O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jomart Toqayev Qo‘shma bayonot hamda Oliy davlatlararo kengashning 2024−2034-yillarda strategik sheriklik va ittifoqchilik dasturini tasdiqlash va Tashqi ishlar vazirlari kengashini tuzish to‘g‘risidagi qarorlarini imzoladi. Bu haqda O‘zbekiston prezidenti matbuot xizmati xabar qildi.
Tashrif doirasida ikki tomonlama hamkorlikning keng ko‘lamli masalalarini qamrab olgan hujjatlar to‘plami qabul qilindi. Bular, jumladan:
- Davlat chegarasi rejimi to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim;
- Davlat chegarasi orqali o‘tkazish punktlari va xalqaro avtomobil qatnovi to‘g‘risidagi hukumatlararo bitimlarga qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi bayonnomalar;
- 2024−2025-yillarda madaniy-gumanitar hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo tadbirlar rejasi;
- Qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Sog‘liqni saqlash sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Iqtisodiyot vazirliklari o‘rtasidagi hamkorlik to‘g‘risida bayonnoma;
- Tabiiy monopoliyalarni tartibga solish va raqobat siyosati sohasidagi hamkorlik to‘g‘risidagi bayonnomalar;
- O‘zbekiston-Qozog‘iston Ekspertlar kengashini ta’sis etish to‘g‘risida memorandum;
- O‘zbekiston Respublikasi Millatlararo munosabatlar va do‘stlik aloqalari qo‘mitasi va Qozog‘iston Respublikasi Otandastar jamg‘armasi o‘rtasida o‘zaro anglashuv to‘g‘risida bitim;
- 2024−2026-yillarda Toshkent shahar hokimligi va Ostona shahar hokimligi o‘rtasida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha amaliy harakatlar rejasi.

По итогам состоявшегося первого заседания Высшего межгосударственного совета проведена церемония подписания двусторонних документов, сообщила пресс-служба главы Узбекистана.
Президенты Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Казахстана Касым-Жомарт Токаев подписали совместное заявление, а также решения Высшего межгосударственного совета об утверждении Программы стратегического партнёрства и союзничества на 2024−2034 годы и создании Совета министров иностранных дел.
В рамках визита также принят пакет документов по широкому кругу вопросов двустороннего сотрудничества, в частности:
- Межправительственное соглашение о режиме государственной границы;
- Протоколы о внесении дополнений в межправительственные соглашения о пунктах пропуска через государственную границу и международном автомобильном сообщении;
- Межправительственный план мероприятий по культурно-гуманитарному сотрудничеству на 2024−2025 годы;
- Соглашение о сотрудничестве в области сельского хозяйства;
- Соглашение о сотрудничестве в области здравоохранения;
- Протокол о сотрудничестве между министерствами экономики;
- Протоколы о сотрудничестве в сфере регулирования естественных монополий и в области конкурентной политики;
- Меморандум об учреждении узбекско-казахстанского экспертного совета;
- Соглашение о взаимопонимании между Комитетом по межнациональным отношениям и дружественным связям Узбекистана и Фондом Отандастар Казахстана;
- План практических действий по расширению сотрудничества между хокимиятом Ташкента и акиматом Астаны в торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах на 2024−2026 годы.