Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tahliliga ko‘ra, iyul oyida O‘zbekiston avtomobil bozoridagi faollik oshgan.
O‘zbekiston avtomobil bozoridagi vaziyatni muntazam tahlil qilib boradi. Iyul oyi yakunlariga ko‘ra, respublikada avtotransport vositalarining umumiy savdosi 17,4 foizga o‘sib, deyarli 102 ming donaga yetdi. Yillik ko‘rsatkichda (2023-yil iyulidan) faollik 29,4 foizga kamaydi.
avtomobillar bozori, итим
Yengil avtomobillar
Iyul oyida yengil avtomobillar savdosi 18,6 foizga oshib, 92 ming donaga tashkil etdi. Yil davomida yengil avtomobillar bozori ham pasayib, sotuvlar 30 foizdan ko‘proq kamaydi.
Yengil avtomobillar savdosining hududiy dinamikasi shuni ko‘rsatadiki, iyul oyida eng katta o‘sish Namangan, Qashqadaryo va Andijon viloyatlarida kuzatilganini ko‘rsatmoqda, ushbu viloyatlarda o‘sish mos ravishda 52 foiz, 36 foiz va 29 foizni tashkil etdi.
Yangi avtomobillar bozori
Birlamchi yengil avtomobillar bozorida iyul oyida sotuvlar o‘tgan oyga nisbatan 17 foizga, ya’ni oy avvalgiga qaraganda 4 mingdan ortiq avtomobilga oshdi. Yillik hisobda faollik 12 foizga pasayishi kuzatildi.
Iyul oyida mahalliy ishlab chiqarilgan yangi avtomobillar segmentida sotish hajmining o‘sish tendensiyasi ham davom etdi. Xususan, bunday avtomobillar savdosi 17,5 foizga oshdi. Yillik ko‘rsatkichlarda faollikning pasayishi 6 foizga kuzatilmoqda.
Yengil xorijiy avtomobillar segmenti turg‘unligi davom etmoqda. O‘zbekiston bozorida xorijiy yengil avtomobillar bozori o‘sishni boshladi. Iyul oyida ushbu segmentdagi savdo 9,6 foizga o‘sdi va 2,6 ming donani tashkil etdi, bu o‘tgan oyga nisbatan 200 ta xorijiy avtomobilga ko‘pdir.
Faoliyatning nisbatan kichik o‘sishi yillik ko‘rsatkichlarda sotuvlar hajmining pasayishini qoplamaydi, bu o‘tgan yilga nisbatan qariyb 46,5 foizni tashkil etdi.
Yengil avtomobillar ikkilamchi bozori
Yengil avtomobillarning ikkilamchi bozoridagi vaziyat sotish hajmining yillik pasayishi tendensiyasini saqlab, savdo dinamikasining o‘sishi bilan tavsiflanadi.
Xususan, iyul oyida yengil avtomobillar ikkilamchi bozoridagi faollik o‘tgan oyga nisbatan 19,6 foizga oshdi. Hisobot davrida ushbu segmentda 61,5 mingga yaqin avtomobil sotildi. Umuman olganda, sotuvlar yil davomida 37 foizga kamaydi.
Elektromobillar
Iyul oyida yengil elektromobillar segmenti savdolarning o‘sishini ko‘rsatdi. Sotish hajmi 3,4 ming donani tashkil etdi, bu iyun oyiga nisbatan 390 dan ortiq avtomobilga ko‘p. Shu bilan birga, o‘tgan yilning iyul oyi darajasiga nisbatan elektromobillar savdosi 28 foizga oshdi.
O‘zbekistonda elektromobillarning birlamchi bozorida oy davomida sotuvlar 11,2 foizga o‘sdi, ikkilamchi bozorda esa 18,2 foizdan ortiq o‘sish kuzatilgan. Yillik ko‘rsatkichda foydalanilgan elektromobillar savdosi uch baravar ko‘paydi.
Eslatib o‘tamiz, birinchi yarim yil yakuniga ko‘ra, O‘zbekistonda yengil avtomobillar savdosi 580 ming donani tashkil etdi, bu 2023-yilning yanvar iyun oylaridagi ko‘rsatkichdan 19 foizga kam. Buni haydalgan (ikkilamchi bozordagi) mashinalarga talabning kamayishi bilan emas, balki avtomobillarni ro‘yxatdan o‘tkazish jarayonlarining murakkablashishi va avtomobilni ro‘yxatdan o‘tkazish va qayta ro‘yxatdan o‘tkazish narxining oshishi bilan ham izohlash mumkin, deya ta’kidladi ITIM tahlilchilari.
Avvalroq “Gazeta.uz” birinchi yarim yillikda avtokreditlar berish hajmi ikki barobardan ko‘proqqa — 18,5 trillion so‘mdan 8,9 trillion so‘mgacha, shuningdek, kreditlashning umumiy hajmidagi ulushi 40,2 foizdan 19,7 foizgacha kamaygani haqida xabar bergan edi. Shu fonda mikroqarz va mikrokreditlar berish 1,5 barobar oshdi. Ipoteka kreditlarini olish sekinlasha boshladi.

Активность на автомобильном рынке Узбекистана в июле выросла, следует из анализа Центра экономических исследований и реформ.
Общие продажи автотранспортных средств по стране выросли на 17,4% — почти до 102 тысяч единиц. Несмотря на это, в годовом выражении (к июлю 2023 года) активность снизилась 29,4%.
автомобили, иномарки, рынок автомобилей, цэир
За прошлый месяц реализовано 92 тысяч легковых автомобилей, что на 18,6% больше объёма в июне (77,6 тысячи). Наибольший рост продаж в разрезе регионов отмечен в Наманганской (52%), Кашкадарьинской (36%) и Андижанской (29%) областях.
Тем не менее, рынок легковых авто год к году также сократился более чем на 30%.
Новые машины
На первичном рынке легковых авто продажи в июле увеличились на 17% по сравнению с предыдущим месяцем — 30,48 тысячи против 26,1 тысячи. В годовом выражении также наблюдается спад активности на 12%.
В прошлом месяцев тенденция к повышению темпов продаж в сегменте новых машин отечественного производства также продолжилась. В частности, продажи таких автомобилей выросли на 17,5%. В годовом выражении отмечается спад продаж на 6%.
В июле продажи иностранных автомобилей увеличились на 9,6% и составили 2,6 тысячи единиц, что на 200 иномарок больше, чем в июне.
Данный относительно небольшой рост активности не компенсирует снижение продаж в годовом выражении, которое составило порядка 46,5% по отношению к прошлому году, отметили в ЦЭИР.
Подержанные авто
На вторичном рынке легковых авто наблюдается рост динамики продаж. В частности, активность в этом сегменте выросла на 19,6% за месяц — 61,5 тысячи машин. Но в целом и здесь продажи сократились на 37% за год.
В июле зарегистрирован рост продаж электромобилей. Объем реализации составил 3,4 тысяч единиц, что более чем на 390 машин больше, чем в июне. При этом, относительно уровня июля прошлого года, продажи электромобилей увеличились на 28%.
На первичном рынке электромобилей в Узбекистане за месяц продажи выросли на 11,2%, тогда как вторичный рынок — на 18,2%. В годовом измерении продажи подержанных электромобилей выросли в три раза.
Напомним, по итогам первого полугодия продажи легковых автомобилей в Узбекистане составили 580 тысяч единиц, что на 19% ниже показателя за январь-июнь 2023 года. Это может объясняться не столько снижением спроса на подержанные машины, а в том числе усложнением процессов регистрации автомобилей и ростом стоимости оформления и переоформления автомобиля, отмечали аналитики ЦЭИР.
Ранее «Газета.uz» сообщала, что в первом полугодии объём выдачи автокредитов сократился более чем в два раза — с 18,5 трлн до 8,9 трлн сумов, как и их доля в общем объёме кредитования — с 40,2% до 19,7%. На фоне этого в 1,5 раза выросла выдача микрозаймов и микрокредитов. Ипотечное кредитование стало замедляться.