Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov 1-avgust kuni tadbirkorlar bilan o‘tkazilgan davra suhbatida O‘zbekistonga elektromobillar importiga bojlar joriy etilishini qo‘llab-quvvatladi.
Savdo-sanoat palatasi rahbari elektromobillarni olib kirishda boshqa davlatlardagi boj stavkalarini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, AQSh rasmiy diler yo‘qligi va standartlarga mos kelmasligi sababli Xitoydan import qilingan elektromobillarga 102,5 foizlik boj joriy qilgan. Yevropa mamlakatlarida bu ko‘rsatkich 38,1 foizga, Turkiyada 58 foizga, Braziliyada 10 foizga teng bo‘lib, 2026-yilda 35 foizga ko‘tariladi.
Turkiya bojlarni joriy etgandan so‘ng, BYD kompaniyasi mamlakatda 1 milliard dollarlik zavod qurish rejasini e’lon qilganini u ta’kidladi. Vahobovning fikricha, avtomobil sanoati mamlakat uchun malakali kadrlar shakllanishiga zamin yaratadi.
“Gap ish o‘rinlari yoki monopoliya haqida emas. Agar u yerda kelajak avlod mehnat qilsa, o‘sha joydan malakali mutaxassislar yetishib chiqadi. Shu yillar mobaynida Asakadagi zavodda 100 mingdan ziyod kishi ishlagan. Tanishlarimning 15 nafari Germaniyada ishlaydi va 3000 yevrodan 5000 yevrogacha maosh oladi”, — dedi u.
Vahobov jurnalistlarga murojaat qilib, mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash masalasiga “kengroq qarash”ni va faqat mashinalarni sotishnigina emas, balki ularni tushunishni so‘radi.
Savdo-sanoat palatasi rahbari 2023-yilda O‘zbekistonda 430 ming, Turkiyada 1,1 million dona avtomobil ishlab chiqarilganini ma’lum qildi.
“Turkiyada atigi beshta brend — Renault, Ford, Hyundai, Togg ishlab chiqaruvchilari faoliyat yuritmoqda. Va u yerda avtomobillarga boj miqdori bozor qiymatining 100 foizini tashkil qiladi va dvigatel hajmiga bog‘liq. Agar Turkiya o‘z bozorini shunday himoya qilayotgan bo‘lsa, u bizdan orqada qolayotgan davlat hisoblanadimi? Bundan tashqari, 37 foizlik hashamat solig‘i bor”, — dedi va ADM Jizzakh avtomobil ishlab chiqaruvchisi rahbarining taklifini “100 foiz” qo‘llab-quvvatlashini aytdi.
Savdo-sanoat palatasining ta’kidlashicha, nol darajali bojlarning saqlanib qolinishi Xitoy elektromobillarini “sifatsiz xizmat ko‘rsatish va hech qanday kafolatlarsiz” ommaviy ravishda importiga olib keladi. Alixpartners konsalting kompaniyasi hisob-kitoblariga ko‘ra, 2030-yilga borib Xitoyning 137 ta ishlab chiqaruvchisidan 19 tasi qoladi.
“Tabiiyki, qolgan bankrot kompaniyalar o‘z elektromobillarini bojxona to‘lovlari bo‘lmagan mamlakatlarga olib kirishga harakat qiladi. Iste’molchilar mahalliy sharoitga mos kelmaydigan va sifatli xizmat ko‘rsatilmaydigan elektromobillarni sotib olib, katta xarajat qilishi mumkin,” — deyiladi palata xabarida.
Vahobov akkumulyatorlarni utilizatsiya qilish masalasiga ham to‘xtalib o‘tib, O‘zbekistonda bu yo‘nalishda hali hech qanday loyiha yo‘qligini aytdi. Batareyalarni qayta ishlash va yangi texnologiyalarni jalb qilish loyihalari uchun jamg‘arma yaratish uchun elektromobillar uchun bojlarni gibrid avtomobillar darajasiga ko‘tarish taklif qilinmoqda.
KIA va Chery avtomobillarini ishlab chiqaruvchi ADM Jizzakh avtomobil zavodi 2027-yil o‘rtalariga qadar O‘zbekistonda gibrid avtomobillar va elektromobillar ishlab chiqarishni rejalashtirmoqda. Investitsiyalar hajmi 550 million dollarga, budjetga tushumlar esa 700 million dollarga yetishi kutilmoqda, bu esa kompaniyaga mamlakatdagi eng yirik soliq to‘lovchilarning 5 taligiga kirishga imkon beradi. Uning rahbari avvalroq O‘zbekistonga elektromobillar importi uchun bojlarni qaytarishni taklif qilgan edi. Shuningdek, u avtomobillarni rasmiy dilerlar orqali sotish tartibini qaytarishni so‘ragandi.
Iqtisodchi Otabek Bakirovning aytishicha, ro‘yxatda bojlar joriy qilingan mamlakatlar va mintaqalar dunyodagi eng yirik avtomobil bozorlari hisoblanadi. Bu bozorlarning har birida Yevropa va AQSh misolida o‘nlab, Turkiya va Braziliya misolida kamida o‘nga yaqin avtomobil ishlab chiqaruvchilari mavjud.
“Ya’ni sanalgan bozorlarda importni hisobga olmaganda ham, ishlab chiqaruvchilarning o‘zida raqobat darajasi haddan ziyod yuqori. Masalan, Vahobov mehr bilan tilga olgan Turkiyada bozorda eng katta ishlab chiqaruvchi Renault’ning ulushi 25 foizga bormaydi. O‘zbekistondagi monopollashgan konsentratsiyani sanalgan bozorlardagi raqobat koeffitsiyenti bilan umuman solishtirib bo‘lmaydi”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, sanab o‘tilgan mamlakatlarda tarifsiz to‘lovlar hajmi “palata raisi keltirgan va atayin qo‘rqinchli qilib ko‘rsatilgan raqamlardan ancha farqlanadi”.
AQShning boj kiritish bo‘yicha (ayniqsa Tramp davrida) tashabbuslari doim qattiq tanqid ostiga olingan va bu bo‘yicha konsensus yo‘q, dedi Bakirov. Xuddi shu narsa Yevropa Ittifoqida ham kuzatilmoqda.
U iqtisodchi Behzod Hoshimovning so‘zlariga to‘xtalar ekan, “hech qursa shu mamlakatlar darajasida ochiq bozorga ega bo‘lganimizda ham mayli edi”, deb ta’kidladi.
“Eng qashshoq mamlakatlardan bir bo‘la turib bizdan karrasiga boy mamlakatlarning yutuqli emas, xatoli qadamlaridan o‘rnak olishga urinishlar rosti achinarli”, — deb yozadi u.
Behzod Hoshimov, o‘z navbatida, Asakadagi avtomobil zavodi “O‘zbek iqtisodiyoti va ayniqsa O‘zbek sanoati uchun katta to‘siq va o‘lpon bo‘lgan va bo‘lib qolishini” ta’kidladi.
“U zavodni himoyalashga qo‘llangan choralarni millionlab odamlar o‘nlab yillardan beri to‘lab kelmoqda. Asakadagi zavod — samarasizlik va Karimov davridagi noto‘g‘ri iqtisodiy siyosatni mujassam qiluvchi ramz. Xuddi shunday chuqurlarga o‘chiq ko‘z bilan ketayotganimiz achinarli”, — dedi u.

Председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов на круглом столе с предпринимателями 1 августа поддержал введение пошлин на импорт электромобилей в Узбекистан.
Глава ТПП озвучил ставки пошлин в других странах при ввозе электрокаров. По его словам, США ввела на импортные китайские электромобили пошлины в 102,5% из-за отсутствия официального дилера и несоответствия стандартам. В странах Европы эта ставка равна 38,1%, в Турции — 58%, в Бразилии — 10% с повышением до 35% в 2026 году.
После введения Турцией пошлин компания BYD объявила о строительстве в стране завода за 1 млрд долларов, отметил он. Вахабов считает, что автомобильная промышленность обеспечит формирование квалифицированных кадров для страны.
«Речь идёт не о рабочих местах и не о монополии. Если там будут работать будущее поколение, оттуда выйдут квалифицированные специалисты. На заводе в Асака за эти годы проработали свыше 100 тысяч человек. Среди тех, кого я знаю, 15 человек работают в Германии и получают зарплату от 3000 до 5000 евро», — заявил он.
Вахабов обратился к журналистам и попросил их, чтобы на вопрос поддержки местных производителей «смотрели шире» и понимали не только продажу только машин.
Глава ТПП сообщил, что в Узбекистане за 2023 год произведено 430 тысяч автомобилей, в Турции — 1,1 миллиона единиц.
«В Турции работают производители всего лишь пяти брендов — Renault, Ford, Hyundai, Togg. И там размер налога на автомобили составляет 100% рыночной стоимости и зависит от объёма двигателя. Разве Турция — это государство, которое позади нас, если она так защищает свой рынок? Кроме того, есть налог на роскошь в 37%», — сказал он и заявил, что поддерживает «на 100%» предложение главы автопроизводителя ADM Jizzakh.
В ТПП отмечают, что сохранение нулевых пошлин приводит к массовому завозу китайских электромобилей «без качественного обслуживания и каких-либо гарантий». По оценкам консалтинговой компании Alixpartners, к 2030 году из 137 китайских производителей останется 19.
«Естественно, оставшиеся компании-банкроты попытаются ввезти свои электромобили в страны, где нет таможенных пошлин. Потребители могут понести большие расходы, покупая электромобили, которые не подходят для местных условий и не имеют качественного обслуживания», — говорится в сообщении палаты.
Вахабов также остановился на вопросе утилизации аккумуляторов, в этом направлении в Узбекистане пока нет проектов. Пошлины на электромобили предлагается поднять до уровня гибридных авто, чтобы создать фонды для проектов по переработке батарей и привлечения новых технологий.
Автозавод ADM Jizzakh, производитель автомобилей KIA и Chery, к середине 2027 года намерен выпускать гибридные авто и электромобили в Узбекистане. Как ожидается, объём инвестиций увеличится до 550 млн долларов, а поступления в бюджет — до 700 млн долларов, что должно позволить компании войти в топ-5 крупнейших налогоплательщиков страны. Его руководитель ранее предложил вернуть пошлины на импорт электромобилей в Узбекистан. Он также попросил вернуть порядок продажи автомобилей через официальных дилеров.
Финансист Отабек Бакиров заявил, что перечисленные страны и регионы, где введены пошлины, являются крупнейшими автомобильными рынками мира. На каждом из этих рынков присутствуют десятки производителей автомобилей в случае Европы и США и как минимум десять в случае Турции и Бразилии.
«То есть уровень конкуренции среди самих производителей на перечисленных рынках чрезвычайно высок, даже если не учитывать импорт. Например, рыночная доля крупнейшего производителя Турции Renault, о которой упомянул Вахабов, не достигает 25%. Монополизированная концентрация в Узбекистане вообще не может сравниться с коэффициентом конкуренции на перечисленных рынках», — отметил он.
По его словам, размер нетарифных сборов в перечисленных странах «сильно отличается от пугающих цифр, приводимых председателем палаты».
Тарифные инициативы США (особенно при Дональде Трампе) всегда подвергались резкой критике, и консенсуса не существует, указал Бакиров. То же самое происходит и в Европейском союзе.
Ссылаясь на слова экономиста Бехзода Хошимова, он отметил, что «было бы хорошо, если бы у нас был открытый рынок на уровне этих стран».
«Кроме того, очень печально, что мы, будучи одной из беднейших стран, пытаемся повторять ошибки стран, которые во много раз богаче нас», — написал он.
Бехзод Хошимов, в свою очередь, заявил, что автомобильный завод в Асаке стал и продолжает оставаться «большим препятствием и данью для узбекской экономики и особенно её промышленности».
«Миллионы людей десятилетиями платят за меры, принятые для защиты этого завода. Завод в Асаке — символ неэффективности и неправильной экономической политики эпохи Каримова. Жаль, что мы идём в такие ямы с открытыми глазами», — сказал он.