2024-yilning yanvar-iyul oylarida O‘zbekiston davlat budjeti defitsiti 36,4 trillion so‘mni (e'lon qilingan kundagi Markaziy bank kursi bo‘yicha qariyb 2 milliard AQSh dollarini) tashkil etdi, deyiladi Iqtisodiyot va moliya vazirligining “Gazeta.uz” o‘rgangan ma’lumotlarida.
Avvalroq birinchi chorakda defitsit 19,8 trillion so‘mdan oshgani, ikkinchisida esa 14,1 trillion so‘mgacha pasayib ketganini xabar qilgan edik.
Iyulda xarajatlar va daromadlar o‘rtasidagi farq 2,5 trillion so‘m — yil boshidan beri minimal ko‘rsatkichni tashkil etdi (maksimum fevralda bo‘lgandi — 7,2 trillion so‘m).
Davlat budjeti to‘g‘risidagi qonunga muvofiq, u 2024-yil uchun defitsit bilan 10,3 trillion so‘m yoki YAIMga nisbatan 0,7 foizga, davlat maqsadli jamg‘armalari budjeti defitsiti esa 30,56 trillion so‘mga (YAIMga nisbatan 2,3 foiz) rejalashtirilgan edi.
Sobiq deputat Doniyor G‘aniyevning avvalroq tushuntirishi bo‘yicha, yil boshida budjet xarajatlari asosan gaz subsidiyalari va qish oylarida soliq tushumlarining sekinlashishi tufayli daromadlardan oshib ketadi.
“Yilning ikkinchi yarmi, yozga kelib bizning asosiy ekinlarimiz o‘sishni boshlaydi qishloq xo‘jaligida, faoliyat maydan boshlanadi, shu bilan buyog‘i g‘alla, paxta bo‘lib ketadi. Bundan tashqari, bizning eng katta tushadigan daromadlarimiz — dividend sifatida olamiz — Navoiy kon-metallurgiyamiz bor, Olmaliq kon-metallurgiya zavodlarimiz bor va boshqa zavodlardan olinadigan, adashmasam, umumiy 40 trillion so‘mga yaqin dividendlarimizning hammasi yilning ikkinchi yarmida olinadi… Ya’ni daromadlarimiz yilning ikkinchi yarmiga kelib sezilarli o‘sishni boshlaydi. Shuning hisobiga o‘zi doim birinchi yarimyillikda defitsitlar yuqori bo‘lishi aniq”, — dedi u iyun o‘rtalarida birinchi chorakdagi budjet defitsitini muhokama qilar ekan.
Xuddi shu vaqtda, uning so‘zlariga ko‘ra, birinchi chorakda davlat budjeti defitsiti 19,8 trillion so‘mni tashkil etdi va bu prognoz ko‘rsatkichidan 30 trillion so‘mga kam bo‘ldi. Ko‘rsatkichning pasayishi ijtimoiy sohaga sarflangan xarajatlarning kamayishi bilan bog‘liq. “Bu xarajatlar kamayishi nimaning hisobiga bo‘ldi, degan savollar bo‘ldi. Endi bularning [hukumat] aytishi bo‘yicha, bu maqbullashtirilayotgan xarajatlar emas, hali bu pullar ishlatilgani yo‘q, biz bu pullarga tegishni rejalashtirmayapmiz, deyishdi”, — degandi u.
O‘shanda Doniyor G‘aniyev budjetida 550 milliard so‘m bo‘lgan, biroq halicha xorijiy oliy o‘quv yurtlariga stipendiya olish uchun tanlov e’lon qilmagan “El-yurt umidi” fondi masalasini ko‘tardi. Taqqoslash uchun: o‘tgan yili fond aprel oyida tanlov e’lon qilgan va talabalar viza olishga muvaffaq bo‘lgandi. Biroq iyun oyi o‘rtalarida talabalarga xorijiy universitetlardan taklifnomalar kelib tushgan bo‘lsa-da, hali tanlov e’lon qilinmagan edi.
Markaziy bank rahbari Mamarizo Nurmuratov may oyi boshida budjet taqchilligining inflyatsiyaga bevosita ta’sirini ta’kidlagan, biroq regulyatorda bu ko‘rsatkichni pasaytirish vositalari yo‘qligini tan olgandi.
“budjet taqchilligining maqbul darajadan yuqori shakllanishi pul-kredit ko‘rsatkichlarimizga, makroiqtisodiy barqarorlikka va, eng muhimi, inflyatsiyaga bevosita ta’sir qiladi… Bir narsani tushunish kerak — inflyatsiya darajasini saqlab qolish va maqsadli ko‘rsatkichga tushirish — iqtisodiy sektordagi barcha uchun asosiy vazifa. Buning uchun Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan barcha zarur choralar ko‘rilmoqda. Bu masalalarni haftada kamida bir marta muhokama qilamiz”, — degandi u.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi faqat davlat budjeti mablag‘lari daromadlari va xarajatlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni taqdim etadi. Shuningdek, davlat budjetining o‘zi, shuningdek, davlat maqsadli jamg‘armalarining budjetlari, budjet tashkilotlarining budjetdan tashqari jamg‘armalari va Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi (suveren jamg‘arma) mablag‘larini o‘z ichiga olgan kengaytirilgan konsolidatsiyalashgan budjet ham mavjud.
Eslatib o‘tamiz, 2024-yilgi konsolidatsiyalashgan budjet taqchilligi chegarasi YAIMga nisbatan 4 foiz yoki qariyb 52,6 trillion so‘m miqdorida tasdiqlangan (daromadlar 375,03 trillion so‘m, xarajatlar 427,64 trillion so‘m bo‘lishi kutilmoqda). Davlat budjetining daromadlari 270,4 trillion so‘m, xarajatlari — 280,7 trillion so‘m, taqchilligi — 10,3 trillion so‘m miqdorida prognoz qilinmoqda.
2023-yilda O‘zbekistonning konsolidatsiyalashgan budjeti defitsiti rekord daraja — 59 trln so‘mni tashkil etib, avvalgi yillardagi ko‘rsatkichlardan ancha yuqori bo‘ldi. O‘tgan yil oxirida hukumat xarajatlar chegarasini ushlab turolmagani sababli parlament orqali limitni oshirgandi.

В январе-июле 2024 года дефицит государственного бюджета Узбекистана составил 36,4 трлн сумов (около 2 млрд долларов США по курсу Центрального банка на день публикации), следует из данных Министерства экономики и финансов, которые изучила «Газета.uz».
Ранее мы сообщали, что в первом квартале дефицит превысил 19,8 трлн сумов, а во втором он замедлился до 14,1 трлн сумов.
В июле разница между расходами и доходами составила 2,5 трлн сумов — минимальный показатель с начала года (максимум был в феврале — 7,2 трлн сумов).
Согласно закону о госбюджете, на 2024 года он был запланирован с дефицитом в размере 10,3 трлн сумов, или 0,7% к ВВП, а дефицит бюджетов государственных целевых фондов — 30,56 трлн сумов (2,3% к ВВП).
Бывший депутат Дониёр Ганиев ранее пояснил, что в начале года чаще всего расходы бюджета превышают доходы из-за субсидий на газ и замедления налоговых поступлений в зимние месяцы.
«Со второй половины года, с начала лета начинается созревание наших основных посевов в сельском хозяйстве, затем начинается сбор урожая пшеницы и хлопка. Потом мы получаем дивиденды от наших крупных государственных предприятий, включая Навоийский и Алмалыкский горно-металлургические комбинаты, если не ошибаюсь, около 40 трлн сумов. Дивиденды мы получаем во второй половине года до 1 сентября. За счёт этого думаю, что рост дефицита во второй половине не будет таким высоким и начнёт снижаться», — сказал он в середине июня, обсуждая дефицит бюджета в первом квартале.
В то же время. по его словам, дефицит госбюджета в первом квартале был 19,8 трлн сумов, что ниже прогноза в 30 трлн сумов. Снижение показателя было связано с уменьшением расходов в социальной сфере. «Были вопросы, за счёт чего снизились расходы в социальной сфере? [Правительство] объяснило, что это неоптимизируемые расходы, а речь идёт о строительстве и текущих расходах, связанных с вопросами тендера. Они (чиновники — ред.) сказали, что эти деньги ещё не израсходованы, их не будут трогать», — рассказал он.
Тогда Дониёр Ганиев поднимал вопрос касательно Фонда «Эл-юрт умиди», в бюджет которого было заложено 550 млрд сумов, однако фонд до сих пор не объявил конкурс стипендий в зарубежные вузы. Для сравнения: фонд в прошлом году объявлял конкурс в апреле и студенты успевали получить визу. Однако в середине июне конкурс ещё не был объявлен, хотя студенты уже получили приглашения от зарубежных вузов.
Глава Центробанка Мамаризо Нурмуратов в начале мая указал на прямое влияние бюджетного дефицита на инфляцию, но признал, что у регулятора нет инструментов для сокращения этого показателя.
«Формирование бюджетного дефицита выше приемлемого показателя оказывает непосредственное влияние на наши монетарные показатели, макроэкономическую стабильность и самое главное — на инфляцию… Нужно понять одно — удержание и снижение инфляции до таргета — это первостепенная задача всех экономических ведомств. Со стороны Министерства экономики и финансов принимаются все необходимые меры для этого. Минимум раз в неделю мы обсуждаем эти вопросы», — говорил он.
Минэкономики и финансов предоставляет данные о доходах и расходах только государственного бюджета. Есть также более расширенный консолидированный бюджет, куда входят сам госбюджет, а также бюджеты государственных целевых фондов, внебюджетные фонды бюджетных организаций и средства Фонда реконструкции и развития (суверенный фонд).
Напомним, что лимит по дефициту консолидированного бюджета на 2024 год утверждён на уровне 4% к ВВП, или около 52,6 трлн сумов (доходы ожидаются на уровне 375,03 трлн сумов, расходы — 427,64 трлн сумов). Доходы госбюджета прогнозируются на уровне 270,4 трлн сумов, а расходы — 280,7 трлн сумов, дефицит — 10,3 трлн сумов.
В 2023 году дефицит консолидированного бюджета Узбекистана составил рекордные 59 трлн сумов (свыше 5 млрд долларов), намного превысив показатели предыдущих лет. В конце прошлого года правительство через парламент повысило лимит, поскольку не уложилось в рамки госрасходов.