So‘nggi 25 yil ichida Antarktidagi shelfShelf muzliklarining hajmi 40 foizdan ziyodroqqa qisqargan. Ularning qariyb yarmida “tiklanish alomatlari yo‘q”, deb yozmoqda The Guardian. O‘z tadqiqotlari natijalarini Scientific Advances jurnalida e’lon qilgan Lids universiteti (Buyuk Britaniya) olimlari shunday xulosaga kelishdi.
Tadqiqotchilarning hisob-kitoblariga ko‘ra, 1997-yildan 2021-yilgacha Antarktida g‘arbida 67 trln tonna, sharqda esa 59 trln tonna muz erigan. Bu 7,5 trln tonna muzning aniq yo‘qolishiga olib kelgan.
Shelf muzliklarining erishi natijasida dengizga ko‘proq toza suv tushadi, bu esa Janubiy okean oqimlarini buzishi mumkin, deydi olimlar. Koinotdan olingan 100 mingdan ortiq tasvirlar tahlil uchun o‘rganildi.
“Shelf muzliklarining yemirilishi bo‘yicha noaniq manzarasi mavjud bo‘lib, bu Antarktida atrofidagi okean harorati va okean oqimlari bilan bog‘liq. Qit’aning g‘arbiy yarmiga iliq suv ko‘proq ta’sir qilmoqda va natijada shelf muzligi pastdan tezroq erimoqda, ayni paytda sharqiy Antraktidaning katta qismi bugungi kunda yaqin iliq suvdan sohildagi sovuq suv bo‘lagi orqali himoyalangan”, — deydi tadqiqotchilar rahbari Benjamin Devidson.
Olimlarning fikricha, muzning yo‘qolishi tabiiy o‘zgarishlar emas, balki iqlim inqirozi natijasidir.

За последние 25 лет более 40% шельфовых ледников Антарктиды сократились в объёме. Почти половина из них не демонстрирует «никаких признаков восстановления», пишет The Guardian. К такому выводу пришли учёные из Университета Лидса (Великобритания), их работа опубликована в журнале Scientific Advances.
Исследователи подсчитали, что с 1997 по 2021 годы на западе Антарктиды было потеряно 67 трлн тонн льда, в то время как на востоке прибавилось 59 трлн тонн. В результате чистые потери льда составили 7,5 трлн тонн.
При сокращении шельфовые ледники выбрасывают в море большее количество пресной воды, что может нарушить течения Южного океана, считают учёные. Для анализа было изучено более 100 тысяч изображений, сделанных из космоса.
«Существует неоднозначная картина разрушения шельфового ледника, и это связано с температурой океана и океанскими течениями вокруг Антарктиды. Западная половина [континента] подвержена воздействию тёплой воды, которая может быстро разрушить шельфовые ледники снизу, тогда как большая часть восточной Антарктиды в настоящее время защищена от близлежащей тёплой воды полосой холодной воды на побережье», — отметил руководитель исследования Бенджамин Дэвисон.
Учёные полагают, что потеря льда является результатом климатического кризиса, а не естественных изменений, при которых вырастало бы больше льда.