Liverpulda namoyishchilar politsiyaga g‘isht, shisha va signal raketalari uloqtirdi. Roterhemda namoyishchilar boshpanasizlar joylashgan mehmonxonaga bostirib kirib, derazalarni sindirdi. To‘qnashuvda 12 nafar politsiyachi jarohat oldi.
Birmingem yaqinidagi Tamuert shahrida ham boshpanasizlar uchun turar joy sifatida foydalanilgan mehmonxonaga hujum uyushtirildi, deb yozdi The Guardian.
Britaniyadagi tartibsizliklar 29-iyul kuni Sautportdagi bolalar raqs studiyasiga uyushtirilgan hujumdan so‘ng boshlandi, unda olti, yetti va to‘qqiz yoshli uch nafar qiz halok bo‘ldi. Ulardan tashqari, yana sakkiz nafar bola va ikki kishi jiddiy darajada pichoqlandi.
Hujumda 17 yoshli Aksel Rudakubana ayblandi, u o‘tgan hafta Liverpul Qirollik sudiga olib kelindi. O‘smir Uels poytaxti Kardiffda tug‘ilgan, ammo oilasi ruandalik. Uning motivlari hozircha noma’lum.
The Guardian`ning qayd etishicha, hujumdan so‘ng ijtimoiy tarmoqlarda ayblanuvchi Buyuk Britaniyaga qayiqda kelgan boshpanasiz ekani haqida yolg‘on xabarlar tarqalgan. Ushbu xabarlar fonida o‘ta o‘nglar qirollik shaharlarida norozilik namoyishlari uchun to‘plana boshlagan.
Buyuk Britaniya bosh vaziri Kir Starmer mamlakatdagi tartibsizliklarni “o‘ta o‘ng banditizm” deb atadi.
“Kafolat beramanki, siz bu tartiblikda ishtirok etganingizdan pushaymon bo‘lasiz — to‘g‘ridan-to‘g‘ri qatnashgan yoki internetda ushbu to‘polonning qo‘zg‘atuvchisi bo‘lgan bo‘lsangiz ham… Bu namoyish emas, bu uyushgan, zo‘ravon bosqinchilik”, — dedi u xalqqa murojaatida.
Starmerning aytishicha, tartibsizliklar paytida masjidlar va politsiyaga hujum qilingan, ko‘chalarda “natsistcha salomlashish” va “rasistcha ritorika"lar kuzatilgan.
“Bunday harakatlarni hech qanaqasiga oqlab bo‘lmaydi — hech qanaqasiga. Barcha es-hushi joyida odamlar bunday zo‘ravonlikni qoralashi kerak. Bu mamlakatdagi odamlar xavfsizlik huquqiga ega”, — dedi Britaniya hukumati rahbari.

Более 150 человек арестованы по всей Великобритании на фоне антимигрантских протестов, которые охватили всю страну и переросли в беспорядки, сообщает BBC.
В течение недели беспорядки происходили в Лондоне, Бристоле, Белфасте, Ливерпуле, Манчестере, Сток-он-Тренте, Ноттингеме, Хартлпуле и других городах.
В Ливерпуле протестующие бросали в полицию кирпичи, бутылки и сигнальные ракеты. В Ротереме демонстранты ворвались в отель, где были размещены просители убежища, и разбили в нем окна. В столкновениях пострадали 12 полицейских.
Нападение на отель, использующийся в качестве общежития для просителей убежища, также было совершено в Тамуэрте близ Бирмингема, передаёт The Guardian.
Волнения в Британии начались после нападения на детскую танцевальную студию в Саутпорте 29 июля, в результате которого были убиты три девочки шести, семи и девяти лет. Помимо них, тяжёлые ножевые ранения получили ещё восемь детей и двое взрослых.
Обвинения в атаке были предъявлены 17-летнему Акселю Рудакубане, на прошлой неделе он предстал перед Королевским судом Ливерпуля. Подросток родился в столице Уэльса Кардиффе, его семья родом из Руанды. Его мотивы неизвестны.
The Guardian отмечает, что после нападения в соцсетях распространились ложные утверждения о том, что обвиняемый был просителем убежища, прибывшим в Великобританию на лодке. На фоне этих сообщений крайне правые стали собираться на протесты в городах по всему королевству.
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер назвал «крайне правым бандитизмом» массовые беспорядки в стране.
«Я гарантирую, что вы пожалеете о том, что принимали участие в этом беспорядке — напрямую или как подстрекатель к этому беспорядку в интернете… Это не протест, это организованный жестокий бандитизм», — сказал он в обращении к нации.
По словам Стармера, в ходе беспорядков были совершены нападения на мечети и полицию, а на улицах замечены «нацистские приветствия» и «расистская риторика».
«Нет никаких оправданий — никаких — для таких действий. И все здравомыслящие люди должны осудить подобное насилие. Люди в этой стране имеют право на безопасность», — подчеркнул глава британского правительства.