Shavkat Mirziyoyev 20-avgust kuni Nukusda tadbirkorlar bilan bo‘lib o‘tgan ochiq muloqot chog‘ida yer uchastkalarini sotib olish va ulardan samarali foydalanishga ko‘maklashish chora-tadbirlarini ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, yer bozori shakllanishi ta’sirida yangi investitsiya loyihalarida yer sotib olish xarajatlari “keskin ortib bormoqda”. Tomorqa sotib olishga katta mablag‘ sarflagan tadbirkorga qurilish, mashina va jihozlar uchun mablag‘ yetishmayapti, dedi davlat rahbari.
Endilikda tadbirkor auksiondan yer sotib olganda unga qo‘shilgan qiymat solig‘i hisoblash bekor qilinadi. Toshkent shahri va viloyat markazlarida sotilgan yer bo‘yicha xarid summasini uch yilgacha, qolgan hududlarda besh yilgacha, 4 va 5-toifa tumanlar uchun esa o‘n yilgacha bo‘lib-bo‘lib to‘lashga ruxsat beriladi. Endi tadbirkorlar darhol to‘lov qilaman desa, 20 foizgacha chegirma beriladi.
Bundan tashqari, yirik loyihalarda tadbirkor yer uchastkasining qiymatini davlat ulushi sifatida ustav kapitaliga qo‘shishi mumkin bo‘ladi. U istalgan vaqtda bu ulushni qaytarib sotib olishi mumkin. Natijada joriy yilda tadbirkorlar ixtiyorida 3 trillion so‘m bo‘lishi ta’kidlandi.
Davlat rahbari ko‘plab tadbirkorlar yer yo‘qligi sababli yangi loyiha boshlay olmaganini ta’kidladi. Aksincha, “auksiondan sotib oldim, endi mening mulkim” deb, yerni qarovsiz tashlab qo‘ygan “uddaburonlar” ham ko‘p, dedi u.
“Yer — eng cheklangan resursimiz va u doim iqtisodiy naf keltirishi kerak”, — dedi prezident.
Shu bois, yangi yerlarni ajratishda binolarni loyihalashdan obyektni topshirishgacha bo‘lgan muddatlar majburiy ko‘rsatiladi.
Shu bilan birga, qurilish davriga yer solig‘i bo‘yicha 50 foiz imtiyoz beriladi (viloyat markazlaridan tashqari). Qurilishga ruxsat olish muddati davlat organi aybi bilan o‘tkazib yuborilsa, qurilish vaqti shu muddatga uzaytirib beriladi. Muddatida bo‘lmasa, yer sud orqali qaytarib olinadi yoki boshqa tadbirkorga sotiladi.
Avval xabar qilinganidek, tadbirkorlarga eletr energiyasi va gazdagi limitdan ortiqcha foydalanishdagi yuqori tariflarlar summasi pasaytiriladi. Prezidentning aytishicha, endi tadbirkorlar limitdan 20 foizgacha oshib ketsa ham, bazaviy tarif saqlanib qoladi, oshgan qismiga to‘lov esa 20 foiz qimmatlashadi.
Shavkat Mirziyoyev tadbirkorlikni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yangi chora-tadbirlarni ham ma’lum qildi. Mikrokredit limitini 300 million so‘mgacha oshirish, mikromoliya tashkilotlari uchun qo‘shimcha resurslar ajratish, faktoring xizmatlari va islomiy moliyalashtirish bozorini rivojlantirish shular jumlasidandir.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ходе открытого диалога с предпринимателями 20 августа в Нукусе анонсировал меры по облегчению покупки земельных участков и их эффективному использованию.
Отмечалось, что в связи с формированием рынка земли затраты на её приобретение в новых инвестиционных проектах «резко возрастают». Потратив большие суммы на покупку участка, предприниматель испытывает недостаток средств на строительство, технику и оборудование, отметил глава государства.
Теперь бизнес не будет платить НДС (12%) за покупку земли с аукциона. Предпринимателям также разрешат оплатить выкупную сумму за землю в Ташкенте и областных центрах в рассрочку в течение 3 лет, в других регионах — до 5 лет, а для районов 4-й и 5-й категорий — в течение 10 лет. При этом, если предприниматели готовы провести полную оплату, то получат скидку до 20%.
Кроме того, в крупных проектах предприниматель сможет внести стоимость земли в уставный фонд как госдолю. Он сможет выкупить эту долю в любой момент. В результате в этом году в распоряжении предпринимателей останется 3 трлн сумов, отмечалось на встрече.
Глава государства отметил, что многие предприниматели не смогли начать новый проект из-за отсутствия земли. Кроме того, много «предприимчивых лиц», которые забросили землю, говоря: «Я купил её на аукционе, теперь она моя собственность».
«Земля — наш самый ограниченный ресурс, и она всегда должна приносить экономическую выгоду», — сказал президент.
В связи с этим теперь при выделении новой земли соблюдение сроков от проектирования постройки до сдачи объекта станет обязательным.
При этом на период строительства (везде, кроме областных центров) будет предоставлена 50-процентная льгота по земельному налогу. Если предприниматель не может получить разрешения на строительство в указанный срок по вине госоргана срок строительства продлевается на этот срок. Если срок не соблюдается, земля будет возвращена через суд или передана другому предпринимателю.
Как сообщалось ранее, бизнесу снизят сумму повышенного тарифа на электроэнергию и газ при превышении лимита. Президент сообщил, что теперь предприниматели будут платить по базовому тарифу, даже если будет превышение лимита на 20%, при потреблении выше этого показателя надбавка составит 20%.
Президент Шавкат Мирзиёев также озвучил новые меры финансовой поддержки бизнеса. В их числе — увеличение лимита микрокредитов до 300 млн сумов, выделение дополнительных ресурсов для микрофинансовых организаций, развитие рынка факторинговых услуг и исламских финансов.