O‘zbekistonlik bokschi Hasanboy Do‘smatov Parij-2024 Olimpiadasi finaliga chiqdi va o‘ziga kamida kumush medalini kafolatladi.
4-avgust kuni 51 kilogrammgacha bo‘lgan vazn toifasida 2016-yilgi Olimpiada chempioni, “professor” laqabi bilan tanilgan Do‘smatov yarim final bahsida Kabo-Verdelik David de Pinani hakamlarning yakdil qarori bilan mag‘lub etdi — 5:0.
Finalda 30 yoshli o‘zbekistonlik sportchi jahon chempionatining ikki karra bronza medali sovrindori, Yevropa o‘yinlari chempioni, Yevropa chempioni 26 yoshli fransiyalik Billal Bennama bilan kuch sinashadi.
“Oltin” uchun kurash 9-avgustga o‘tar kechasi soat 01:34 da bo‘lib o‘tadi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq boks bo‘yicha O‘zbekiston erkaklar terma jamoasining 7 nafar vakilidan 5 nafari Olimpiya o‘yinlarining yarim final bosqichiga yo‘l olgan va medallarni kafolatlagan edi.

Боксёр Узбекистана Хасанбой Дусматов вышел в финал Олимпийских игр в Париже-2024 и гарантировал себе минимум серебряную медаль.
Олимпийский чемпион 2016 года в весовой категории до 51 кг, известный по прозвищу «Профессор», в рамках полуфинального поединка 4 августа одержал победу над Давидом Варелой де Пина из Кабо-Верде единогласным решением судей — 5:0.
В финале 30-летний узбекистанец сразится с 26-летнием Билалом Беннама из Франции, двукратным бронзовым призёром чемпионата мира, чемпионом Европейских игр, чемпионом Европы.
Бой за «золото» состоится в ночь на 9 августа в 01:34.
Напомним, ранее 5 из 7 представителей мужской сборной Узбекистана по боксу пробились в полуфинальную стадию Олимпийских игр и гарантировали Узбекистану медали.