Futzal bo‘yicha O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan Jahon chempionati o‘yinlariga chiptalarni onlayn xarid qilish va kirish joyida tekshirtirish uchun futsal2024.uz sayti yaratildi.
Bu haqda Raqamli texnologiyalar vazirligi va O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi bilan hamkorlikda servisni ishlab chiquvchilardan biri Uzinfocom kompaniyasi xabar berdi.
“Futsal2024 platformasi internet orqali chiptalarni qulay va oson xarid qilish imkoniyatini beradi, qulay interfeys bilan ta’minlangan, o‘yinlarni va arenalardagi joylarni oson tanlash, turli to‘lov tizimlari orqali to‘lovni amalga oshirish imkonini yaratadi”, — deyiladi xabarda.
Ta’kidlanishicha, platformaning xavfsizligi va shaffofligi “noyob QR-kodlar va arena xavfsizlik tizimlari bilan integratsiyalanadi”.
Eslatib o‘tamiz, Markaziy Osiyoda ilk bor o‘tadigan FIFA shafeligidagi musobaqada dunyoning eng kuchli 24 terma jamoasi futzal bo‘yicha jahon chempionligi uchun kurash olib boradi. Tarixda 10-bor tashkil etilayotgan o‘yin 14-sentabrdan 6-oktabrgacha davom etadi.
Bellashuvlarga O‘zbekistonning uch shahri — Toshkent, Buxoro va Andijon mezbonlik qiladi. Registon maydonida futzal bo‘yicha Jahon chempionati-2024 turniri guruh bosqichiga tashlangan qur’aga ko‘ra, O‘zbekiston “A” guruhidan joy olgan, jamoaga Niderlandiya, Paragvay va Kosta-Rika raqiblik qiladi.
Avvalroq, chempionatga chiptasi bor muxlislar temiryo‘ldan 50 foizli chegirma bilan foydalanishi xabar qilingandi. Shuningdek, ular uchun jamoat transportidan bepul foydalanish imkoniyati yaratiladi.

Для онлайн-покупки билетов на матчи чемпионата мира FIFA по футзалу в Узбекистане и проверки билетов на входе создан сайт futsal2024.uz.
Об этом сообщил один из разработчиков сервиса Единый интегратор Uzinfocom, работавший над ним совместно с Министерством цифровых технологий и Футбольной ассоциацией Узбекистана.
«Система Futsal2024 обеспечивает удобство и доступность покупки билетов через интернет с удобным интерфейсом, позволяет легко выбрать мероприятия и места на аренах, производить оплату билетов через различные платёжные системы», — говорится в сообщении.
Как отмечается в сообщении, купить билеты на сайте можно круглосуточно, а безопасность и прозрачность платформы «обеспечена уникальными QR-кодами и интеграцией с системами безопасности» спортивных арен.
Чемпионат мира FIFA по футзалу впервые состоится в Узбекистане с 14 сентября по 6 октября. Матчи пройдут в Ташкенте, Бухаре и Андижане.
Ранее в Самарканде прошла жеребьёвка, по её итогам Узбекистан занял место в квартете «А» с командами Парагвая, Коста-Рики и Нидерландов.