Qoraqalpog‘istonda yer ajratishning soddalashtirilgan tizimi joriy etiladi. Bu haqda 19-avgust kuni Shavkat Mirziyoyev raisligida Kegeyli tumanida o‘tkazilgan yig‘ilishda ma’lum qilindi.
Qayd etilishicha, Nukus shahrida 1 mln dollar, qolgan tumanlarda 300 ming dollar investitsiya kiritish sharti bilan Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi qarori asosida yer uchastkalari to‘g‘ridan-to‘g‘ri berilyapti. Investitsion loyihalarni amalga oshirish uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri yer ajratish huquqi faqat Qoraqalpog‘istonda joriy etilgan.
Kichik investitsiyalarga ham yer to‘g‘ridan-to‘g‘ri berilsa, investorlar Nukus shahri, tuman markazlari va yo‘l bo‘ylarida kamida 2 ming aholini ish bilan ta’minlashi mumkin. Davlat rahbari bunday kichik va o‘rta loyihalarga yerni to‘g‘ridan-to‘g‘ri ajratish taklifini ma’qulladi.
Umuman, Qoraqalpog‘istonda amalga oshirsa bo‘ladigan yana 9,5 mlrd dollarlik 120 ta istiqbolli loyihalar tayyorlangani ma’lum qilindi.
sentabr oyida Qoraqalpog‘istonda yirik Investitsiya forumini o‘tkazish reja qilingan. Mas’ullarga forumga puxta tayyorgarlik ko‘rish topshirig‘i berildi.
2023-yilda Qoraqalpog‘istondagi sanoat loyihalariga 100 million dollar ajratildi. Nukus shahrida sanoat ipotekasi asosida tadbirkorlarga beriladigan 35 ming kvadrat metr maydoni bor ilk loyiha ishga tushyapti. Bir oy ichida yana bir shunday obyekt foydalanishga topshiriladi.
Prezident mutasaddilarga ushbu tajribani ommalashtirib, yil yakunigacha Nukus erkin iqtisodiy zonasi hududida zamonaviy texnopark tashkil qilish topshirildi. Bunda, biznes uchun tayyor binolar qurilib, tadbirkorlarga 10 yilga lizingga beradi.
Qoraqalpog‘istonda sanoatni rivojlantirish uchun yana 100 mln dollar yo‘naltiriladi.
2021-yilda prezident farmoni bilan hokimliklarning yerni to‘g‘ridan-to‘g‘ri ajratish vakolati bekor qilingandi. Shuningdek, ularning yer uchastkalarini foydalanishga berishi, kelgusida ajratish uchun zaxiralashi, biriktirishi, obodonlashtirish uchun berishi yoki yerlarni boshqacha yo‘l bilan tasarruf qilishi ham bekor bo‘lgandi.

В Каракалпакстане внедрят упрощённую систему выделения земель. Об этом было сообщено 19 августа на совещании в Кегейлиском районе под председательством президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
Сегодня по решению Совета министров Каракалпакстана земельные участки в Нукусе предоставляются напрямую при условии инвестирования 1 млн долларов, а в других районах республики — 300 тысяч долларов. Такое право прямого выделения земель для реализации инвестиционных проектов введено только в Каракалпакстане.
Отмечалось, что, если выделять земли напрямую и для малых компаний, инвесторы смогут обеспечить работой не менее 2000 человек в рамках проектов в Нукусе, районных центрах и вдоль автодорог. Глава государства одобрил предложение о прямом выделении земель под малые и средние проекты.
В целом заявлено о подготовке 120 перспективных проектов на сумму 9,5 млрд долларов, которые могут быть реализованы в Каракалпакстане.
В сентябре в регионе планируется провести крупный инвестиционный форум. Чиновникам поручено тщательно подготовиться к этому мероприятию.
В 2023 году на промышленные проекты в Каракалпакстане было выделено 100 млн долларов.
В Нукусе запускается первый проект площадью 35 тысяч кв. м, который будет передан предпринимателям на основе промышленной ипотеки. Ещё один такой объект будет сдан в эксплуатацию в течение месяца.
Президент поставил задачу популяризировать этот опыт и до конца года организовать современный технопарк на территории свободной экономической зоны «Нукус». Для бизнеса построят готовые здания и будут сдавать в аренду на 10 лет.
На развитие промышленности Каракалпакстана выделят ещё 100 млн долларов.
В июне 2021 года президент подписал указ о превращении прав на землю в рыночный актив. Хокимияты после этого не могут напрямую выделять земли, резервировать их, предоставлять под благоустройство и лишились других полномочий.