BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili etib tayinlangan Akiko Fujii ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov bilan ilk rasmiy uchrashuvini o‘tkazdi, deb xabar qildi BMTTDning Toshkentdagi vakolatxonasi matbuot xizmati.
Uchrashuv davomida tomonlar ikkita, shu jumladan, 2025-yildan ishga tushadigan Global ekologik fond (GEF) moliyalashtiruvidagi Kichik grantlar dasturining sakkizinchi bosqichining boshlash to‘g‘risidagi kelishuvni imzoladi.
GEF Kichik grantlar dasturi Kunming-Monreal global bioxilma-xillik asosiga muvofiq biologik xilma-xillikni saqlash bo‘yicha yangi milliy maqsadlar va Biologik xilma-xillikni saqlash bo‘yicha milliy strategiya va harakatlar rejasini amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlaydi.
U texnik va moliyaviy yordam ko‘rsatish orqali mahalliy jamoalarni, fuqarolik jamiyati vakillari va akademik muassasalarni xavf ostidagi ekotizim va turlarni qayta tiklashga jalb qiladi.
Yana bir bitim BMT Qochqinlar bo‘yicha oliy komissarligi (BMT QBOK) moliyaviy ko‘magi hamda BMT Yevropa iqtisodiyot komissiyasi (BMT YeIK) bilan hamkorlikda “Yashil makon” umummilliy loyihasini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha hamkorlikni davom ettirishga qaratilgan.
Ushbu tashabbus ekologik maqsadlarni O‘zbekistonda yashovchi Afg‘oniston fuqarolarini “Yashil makon” uchun ko‘chat materiallari ishlab chiqarish, ko‘chatzorlarni yaratish va saqlashga jalb etish orqali qo‘llab-quvvatlash bilan birlashtiradi.
Loyiha hukumatga rejalashtirilgan maqsadlarga erishish prognozlari va ekilgan daraxtlarning omon qolish darajasini hisobga olgan holda “Yashil makon” loyihasining bosh rejasini ishlab chiqishda yordam beradi. “Yashil makon” tashabbusini monitoring qilish bo‘yicha mavjud axborot platformasi o‘rganilib, uni takomillashtirish ehtiyojlari aniqlanadi.
“Sizga O‘zbekiston Respublikasi prezidenti huzurida iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish va moslashish masalalari bo‘yicha davlat rahbarining oliy maslahatchi organiga aylanadigan Iqlim kengashi tashkil etilgani haqida xabar berishdan mamnunman. Hozir biz nafaqat Ekologiya vazirligi, balki butun ekologik kompleksni tubdan o‘zgartirish jarayonida turibmiz. O‘zbekistonda ekologik muammolarni bartaraf etish va atrof-muhitni boshqarish tizimini takomillashtirish ustuvor vazifa hisoblanadi”, — dedi ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov.
BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Akiko Fujii shunday ta’kidladi: “BMT Taraqqiyot dasturi hukumatning tabiatni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha islohotlar dasturini qo‘llab-quvvatlashini yana bir bor tasdiqlaydi. Kolumbiyadagi KS-16 (21-oktabr-1-noyabrdagi BMT bioxilma-xillik konferensiyasi —tahr.), Saudiya Arabistonidagi KS-16 (2−13-dekabrdagi BMT quruqlik va qurg‘oqchilik konferensiyasi) va Ozarbayjondagi KS-29 (11−22-noyabrdagi BMT iqlim konferensiyasi)da biologik xilma-xillik, cho‘llanish va iqlim muammolariga o‘zining qat’iy sodiqligini va faol javobini ko‘rsatayotgan O‘zbekistonni qo‘llab-quvvatlashni intiqlik bilan kutamiz. Vazirlik bilan hamkorligimizni chuqurlashtirish va jamoaviy ta’sirimizni oshirish vaqti keldi”.
Hayvonot dunyosi monitoringi salohiyatini oshirish maqsadida BMTTD va Ekologiya vazirligining qo‘shma loyihasi doirasida GEF tomonidan moliyalashtiriladigan loyiha orqali Orolbo‘yidagi sakkizta qo‘riqlanadigan hududga qiymati 2 milliard so‘mdan ortiq zarur uskunalar yetkazib berildi.
Qo‘riqlanadigan hududlar durbinlar, kameralar, GPS qurilmalari, printerlar, alpinist chodirlari, dala kiyimlari, uyqu qoplari va avtomatik ob-havo stansiyalari, termometrlar va optik mikroskoplar kabi o‘lchov asboblaridan foydalanish orqali patrul va himoya xususiyatlarini yaxshilashi kutilmoqda.
Bundan tashqari, Janubiy Ustyurt milliy tabiat bog‘iga dala monitoringi stansiyasi hamda muzlatgich va tuzsizlantirish moslamasi bilan jihozlangan avtomashina hamda boshqa zarur jihozlar topshirildi.

Вновь назначенная постоянная представительница Программы развития ООН в Узбекистане Акико Фудзии провела свою первую официальную встречу с министром экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистан Азизом Абдухакимовым, сообщила пресс-служба офиса ПРООН в Ташкенте.
В ходе встречи стороны подписали два соглашения, включая одно, знаменующее начало восьмой фазы Программы малых грантов Глобального экологического фонда (GEF), которая будет запущена в 2025 году.
Программа Малых грантов ГЭФ будет поддерживать реализацию новых национальных целей по сохранению биоразнообразия и Национальной стратегии и плана действий по сохранению биоразнообразия в соответствии с Куньмин-Монреальской Глобальной рамочной программой по сохранению биоразнообразия.
Она будет вовлекать местные сообщества, представителей гражданского общества и академические круги в восстановление находящихся под угрозой исчезновения экосистем и видов путём предоставления технической и финансовой помощи.
Ещё один проект о продолжении совместных действий в поддержку общенационального проекта «Яшил макон» при финансовой поддержке Управления верховного комиссара ООН по беженцам (УВКБ ООН) и в сотрудничестве с Европейской экономической комиссией ООН (ЕЭК ООН).
В этой инициативе сочетаются экологические цели и поддержка афганских граждан, проживающих в Узбекистане, путём привлечения их к созданию и содержанию питомников деревьев для производства посадочного материала для «Яшил макон», отмечается в сообщении.
Проект поможет правительству в разработке генерального плана проекта «Яшил макон» на основе прогнозов достижения запланированных целей и с учётом уровня выживаемости посаженных деревьев. Будет изучена существующая информационная платформа для мониторинга инициативы «Яшил макон» и определены потребности в её улучшении.
«Рад сообщить вам о создании Климатического совета при президенте Узбекистана, который станет высшим консультативным органом при главе государства по вопросам смягчения последствий и адаптации к изменению климата. В настоящее время мы находимся в процессе радикальной трансформации не только Министерства экологии, но и всего природоохранного комплекса. Решение экологических проблем и совершенствование экологического управления является приоритетной задачей в Узбекистане», — заявил министр экологии Азиз Абдухакимов.
Постоянная представительница ПРООН в Узбекистане Акико Фудзии подчеркнула: «С нетерпением ждём возможности поддержать Узбекистан, который продемонстрирует свою твёрдую приверженность и активизацию мер реагирования на проблемы биоразнообразия, опустынивания и климата на КС-16 в Колумбии (конференция ООН о биоразнообразии с 21 октября по 1 ноября — ред.), КС-16 в Саудовской Аравии (конференция ООН по проблемам земель и засухи 2 по 13 декабря — ред.) и КС-29 в Азербайджане (конференция ООН по климату с 11 по 22 ноября), поставив более амбициозные и масштабные цели. Сейчас самое время углубить наше партнёрство с министерством и усилить наше коллективное воздействие».
Для улучшения потенциала по мониторингу дикой природы в рамках совместного проекта ПРООН и Минэкологии, финансируемого ГЭФ, восьми охраняемым территориям в регионе Аральского моря было передано оборудование стоимостью более 2 млрд сумов.
Ожидается, что охраняемые территории улучшат свои показатели патрулирования и защиты, используя бинокли, фотоловушки, фотоаппараты, устройства GPS, принтеры, альпинистские палатки, полевые формы, спальные мешки, а также измерительные приборы, такие как автоматические метеостанции, термометры и оптические микроскопы.
Кроме того, Южно-Устюртский национальный парк получил полевую станцию мониторинга и транспортное средство, оснащённое холодильником и опреснительной установкой, а также другое необходимое оборудование.