O‘zbekistonning Rossiyadagi elchixonasi Kursk, Bryansk va Belgorod viloyatlaridagi vaziyatdan kelib chiqib, O‘zbekiston fuqarolariga “zarur ehtiyot choralarini ko‘rish, alohida zarurat bo‘lmaganda ko‘chaga chiqmaslik, shuningdek, odamlar ko‘p to‘planadigan joylarga borishni cheklash”ni tavsiya qildi. Bu haqda diplomatik vakolatxonaning murojaatida aytiladi.
“Iloji bo‘lsa, ushbu hududlarda tahsil olayotgan talabalarga vaqtinchalik masofaviy ta’lim formatiga (onlayn) o‘tishni tavsiya qilamiz”, — deyiladi murojaatda.
O‘zbekiston fuqarolari konsullik yordami yoki maslahatlariga muhtoj bo‘lgan taqdirda, Moskvadagi elchixonaning konsullik bo‘limining Call-markaziga quyidagi raqamlar orqali murojaat qilishlari mumkin : +7−499−238−36−20; +7−499−230−00−76. Elektron pochta manzili: uzkorus@mail.ru.
6-avgust kuni ertalab Ukraina qo‘shinlari Rossiyaning Kursk viloyatiga kirib, hudud ichkarisiga o‘tgandi. Rasmiy Kiyevning ta’kidlashicha, Ukraina Rossiyaning chegara hududlarida “xavfsizlikni ta’minlash bilan bog‘liq muammolarni hal qilmoqda” va “bu hududlarni bosib olishdan manfaatdor emas”.

Посольство Узбекистана в России в связи с ситуацией в Курской, Брянской и Белгородской областях рекомендовало гражданам Узбекистана «принять необходимые меры предосторожности, не выходить на улицу без особой надобности, а также избегать массовых скоплений людей и ограничить посещение публичных мест». Об этом говорится в обращении дипломатической миссии.
«Студентам, проходящим обучение в данных регионах, при возможности рекомендуем временно перевестись на дистанционный формат обучения (онлайн)», — говорится в обращении.
В случае необходимости консульского содействия или консультаций граждане Узбекистана могут обращаться в колл-центр консульского отдела посольства в Москве: +7−499−238−36−20; +7−499−230−00−76. Электронный адрес: uzkorus@mail.ru.
Утром 6 августа украинские войска вошли в Курскую область России и продвинулись вглубь территории. Официальный Киев заявлял, что в приграничных регионах России Украина «решает задачи, связанные с обеспечением безопасности», и «не заинтересована в оккупации этих территорий».