Boks bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi bosh murabbiyi To‘lqin Qilichevning yurak xurujidan keyingi ahvoli mo‘tadil, deb baholanmoqda. Bu haqda Boks federatsiyasi matbuot xizmati xabar berdi.
Bir kun avval Britaniya matbuoti o‘zbek bokschisi Hasanboy Do‘smatovning Olimpiada oltin medalini nishonlayotgan mashg‘ulot maydonida yurak xurujiga uchragan Qilichevni britaniyalik boks shifokori Xarj Singx va fizioterapevt Robbi Lillis davolagani haqida xabar bergandi. Singx sun’iy nafas bergan, Lillis esa defibrillyator amaliyotini qo‘llagan.
Boks federatsiyasi xabarida bu haqida aytilmagan. Tashkilot ma’lumotlariga ko‘ra, bosh murabbiyning “sog‘ligida biroz muammolar kuzatilgan hamda sportchilar kiyinish xonasida tashkiliy qo‘mita shifokorlari tomonidan murabbiyga zudlik bilan birinchi yordam ko‘rsatilgan”.
“Hozirgi kunda murabbiyimizning sog‘ligi mo‘tadil, o‘zini yaxshi his qilmoqda. Biroz [tibbiy] muolajalar olishi talab etiladi”, — deya qayd etdi federatsiya.
Tashkilot, shuningdek, To‘lqin Qilichev O‘zbekistonning “butun dunyo boksida birinchi bo‘lishida” ulkan hissa qo‘shganini alohida ta’kidladi. “To‘lqin Qilichevga sog‘lik tilab, tezroq safimizga qaytishini kutib qolamiz. Ishonamizki, tez kunlarda jamoamiz safiga qaytib, yana bokschilarimizni g‘alabalar tomon boshlab boradi”, — deyiladi xabarda.
Olimpiadada boks bo‘yicha medallar jamg‘armasi g‘olibi O‘zbekiston bo‘ldi, mamlakat vakillari — erkaklar jamoasining yetti nafar a’zosidan beshtasi oltin medalni qo‘lga kiritdi. Ushbu reytingda ikkinchi o‘rinni bokschilari uchta oltin va ikkita kumush medalni qo‘lga kiritgan Xitoy egalladi. Xitoy Taypeyi bitta oltin va ikkita bronza medali bilan uchinchi bo‘ldi.
Ikki bokschi — Hasanboy Do‘smatov (-51 kg) va Bahodir Jalolov (+92 kg) ikki karra Olimpiada chempioni bo‘ldi. Rio-2016 o‘yinlarida ham O‘zbekiston 7 ta medal (3−2−2) bilan birinchi o‘rinni egallagandi.
Bokschilar va boshqa sportchilarning muvaffaqiyati O‘zbekistonga Olimpiadada 13 ta medal (8−2−3) bilan umumjamoa hisobida 13-o‘ringa ko‘tarilib, tarixdagi eng yaxshi natijasini ko‘rsatish imkonini berdi.

Состояние главного тренера Узбекистана по боксу Тулкина Киличева оценивается как стабильное после сердечного приступа. Об этом заявила пресс-служба Федерации бокса страны.
Накануне британские СМИ сообщили, что врач Великобритании по боксу Хардж Сингх и физиотерапевт Робби Лиллис оказали помощь Киличеву, у которого случился сердечный приступ в зоне разминки стадиона, где он праздновал золотую медаль Олимпиады узбекистанского боксёра Хасанбоя Дусматова. Сингх провёл сердечно-лёгочную реанимацию (искусственное дыхание), а Лиллис использовал дефибриллятор.
Об этом в сообщении Федерации бокса не упоминается. По данным спортивной организации, у главного тренера «возникли проблемы со здоровьем, и врачи оргкомитета незамедлительно оказали нашему тренеру первую помощь в раздевалке спортсменов».
«На данный момент состояние здоровья нашего тренера стабильное, он чувствует себя хорошо. Требуются некоторые [лечебные] процедуры», — отметили в федерации.
Организация также подчеркнула, что Тулкин Киличев внёс большой вклад в то, чтобы Узбекистан «стал первым в мировом боксе». «Мы желаем Тулкину Киличеву здоровья и ждём его скорейшего возвращения в наши ряды. Мы верим, что он скоро вернётся в нашу команду и будет вести наших боксёров к победе», — говорится в сообщении.
Победителем медального зачёта Олимпиады по боксу стал Узбекистан, представители которого завоевали пять золотых медалей — пятеро из семи членов мужской сборной. Вторую строчку в этом рейтинге занял Китай, боксёры которого выиграли три золотых и две серебряных медали. Третьим стал Китайский Тайбэй — одна золотая и две бронзовых награды.
Два боксёра — Хасанбой Дусматов (до 51 кг) и Баходир Жалолов (свыше 92 кг) — стали двукратными чемпионами Олимпийски игр. Успехи боксёров и других спортсменов позволили Узбекистану подняться на 13-е место в общекомандном зачёте на Олимпиаде с 13 медалями (8−2−3), показав свой лучший результат в истории.