Qoraqalpog‘iston Respublikasida shamol elektr stansiyalari va sanoat korxonalari qurilishi boshlandi, savdo majmualari ishga tushirildi, deb xabar bermoqda prezident matbuot xizmati. Shu munosabat bilan o‘tkazilgan marosimda Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpog‘istonning iqtisodiy rivoji haqida so‘zladi.
Qayd etilishicha, hududda so‘nggi 5 yilda sanoat, tadbirkorlik va infratuzilma sohalarida 50 dan ortiq imtiyoz va yengillik berilgan. Xususan, investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri yer ajratish huquqi faqat Qoraqalpog‘istonda joriy qilingan. Qiymati 50 milliard so‘mdan yuqori loyihalarga infratuzilma ham tortib berilmoqda.
Imtiyozlar hisobiga o‘tgan davrda tadbirkorlar ixtiyorida 2 trillion so‘mdan ziyod mablag‘ qolgan. Hududda ishbilarmonlik infratuzilmasini yaxshilash uchun 44,5 trillion so‘m mablag‘ yo‘naltirilgan. Natijada oxirgi yillarda 25 mingdan ortiq yangi tadbirkorlik subyekti paydo bo‘lgan.
2023-yilda 345 million dollarlik 1400 dan ortiq loyiha amalga oshirilib, 10 mingdan ziyod yangi ish o‘rni yaratildi. 2024-yilning birinchi yarmida 730 million dollar xorijiy investitsiya o‘zlashtirildi.
Qoraqalpog‘istonda chet el kapitali bilan tashkil etilgan korxonalar soni ham ko‘payib bormoqda. 2017-yilda 73 ta xorijiy va qo‘shma korxona bo‘lgan bo‘lsa, bugungi kunda ularning soni 175 taga yetdi, deyiladi xabarda.
Hozirda hudud iqtisodiyotiga turtki beruvchi qariyb 9,5 milliard dollarlik 120 dan ortiq yangi yirik loyiha amalga oshirilmoqda. Ushbu loyihalar 2025−2028-yillarda bosqichma bosqich ishga tushiriladi. Natijada 20 mingdan ortiq yangi ish o‘rni, 12 trillion so‘mlik ishlab chiqarish quvvati va budjetga 500 milliard so‘m qo‘shimcha tushum yaratiladi.
Davlat rahbari qurilishi boshlanayotgan va ishga tushirilayotgan majmualarning ahamiyati haqida to‘xtaldi. O‘zbekistondagi iqtisodiy o‘sish sur’atlari energetika sohasida ulkan vazifalarni qo‘ymoqda, dedi u.
So‘nggi yillarda 2 milliard dollar investitsiya hisobiga quvvati 2,6 gigavatt 10 ta quyosh va shamol stansiyalari ishga tushirildi. Yil yakuniga qadar qo‘shimcha 1,5 gigavatt quvvatlar tarmoqqa ulanib, “yashil” energiya ulushi 15 foizga yetkaziladi. Bundan tashqari, umumiy qiymati 19 milliard dollar bo‘lgan 18,6 gigavattli 32 ta “yashil” loyiha amalga oshirilmoqda.
Prezident bunda Qoraqalpog‘istonning hissasi katta ekanini ta’kidladi. Nufuzli tadqiqot institutlari hisob-kitoblariga ko‘ra, Qoraqalpog‘istonda 680 gigavatt quyosh, 120 gigavatt shamol energiyasi salohiyati bor.
2030-yilga qadar Qoraqalpog‘istonda 11 milliard dollar to‘g‘ridan to‘g‘ri investitsiya hisobiga jami 10,3 gigavatt quvvatga ega 10 ta yirik shamol elektr stansiyasi qurilishi rejalashtirilgan. Bu loyihalar to‘liq ishga tushishi hisobiga yiliga 35 milliard kilovatt soat “yashil” energiya olinadi.
Quvvat uzatishda barqarorlikni ta’minlash uchun Qo‘ng‘irot, Beruniy va Qorao‘zak tumanlarida jami 400 megavattli 3 ta elektr energiyasini saqlash tizimi barpo etiladi.
Bugun ushbu loyihalarning bir nechtasi bo‘yicha qurilish ishlari boshlanmoqda. Birinchisi, Xitoyning “Sany Renewable” kompaniyasi tomonidan Qo‘ng‘irot tumanida quriladigan qiymati 1,2 milliard dollarlik, 1 gigavatt quvvatli shamol elektr stansiyasi (SHES). Ikkinchisi, Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi bilan hamkorlikda Beruniy va Qorao‘zak tumanlarida tashkil etiladigan qiymati 250 million dollarlik 100 megavatt elektr energiyasini saqlash tizimiga ega 200 megavatt quvvatli shamol elektr stansiyasi.
Kelgusida ularda yiliga 4 milliard 200 million kilovatt soat yoki 1 million 750 ming xonadonning bir yillik iste’moliga teng “yashil” energiya ishlab chiqariladi. Natijada qariyb 1,3 milliard metr kub tabiiy gaz tejaladi va atmosfera zararlanishi qariyb 2 million tonnaga qisqaradi.
Bu bilan bir paytda Qo‘ng‘irot tumanida shamol turbinasi qismlari, minoralari va parraklarini ishlab chiqarish bo‘yicha korxonalar qurilishi ham boshlanmoqda. Natijada yiliga 1000 megavatt quvvatli shamol turbina qismlari va 120 ta minorani ishlab chiqarish mahalliylashtirilib, 100 million dollarlik import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar tayyorlanadi.
Bundan tashqari, Nukus tumanida 24 million dollar investitsiya hisobiga yiliga 20 million dona isitish radiatorlari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi.
Shu kunlarda sanoat, qishloq xo‘jaligi, turizm va xizmat ko‘rsatish sohalarida 62 million dollarlik 12 ta loyiha ishga tushirilmoqda. Marosimda ulardan ikkitasi — Beruniy tumani va Nukus shahridagi yirik savdo majmualari ochildi. Davlat rahbari ramziy tugmani bosib, yangi inshootlarning qurilishi va faoliyatini boshlab berdi.

На помощника президента Саиду Мирзиёеву и советника главы государства по вопросам стабильного развития региона Приаралья Турсинхана Худайбергенова возложены задачи контроля за своевременным и качественным исполнением поручений по развитию Каракалпакстана.
Цель — полное задействование возможностей региона, было заявлено на совещании в Кегейлийском районе, которое провёл президент Шавкат Мирзиёев в понедельник, сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
В своём выступлении президент отметил изменения в экономической и социальной сфере. В то же время он указал на нехватку инициативы руководства республики по удовлетворению потребностей населения, улучшению его жизни, возвышению достоинства человека, а также безответственность хокимов районов и недостаточность осуществляемой работы.
каракалпакстан, саида мирзиёева, турсинхан худайбергенов, шавкат мирзиёев
Ни в одной области Узбекистана нет таких возможностей и условий, какие созданы для бизнеса в Каракалпакстане. Если бы эти возможности были преобразованы в проекты и рабочие места, показатели были бы в 5−10 раз выше, заявил Шавкат Мирзиёев.
По этой причине по итогам полугодия были уволены хокимы Караузяка и Тахиаташа. Дисциплинарные взыскания были применены к хокимам Амударьинского, Берунийского, Бозатауского, Кегейлийского, Кунградского, Канлыкульского, Муйнакского, Тахтакупырского, Турткульского, Ходжейлийского и Чимбайского районов, сообщает пресс-служба президента.
Шавкат Мирзиёев отметил огромные незадействованные возможности в Каракалпакстане. Он указал на потенциал в сферах услуг и туризма, строительства, торговли, досуга и других.
Президент заявил о внедрении новой системы повышения ответственности хокимов районов и городов Каракалпакстана.
Они каждый месяц будут посещать закреплённую за ними область, изучать там успешный опыт и внедрять его в своих районах.
Один день в неделю хокимы полностью выделят для предпринимателей и инвесторов и будут находить решения их проблем.
Кроме того, ежегодно будет проводиться инвестиционный форум с целью наладить кооперацию районов Каракалпакстана с районами областей Узбекистана.
В сентябре в Каракалпакстане пройдёт крупный инвестфорум. Президент поручил ответственным лицам провести тщательную подготовку к нему.
Он сообщил, что, задействовав новые возможности, до конца года уровень бедности в республике можно снизить с нынешних 13,6% до 8,5%.
Напомним, на вторник запланировано проведение в Нукусе ежегодного диалога президента с предпринимателями. Для участия в нём из всех регионов приедут около 300 предпринимателей и инвесторов, а также более 40 соотечественников, наладивших бизнес за рубежом. Более 1000 представителей бизнеса подключатся к диалогу из региональных студий.
Шавкат Мирзиёев поручил подготовить программу «Занимайся бизнесом в Каракалпакстане» в разрезе каждого района. Она должна стать новым источником для развития промышленности, сельского хозяйства и услуг в Каракалпакстане, не менее 10 млрд долларов инвестиций и создания 500 тысяч рабочих мест.