Parijdagi Olimpiada o‘yinlarida O‘zbekiston terma jamoasining ikki nafar yunon-rum kurashchisi bronza medallari uchun kurashish huquqini qo‘lga kiritdi.
6-avgust kuni bo‘lib o‘tgan chorak finalda yunon-rum kurashchilari Aram Vardanyan va Rustam Assakalov mag‘lubiyatga uchragan bo‘lsa-da, raqiblari finalga chiqdi va bu ularga bronza medali uchun bahslarda qatnashish imkoniyatini berdi.
2019-yilgi jahon vitse-chempioni, 2016 va 2018-yillardagi Osiyo chempionatlarining bronza medali sovrindori, 28 yoshli o‘zbekistonlik kurashchi Aram Vardanyan (77 kg gacha) uch karra Afrika chempioni, Afrika o‘yinlarining ikki karra g‘olibi, jazoirlik Abdelkrim Uakali bilan bellashdi.
Bahsda o‘zbekistonlik sportchi raqibini 9:0 hisobida yengdi.
To‘liq
Osiyo o‘yinlari g‘olibi va sovrindori, 2015-yil vitse-chempioni, 97 kilogramm vazn toifasidagi 40 yoshli Rustam Assakalov Osiyoning ikki karra vitse-chempioni, janubiy koreyalik Kim Sin Jun bilan bellashdi.
Uchrashuv boshida o‘zbekistonlik sportchi 4 ochko oldi. U pressingni davom ettirdi va bahsni 8:2 hisobida g‘alaba bilan yakunladi.
7-avgust kuni soat 21:57 da bronza uchun jangda Aram Vardanyan uch karra Yevropa chempioni, jahon chempionatlarining ikki karra bronza medali sohibi, armanistonlik 25 yoshli Malxas Amoyan bilan uchrashadi.
Soat 22:18 da Rustam Assakalov bronza medali uchun 2023-yilgi jahon chempioni, Panamerika o‘yinlari va boshqa turnirlar chempioni, kubalik 25 yoshli Gabriel Rosiloga qarshi gilamga chiqadi.

Два борца сборной Узбекистана по греко-римскому стилю завоевали право сразится за бронзовые медали Олимпийских игр в Париже.
Борцы греко-римского стиля Арам Варданян и Рустам Ассакалов 6 августа потерпели поражения в четвертьфинале, однако их соперники вышли в финал, благодаря чему они получили возможность выйти на ковёр в утешительных сватках за бронзовую медаль.
Вице-чемпион мира 2019 года, бронзовый призёр чемпионатов Азии 2016 и 2018 годов, 28-летний узбекский борец Арам Варданян (до 77 кг) встретился с трёхкратным чемпионом Африки, двукратным чемпионом Африканских игр Абделькримом Уакали из Алжира.
В начале встречи узбекистанец получил один балл за пассивность соперника, а затем в партере трижды перебросил соперника, благодаря чему счёт стал 7:0. После перерыва Варданян свалил алжирца и рефери присудил досрочную победу представителю Узбекистана (9:0).
Полный бой
Чемпион и призёр Азиатских игр, вице-чемпион мира 2015 года 40-летний Рустам Ассакалов в весовой категории до 97 кг встретился с двукратным вице-чемпионом Азии Ким Сын Джуном из Южной Кореи.
В самом начале встречи узбекистанец перебросил соперника через себя, за что получил 4 очка. Он продолжил оказывать давление и завершил встречу победой со счётом 8:2.
7 августа в 21:57 поединке за «бронзу» Арам Варданян встретится с трёхкратным чемпионом Европы, чемпионом и двукратным бронзовым призёром чемпионатов мира, 25-летним Малхасом Амояном из Армении.
В 22:18 Рустам Ассакалов на ковёр за бронзовую медь выйдет против чемпиона мира 2023 года, чемпиона Панамериканских игр и других турниров 25-летнего Габриэля Росильо из Кубы.