, kompaniya o‘z mablag‘i hisobidan loyihani to‘liq ishga tushirgan va validatorlarni o‘rnatishdan tortib, kartochkalarni chop etish va reklamagacha bo‘lgan barcha xarajatlarni qoplagan. Tulpar`ni ishga tushirish uchun BPC Company 700 ming dollardan ortiq sarmoya kiritgan, buning evaziga har bir yo‘lkiradan 50 tiyin (taxminan 1,5 so‘m) oladi.

Оператор автоматизированной системы оплаты проезда в Узбекистане АТТО и оператор автоматизированной системы оплаты проезда в общественном транспорте Бишкека (Кыргызстан) 19 августа подписали меморандум о сотрудничестве, сообщили пресс-служба узбекистанской компании и мэрия Бишкека.
Цель сотрудничества — проведение интеграции для взаимного приёма платежей в общественном транспорте в городах двух стран.
«Скоро жители Кыргызстана смогут оплачивать свои поездки в городах Узбекистана картами Tulpar, а граждане Узбекистана — картами АТТО в Бишкеке. В условиях активно растущего туризма такое сотрудничество сделает путешествия жителей обеих стран более комфортными», — говорится в сообщении.
В ATTO сообщили, что уже ведутся работы по интеграции двух систем.
Компания Avtomatlashtirilgan Transport To’lov Tizimi Operatori создана во исполнение постановления Кабинета министров Узбекистана от 25 ноября 2019 года № 948 «О внедрении автоматизированной системы оплаты за проезд перевозки пассажиров транспортом общего пользования», с участием Научно-производственного центра ГУП «Узавтотранстехника» при Министерстве транспорта и «Единый общереспубликанский процессинговый центр» (Uzcard). В начале июня у центра доля составляла 12,9%, а остальные 87,1% принадлежали Тимуру Махмуджановичу Азадову.
Tulpar — это компания, которая запустилась как государственно-частное партнёрство мэрии Бишкека и швейцарской «BPC Company». По условиям договора с бишкекскими властями, компания за свой счёт полностью запустила проект и платила все — от установки валидаторов, до печати карт и рекламы. Для запуска «Тулпара» компания BPC вложила более 700 тысяч долларов — взамен она будет получать 50 тыйын (около 1,5 сума) с каждой оплаты за проезд.
Система Tulpar запустилась в Бишкеке с марта 2020 года. Транспортные карты можно использовать в бишкекском городском транспорте (автобусы и троллейбусы).