Ozarbayjon BRIKSga a’zo bo‘lish uchun rasmiy ariza berdi, deb xabar bermoqda “Azertaj” agentligi mamlakat TIV matbuot kotibi Ayxan Hajizodaga tayanib.
BRIKS — 2006-yilda Braziliya, Rossiya, Hindiston va Xitoy tomonidan tashkil etilgan davlatlararo uyushma. Ittifoq ushbu mamlakatlar (Brazil, Russia, India, China) nomlarining bosh harflari asosida nomlangan. 2010-yilda Janubiy Afrika qo‘shilganidan so‘ng, ittifoq BRIKSga aylangan.
2024-yil yanvar oyida Misr, Eron, Saudiya Arabistoni, BAA va Efiopiya tashkilotga qo‘shildi.
Iyul oyida Ozarbayjon Shanxay Hamkorlik Tashkilotidagi (SHHT) maqomini muloqot bo‘yicha hamkordan kuzatuvchi davlatga o‘zgartirish uchun ham ariza bergandi.
Rossiya va Yevrosiyo tadqiqotlari bo‘yicha Carnegie Politika tahlil markazining ozarbayjonlik yuqori martabali diplomatga tayanib yozishicha, BRIKSga va, ehtimol, SHHTga qo‘shilish Ozarbayjonning a’zolar bilan siyosiy va iqtisodiy hamkorligini, savdo aloqalarini, sarmoyaviy imkoniyatlari va mintaqaviy ta’sirini yaxshilashi mumkin.

Азербайджан подал официальную заявку на вступление в БРИКС, сообщает агентство «Азертадж» со ссылкой на пресс-секретаря МИД страны Айхана Гаджизаде.
БРИКС — межгосударственное объединение, основанное в 2006 году Бразилией, Россией, Индией и Китаем. Союз был назван по первым буквам названий этих стран (Brazil, Russia, India, China). После присоединения Южной Африки в 2010 году союз превратился в БРИКС.
В январе 2024 года в организацию вступили Египет, Иран, Саудовская Аравия, ОАЭ и Эфиопия.
В июле Азербайджан также подал заявку на смену своего статуса в Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) с партнёра по диалогу на страну-наблюдателя.
Аналитический центр Carnegie Politika по изучению России и Евразии со ссылкой на высокопоставленного азербайджанского дипломата писал, что вступление в БРИКС и, возможно, ШОС может улучшить политическое и экономическое сотрудничество Азербайджана, торговые отношения с членами, инвестиционные возможности и региональное влияние.