84 yoshli Yunus Parijda davolanib, 8-avgust kuni Dakkaga qaytdi, deya xabar bermoqda Reuters. “Uyga qaytganimdan o‘zimni yaxshi his qilyapman”, — dedi iqtisodchi aeroportda. Uning qo‘shimcha qilishicha, namoyishga chiqqan talabalar mamlakatni saqlab qolgan va erkinlik himoya qilinishi kerak.
Yunus prezident Muhammad Shahobiddinning rasmiy qarorgohida muvaqqat hukumat maslahatchilari guruhi rahbari sifatida qasamyod qilishi kutilmoqda.
Muhammad Yunus kim?
Muhammad Yunus “kambag‘allar bankiri” sifatida tanilgan. U, shuningdek, sobiq bosh vazir Shayx Hasinani uzoq vaqtdan beri tanqid qilib keladi.
Yunus 1940-yilda Chittagongda tug‘ilgan. Poytaxtdagi Dakka universitetining iqtisod fakultetini tamomlagan, so‘ngra Fulbright stipendiyasini qo‘lga kiritib, Tennessi shtatidagi (AQSh) Vanderbilt universitetida o‘qishni davom ettirgan va u yerda iqtisod fanlari doktori ilmiy darajasini olgan.
1971-yilda Bangladesh mustaqillikka erishgach, vataniga qaytib, Chittagong universitetining iqtisod fakultetini boshqargan.
1974-yilda Bangladeshda 1,5 million odam halok bo‘lgan og‘ir ocharchilik paytida Yunus qashshoqlikka qarshi kurashda qatnashgan.
“Menga Bangladeshdagi dahshatli ocharchilik fonida universitet darslarida nafis iqtisod nazariyalarini o‘rgatish qiyin kechdi. To‘satdan men yuz berayotgan ochlik va qashshoqlik oldida bu nazariyalarda bo‘shliq his qildim”, — degan Yunus Nobel mukofotini olgandan keyingi ma’ruzasida.
“Atrofimdagi odamlarga yordam berish uchun zudlik bilan nimadir qilishni xohlardim, hatto bir kishiga bo‘lsa ham”, — degan u.
Yunus kambag‘al aholiga o‘z cho‘ntagidan kichik kreditlar berishni boshlagan va 1983-yilda u Grameen Bank’ka (“Qishloq banki”) asos solgan, bu keyinchalik mikrokreditlar orqali qashshoqlikka qarshi kurashda jahon yetakchisiga aylangan. Bank tezda o‘sib borgan va butun dunyo bo‘ylab shu model ostida ishlaydigan filiallarini ochgan.
2006-yilda Yunus qashshoqlikka qarshi kurashga qo‘shgan hissasi uchun Tinchlik mukofoti bilan taqdirlangan. O‘shanda bank 6 milliard dollarga yaqin mablag‘ni uy-joy, talabalar va kichik tadbirkorlik uchun kreditlar sifatida ajratgan edi.
Nega norozilik namoyishlari boshlandi?
Bangladeshda norozilik namoyishlari iyul boshida boshlangandi. Mamlakatning elita universitetlari talabalari 1971-yilda Pokistondan mustaqillik uchun urushda qatnashgan faxriylarning qarindoshlariga davlat sektoridagi ish o‘rinlarining uchdan bir qismini zaxiralash tizimini o‘zgartirishni talab qilib ko‘chalarga chiqqan. Ularning aytishicha, tizim adolatsiz va ishchilar lavozimlarga xizmati asosida tanlanishi kerak.
Rasmiylar namoyishlarni kuch bilan bostirdi. Politsiya bilan to‘qnashuvlarda 200 dan ortiq odam halok bo‘ldi, 10 mingga yaqin odam hibsga olindi. Bu namoyishchilarni vaqtincha tarqatib yuborishga yordam berdi, ammo o‘limlarning ko‘pligi xalq noroziligini kuchaytirdi, deya ta’kidlaydi The New York Times. Natijada hafta oxirida namoyishlar mamlakat bo‘ylab tarqaldi va tartibsizliklarga aylanib ketdi, namoyishchilar Hasinaning iste’fosini talab qildi.
Armiya namoyishlarni bostirishdan bosh tortdi
Shayx Hasinaning Bangladeshdan to‘satdan qochib ketishi arafasida armiya shtabi boshlig‘i general Vaker-Uz-Zamon generallar bilan uchrashuv o‘tkazdi va norozilik namoyishlari fonida qo‘shinlar mamlakatda komendantlik soati joriy etish uchun tinch aholiga qarata o‘t ochmasligi haqida qaror qildi, deb yozadi Reuters manbalarga tayanib.
Shundan so‘ng Zamon Hasinaning idorasi bilan bog‘lanib, bosh vazirga askarlari buyruqqa rioya qilmasligini ma’lum qildi. Agentlik suhbatdoshining so‘zlariga ko‘ra, xabar juda tushunarli edi: armiya endi Hasinani qo‘llab-quvvatlamaydi.
Reuters’ning qayd etishicha, bu Hasinaning 15 yillik boshqaruvi nega bunchalik tartibsiz yakuniga yetgani va mamlakatdan qochib ketganini izohlaydi.
Zamon nega sobiq bosh vazirni qo‘llab-quvvatlamaslikka qaror qilganini ochiqchasiga tushuntirmadi. Ammo Bangladesh armiyasining uch sobiq zobitiga ko‘ra, namoyishlar ko‘lami va qurbonlar soni Hasinani har qanday holatda ham qo‘llab-quvvatlashni imkonsiz qilib qo‘ygan.
“Qo‘shinlar orasida tashvish ko‘p edi, — dedi iste’fodagi brigada generali M. Sahovat Hussayn Reuters’ga. — Ehtimol, aynan shu armiya shtab boshlig‘iga bosim o‘tkazgan, chunki qo‘shinlar ko‘chada edi va nima bo‘layotganini ko‘rdi”.

Лауреат Нобелевской премии мира Мухаммад Юнус возглавит временное правительство Бангладеш, сформированное после того, как премьер-министр Шейх Хасины ушла в отставку и бежала за границу на фоне массовых протестов студентов, переросших в беспорядки.
84-летний Юнус вернулся в Дакку 8 августа после лечения в Париже, передаёт Reuters. «Я чувствую себя хорошо, возвращаясь домой», — сказал экономист в аэропорту. Он добавил, что протестующие студенты спасли страну и свободу необходимо защищать.
Ожидается, что Юнус примет присягу в качестве главы группы советников временного правительства в официальной резиденции президента Мухаммеда Шахабуддина.
Кто такой Мухаммад Юнус
Мухаммад Юнус известен как «банкир для бедных». Он также является давним критиком бывшего премьера Шейх Хасины.
Юнус родился в 1940 году в городе Читтагонга. Окончил экономический факультет столичного Даккского университета, а затем, выиграв стипендию Fulbright, продолжил обучение в Университете Вандербилта в штате Теннесси (США), где ему была присвоена степень доктора экономических наук.
После провозглашения независимости Бангладеш в 1971 году он вернулся на родину и возглавил экономический факультет Университета Читтагонга.
В 1974 году, когда Бангладеш столкнулся с острым голодом, унёсшим жизни около 1,5 миллиона человек, Юнус занялся борьбой с бедностью.
«Мне было трудно преподавать элегантные теории экономики в университетских классах на фоне ужасного голода в Бангладеш. Внезапно я ощутил пустоту этих теорий перед лицом сокрушительного голода и нищеты», — сказал Юнус в своей нобелевской лекции после получения награды.
«Я хотел сделать что-то немедленно, чтобы помочь людям вокруг меня, даже если это был всего лишь один человек», — сказал он.
Юнус начал предоставлять небольшие кредиты из своего кармана беднейшим жителям, а в 1983 году основал Grameen Bank («Деревенский банк»), позже ставшим мировым лидером в борьбе с нищетой посредством микрокредитования. Банк быстро разросся, открыв по миру филиалы, работающие по схожей модели.
В 2006 году Юнус присудили Премию мира за вклад в борьбу с бедностью. На тот момент банк предоставил около 6 млрд долларов в виде жилищных, студенческих и микропредпринимательских кредитов.
Почему начались протесты
Протесты в Бангладеш вспыхнули в начале июля. Студенты элитных университетов страны вышли на улицы с требованием изменить систему, при которой треть рабочих мест в государственном секторе зарезервирована за родственниками ветеранов войны за независимость от Пакистана 1971 года. Они заявили, что система несправедлива и работники на должности должны отбираться на основе заслуг.
Вскоре протесты переросли в беспорядки. В столкновениях с полицией погибли более 300 человек, около 10 тысяч людей были арестованы. Это помогло временно разогнать протестующих, но большое количество смертей подогрело недовольство народа, отмечает The New York Times. В результате протесты разрослись на всю страну, а участники демонстраций стали требовать отставки Хасины.
Армия отказалась подавлять протесты
Накануне того, как Шейх Хасина внезапно бежала из Бангладеш, начальник штаба армии генерал Вакер-Уз-Заман провёл совещание с генералами и принял решение, что войска не будут открывать огонь по гражданским лицам для обеспечения комендантского часа, введённого в стране на фоне протестов, пишет Reuters со ссылкой на источники.
Затем Заман связался с офисом Хасины и сообщил премьер-министру, что его солдаты не будут выполнять приказ. По словам собеседника агентства, сообщение было предельно ясным: Хасина больше не пользуется поддержкой армии.
Это объясняет, почему 15-летнее правление Хасины, во время которого она практически не терпела инакомыслия, подошло к столь хаотичному концу и побегу из страны, отмечает Reuters.
Заман публично не объяснил, почему решил не поддерживать экс-премьера. Но, со слов трёх бывших офицеров бангладешской армии, масштаб протестов и число погибших сделали поддержку Хасины любой ценой невыполнимой.
«В войсках было много беспокойства, — сказал Reuters отставной бригадный генерал М. Сахават Хоссейн. — Вероятно, именно это (оказывало) давление на начальника штаба армии, потому что войска были на улице и увидели, что происходит».