Ostona shahrida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jomart Toqayev raisligida Oliy davlatlararo kengashning birinchi majlisi bo‘lib o‘tdi, deya xabar qilmoqda O‘zbekiston rahbari matbuot xizmati.
“Bugun biz Oliy davlatlararo kengashning birinchi majlisini o‘tkazmoqdamiz. Bu mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari rivojida tarixiy voqea hisoblanadi”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ikki mamlakat rahbarlari “O‘zbekiston va Qozog‘istonning do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarida yangi sifat bosqichi boshlanganini” anglatadigan 2024−2034-yillarga mo‘ljallangan tarixiy strategik sheriklik va ittifoqchilik dasturining qabul qilinishini olqishladi.
Majlis davomida Shavkat Mirziyoyev bir qator ustuvor vazifalarni ko‘rsatib o‘tdi.
U xalqaro tuzilmalar doirasida pozitsiyalarni muvofiqlashtirish va umumiy manfaatlarni samarali ilgari surish muhimligini ta’kidladi.
Tomonlar muloqotlar natijadorligini oshirish, Parlamentlararo forumni ta’sis etish, Ekspertlar kengashining qizg‘in ishini davom ettirish bo‘yicha kelishuvga erishdi.
Shavkat Mirziyoyev sanoat kooperatsiyasining yangi strategiyasini qabul qilish zarurligini ta’kidladi.
Tomonlar bir kun avval bo‘lib o‘tgan biznes forumi va ishbilarmonlik uchrashuvlari yakunlari bo‘yicha 7 mlrd dollarlik salmoqli kelishuvlar imzolanganini ijobiy baholadi. Gap energetika, logistika, qurilish, kimyo, elektrotexnika, to‘qimachilik, agrosanoat va boshqa sohalardagi hamkorlik haqida bormoqda.
Xalqaro sanoat kooperatsiyasi markazini ishga tushirishni jadallashtirish va istiqbolli loyihalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash uchun qo‘shma jamg‘arma tashkil etish masalasini o‘rganishga kelishib olindi.
“Qishloq xo‘jaligi, mashinasozlik, energetika, aloqa va raqamlashtirish kabi istiqbolli tarmoqlarda hamkorlik salohiyatini to‘liq ishga solish muhim. Shu nuqtai nazardan, Qozog‘iston-O‘zbekiston chegarasida „Markaziy Osiyo“ xalqaro sanoat kooperatsiyasi markazini imkon qadar tezroq ishga tushirish zarur”, — dedi Qosim-Jomart To‘qayev.
“Biz sanoat kooperatsiyasiga katta umid bog‘laymiz. Bugungi kunda 3 mrd dollardan ortiq 70 ga yaqin qo‘shma loyihamiz mavjud bo‘lib, ularda 14 mingdan ortiq ish o‘rni yaratiladi. Biz bu boradagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga, biznes uchun qulay shart-sharoitlar yaratishga tayyormiz”, — dedi u.
Iqtisodiy hamkorlikning harakatlantiruvchi kuchi bo‘lgan hududlar o‘rtasidagi aloqalar strategik sheriklikning muhim yo‘nalishlaridan biri sifatida belgilandi.
Energetika quvvatlari va infratuzilmasini qurish, muqobil energiya manbalarini rivojlantirish bo‘yicha loyihalarni birgalikda amalga oshirishga tayyorlik bildirildi.
Transport va tranzit sohasida ishbilarmon doiralarni jalb etgan holda ikki mamlakat o‘rtasida yangi transport yo‘laklarini qurish loyihalarini ishlab chiqishga kelishib olindi. Bundan tashqari, zamonaviy logistika infratuzilmasini yaratish ishlarini kuchaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Kengash majlisida transchegaraviy daryolarning suv resurslaridan kompleks va oqilona foydalanish masalalari ko‘rib chiqildi. Mintaqada suvdan foydalanish masalalariga yagona yondashuv mavjudligi qayd etildi. Ishonchli huquqiy bazani shakllantirish, suv xo‘jaligi obyektlarini avtomatlashtirish va raqamlashtirish ishlari davom ettiriladi.
Ta’lim sohasida bugundan ikki mamlakatdagi yetakchi oliy ta’lim muassasalari — Olmaotada Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti hamda Chirchiqda Muxtor Avezov nomidagi Janubiy Qozog‘iston universiteti filiallari faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
O‘zbekiston rahbari, shuningdek, Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jomart To‘qayevga Ostona shahrida shoir va mutafakkir Alisher Navoiy haykalini o‘rnatish tashabbusi uchun minnatdorlik bildirdi.
Tomonlar Markaziy Osiyoda integratsiya va hamkorlikni chuqurlashtirish tarafdori ekanliklarini tasdiqladi. Maslahat uchrashuvi mintaqa oldida turgan vazifalarni birgalikda hal etish va uzoq muddatli istiqbolga mo‘ljallangan mintaqaviy kun tartibini ishlab chiqishning samarali mexanizmiga aylandi, deyiladi xabarda.
Muzokaralar yakunida Shavkat Mirziyoyev Qosim-Jomart To‘qayevni Oliy davlatlararo kengashning ikkinchi majlisini o‘tkazish uchun O‘zbekistonga tashrif bilan kelishga taklif etdi.

Первое заседание Высшего межгосударственного совета состоялось в Астане под председательством президентов Узбекистана Шавката Мирзиёева и Казахстана Касым-Жомарта Токаева, сообщила пресс-служба узбекского лидера.
«Сегодня мы проводим первое заседание Высшего межгосударственного совета, что является историческим событием в развитии отношений стратегического партнёрства и союзничества между нашими странами», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Лидеры двух стран приветствовали принятие исторической Программы стратегического партнёрства и союзничества на 2024−2034 годы, «которая знаменует начало нового качественного этапа в узбекско-казахстанских отношениях дружбы и добрососедства».
В ходе заседания глава Узбекистана обозначил ряд приоритетных задач.
альтернативная энергетика, водные ресурсы, казахстан, товарооборот, энергетика
Он подчеркнул важность координации позиций и эффективного продвижения общих интересов в рамках международных структур.
Стороны договорились повысить результативность контактов, учредить Межпарламентский форум, продолжить тесную работу Экспертного совета.
Шавкат Мирзиёев указал на необходимость принятия новой стратегии промышленной кооперации.
Стороны приветствовали подписание по итогам состоявшихся накануне бизнес-форума и деловых встреч пакета соглашений на 7 млрд долларов. Речь идёт о кооперации в области энергетики, логистики, строительства, химической, электротехнической, текстильной, агропромышленной и других отраслях.
Достигнута договорённость ускорить запуск Международного центра промышленной кооперации и проработать вопрос создания совместного фонда для финансовой поддержки перспективных проектов.
«Важно полноценно раскрыть потенциал сотрудничества в таких перспективных отраслях, как сельское хозяйство, машиностроение, энергетика, коммуникации, цифровизация. В этом ключе необходимо как можно скорее запустить Международный центр промышленной кооперации „Центральная Азия“ на казахско-узбекской границе», — сказал Касым-Жомарт Токаев.
Глава Казахстана также отметил: «Большие надежды связываем с промышленной кооперацией. На сегодня у нас имеется около 70 совместных проектов на сумму свыше 3 млрд долларов, предполагающих создание более 14 тысяч рабочих мест. Мы готовы к дальнейшему углублению сотрудничества в этом направлении и созданию комфортных условий для бизнеса».
В качестве одного из важных направлений стратегического партнёрства обозначено взаимодействие между регионами, являющимися реальными драйверами экономического сотрудничества.
Выражена готовность к совместной реализации проектов по строительству энергетических мощностей и инфраструктуры, развитию альтернативных источников энергии.
В сфере транспорта и транзита достигнута договорённость проработать проекты строительства новых транспортных коридоров между двумя странами с подключением деловых кругов. Кроме того, подчёркнута важность усиления работы по созданию современной логистической инфраструктуры.
В ходе заседания совета были рассмотрены вопросы комплексного и рационального использования водных ресурсов трансграничных рек. Отмечен единый подход к вопросам водопользования в регионе. Будет продолжена работа по формированию правовой базы, автоматизации и цифровизации объектов водного хозяйства.
В сфере образования сегодня будет дан старт деятельности филиалов ведущих вузов в двух странах — Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства в Алматы и Южно-Казахстанского университета имени Мухтара Ауэзова в Чирчике.
Фото: пресс-служба АкордыФото: пресс-служба Акорды
Лидер Узбекистана также выразил благодарность президенту Казахстана Касым-Жомарту Токаеву за инициативу об открытии в Астане памятника поэту и мыслителю Алишеру Навои.
Стороны подтвердили приверженность углублению интеграции и сотрудничества в Центральной Азии. «Отмечено, что Консультативная встреча стала эффективным механизмом совместного решения стоящих перед регионом задач и выработки региональной повестки на долгосрочную перспективу», — говорится в сообщении.
В завершение переговоров Шавкат Мирзиёев пригласил Касым-Жомарта Токаева посетить с визитом Узбекистан для проведения второго заседания Высшего межгосударственного совета.