Tarmoqlarda elektr energiyasi uchun asossiz qarzdorlik haqida xabarlar tarqalmoqda. Foydalanuvchilardan biri 17-iyul kuni elektr energiyasi uchun 500 ming so‘m to‘lagani, 17-avgust kuni ertalab esa 483 ming so‘m qarzi uchun elektr tarmog‘idan uzilgani haqida xabar bergan. Muallifning eslatishicha, 10 ming so‘m qarz evaziga elektr quvvati uzilgan.
Yana bir videoda bloger boshqa iste’molchilar orasida ham shunga o‘xshash holatlar kuzatilganini tasdiqladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, tuman elektr tarmoqlari korxonalariga tushuntirish berish uchun murojaat qilinganda, “bu o‘tgan yillardagi qarzlar, tizim yangilangani sababli ma’lumotlar saqlanmagan” degan javob olingan.
“Hududiy elektr tarmoqlari” kompaniyasining xabar berishicha, bu holat avgust oyi boshida yangi HET Billing dasturiy kompleksi ishga tushirilgandan keyin yuzaga kelgan.
“Eski tizimdan iste’molchilarning arxiv ma’lumotlarini yangi tizimga ko‘chirishda ayrim iste’molchilar shaxsiy hisobida noaniqliklar kelib chiqmoqda. Bunday noaniqliklarni aniqlangan hududlarda ayni paytda qo‘shimcha mutaxassislar ajratilgan holda masalaga oydinlik kiritish ishlari olib borilmoqda”, — deyiladi xabarda.
1-avgustdan O‘zbekistonda elektr energiyasini hisobga olishning yangi billing tizimi — HET Billing joriy etilgan. To‘lovlar va elektr energiyasi iste’moli haqidagi ma’lumotlarga ega mobil ilova ham ishga tushirilgan.
2023-yil sentabr oxirida prezident energetika sohasida islohotlarning yangi bosqichi to‘g‘risidagi farmonni imzolagandi. “Hududiy elektr tarmoqlari”ga 2024-yil oxirigacha elektr energiyasini hisobga olishning yangi billing tizimini yaratish topshirilgan.
Eslatib o‘tamiz, hukumatning 2017-yil 14-sentabrdagi qarori bilan O‘zbekistonda 2020-yil oxirigacha kommunal xizmatlar uchun yagona hisob-kitob tizimini yaratish rejalashtirilgandi. 2021-yilda ekspertlar yagona billing tizimini joriy etishdagi muammolarni muhokama qilgan, biroq u shu kungacha yaratilmagandi.
Yanvar oyida prezident Shavkat Mirziyoyev yig‘ilishda xorijiy tajriba asosida uy-joy kommunal xizmatlariga haq to‘lash tizimida yagona billing hisob raqamini joriy etish vaqti kelganini aytgandi. May oyida davlat rahbariga bir vaqtning o‘zida 8 turdagi uy-joy-kommunal xizmatlar haqini to‘lash bo‘yicha Yagona kommunal xizmatlar platformasi taqdim etilgan.

В социальных сетях распространяются сообщения о необоснованных долгах за электроэнергию. Один из пользователей сообщил, что 17 июля оплатил за электричество 500 тысяч сумов, а 17 августа утром его отлючили от энергоснабжения за возникший долг в 483 тысячи сумов. Автор напомнил, что от электричества обычно отключали за долг в 10 тысяч сумов.
В другом видео блогер утверждает, что подобные ситуации наблюдались и у других потребителей. По его словам, при обращении за разъяснением в районных предприятиях электросетей сообщили, что «это долги за прошлые годы, из-за обновления системы данные не сохранились».
В компании «Региональные электрические сети» сообщили, что такая ситуация возникла после запуска нового программного комплекса HET Billing в начале августа.
«При переносе архивных данных потребителей из старой системы в новую в личном кабинете некоторых потребителей возникают неточности. В тех регионах, где выявлены подобные неточности, ведётся работа по прояснению вопроса с выделением дополнительных специалистов», — говорится в сообщении.
С 1 августа в Узбекистане внедрена новая биллинговая система для учёта электроэнергии HET Billing. Также запущено мобильное приложение с информацией о платежах и потреблении электричества.
В конце сентября 2023 года президент подписал указ о новом этапе реформ в энергосекторе. «Региональным электрическим сетям» поручалось до конца 2024 года создать новую биллинговую систему для учёта электроэнергии.
Напомним, постановлением правительства от 14 сентября 2017 года в Узбекистане планировалось создать единую биллинговую систему для коммунальных услуг до конца 2020 года. В 2021 году эксперты обсуждали проблемы при внедрении единой биллинговой системы, но по сей день она не создана.
В январе президент Шавкат Мирзиёев на совещании заявил, что настало время внедрить единый биллинговый счёт в системе оплаты услуг ЖКХ на основе зарубежного опыта. В мае главе государства презентовали Единую платформу для оплаты сразу восьми видов жилищно-коммунальных услуг.