Akfa University (hozirgi Central Asian University) sobiq rektori Bexzod Jalilov ikki yillik tayyorlov kurslaridan so‘ng ikkinchi bosqichga o‘qishga qabul qilingan maktab bitiruvchilariga oliygohda o‘qishni davom ettira olmasliklari aytilgan vaziyat yuzasidan munosabat bildirdi (“Gazeta.uz” avvalroq voqea haqida yozgan edi).
Bexzod Jalilov o‘z bayonotida o‘ziga qo‘yilgan qonun buzilishi borasidagi ayblovlarni asossiz deb atadi va “o‘zini kuzatuv kengashi raisi deb tanishtirayotgan” Abdujabbor Abduvohidov (2018-yil avgustidan 2022-yil avgustigacha prezident maslahatchisi, unga qadar prezident huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi, 2011−2012-yillarda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, 2002−2011-yillarda Toshkentdagi xalqaro Vestminster universiteti rektori bo‘lgan) bilan kelishmovchilik tufayli universitetni tark etishga majbur bo‘lganini aytdi.
Bexzod Jalilov rektorlik faoliyati davomida o‘tkazilgan tekshiruvlarda qonunbuzarlik holatlari aniqlanmagani, Akfa universiteti va boshqa o‘quv markazlari o‘rtasida ham Study for Success (yangi rahbariyat Behzod Jalilovni bu kompaniya orqali pul o‘zlashtirishda ayblagan) kompaniyasi bilan tuzilgan shartnomaga o‘xshash hujjatlar imzolanganini, biroq ularda shu kabi tayyorlov kurslarini tamomlagan talabalar universitetda o‘qishini davom ettirayotganini, yangi rektor Kamron G‘ulomov tayyorlov kursdagi talabalarni 2-bosqichga qabul qilish bo‘yicha buyruq imzolagani hamda uning talabalar tayyorlov kurslarida o‘qitilishidan xabardorligi haqida yozdi.
Abdujabbor Abduvohidov. Foto: Shuhrat Latipov / “Gazeta.uz”.
Shuningdek, u Toshkentning sobiq hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev rahbarlik qilayotgan Akfa kompaniyasi universitetni rivojlantirish uchun va’da qilingan mablag‘larni ajratmaganini ma’lum qildi. Bexzod Jalilovning ta’kidlashicha, Abdujabbor Abduvohidov (Jahongir Ortiqxo‘jayevning qudasi)ning maqsadi uning “obro‘siga dog‘ tushirish, faoliyatiga zarar yetkazishdir”. U Abdujabbor Abduvohidovdan o‘ziga qo‘yilgan “asossiz barcha ayblovlar va haqoratlar uchun” omma oldida kechirim so‘rashini talab qildi hamda prezident Shavkat Mirziyoyevdan mamlakatda o‘zi va oilasining xavfsizligini ta’minlashni so‘radi.
Bexzod Jalilov o‘z bayonotida ko‘plab hujjatlar va yozishmalarning skrinshotlarini havola qilgan. “Gazeta.uz” quyida bayonotni to‘liq keltirib o‘tadi.
Central Asian University rahbariyati tomonidan qo‘yilgan asossiz ayblovlar bo‘yicha rasmiy bayonot
Men, Jalilov Bexzod Sherzodovich, 2012-yildan buyon ta’lim sohasida faoliyat yuritib kelaman. Toshkentdagi xalqaro Vestminster universiteti qoshidagi akademik litseyda o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari bo‘lib boshlaganman, shuningdek, 2016−2018-yillar davomida xalqaro Vestminster universitetining o‘quv bo‘limi mudiri lavozimlarida faoliyat yuritganman. Keyinchalik Toshkent shahridagi Inha universitetida qabul bo‘limi mudiri lavozimida ishlaganman. 2018-yilda menga Akfa universitetini tashkil etish loyihasiga rahbarlik qilishni taklif qilishdi va 2019-yilda universitet ochilgandan so‘ng ushbu universitetga rektor etib tayinlandim.
2023-yil 22-sentabr, juma kuni Akfa universiteti (hozirgi nomi Central Asian University, bundan keyin universitet deb yuritiladi) rahbariyati tomonidan menga va boshqa bir qancha sobiq xodimlarga nisbatan asossiz, ya’ni universitet mablag‘larini noqonuniy o‘zlashtirish ayblovlari qo‘yilgani munosabati bilan ushbu murojaatni yozishga qaror qildim.
Universitetning hozirgi rahbariyati meni 2015-yilda o‘zim asos solgan Study for Success kompaniyasidan Akfa universiteti bilan o‘zaro manfaatli bitim tuzishda, universitet ta’sischilarining oldindan roziligini olmasdan foydalanganlikda ayblamoqda.
Study for Success MCHJ 2015-yildan beri ta’lim xizmatlarini (litsenziya asosida) ko‘rsatib kelmoqda va talabalarni Toshkent shahridagi yetakchi oliy o‘quv yurtlariga o‘qishga tayyorlash bilan shug‘ullanadi.
2021-yildan boshlab Study for Success MCHJ respublikaning boshqa ko‘plab ta’lim markazlari singari universitet bilan memorandum va hamkorlik shartnomasi asosida potensial talabalarni universitetga, jumladan, Part-time dasturi doirasida tayyorlagan hamda qabul imtihonlarini tashkil etgan.
Yuqorida qayd etilgan hujjatlarga ko‘ra, Akfa universiteti International Foundation Diploma for Higher Education Studies dasturini (biz uni Part-time deb ataganimizdek) muvaffaqiyatli tamomlagan talabalarga birinchi bosqichni o‘qimasdan ikkinchi bosqichga qabul qilinishni kafolatlagan. Sababi mazkur tayyorgarlik kursi foundation year`ga tenglashtirilgan.
Akfa universiteti muassislari, jumladan Jahongir Abidovich Ortiqxo‘jayevning o‘zi ham, ta’lim muassasasining boshqa ta’lim muassalari bilan hamkorligi haqida xabardor edi. Bundan tashqari, Jahongir Obidovichning jiyani Ortiqxo‘jayeva K. ham ushbu dasturda o‘qigan va o‘qish pulini universitet hisobiga emas, balki Study for Success MCHJ hisobiga to‘lagan. Yuqoridagilarni inobatga olsak, “muassislar bundan bexabar edilar” deyish noto‘g‘ri.
Shuni ta’kidlashni istardimki, Akfa universiteti va boshqa o‘quv markazlari o‘rtasida ham Study for Success kompaniyasi bilan tuzilgan shartnomaga o‘xshash hujjatlar imzolangan. Shartnomalarga ko‘ra, ushbu o‘quv muassalarining kurslarini muvaffaqiyatli tamomlagan talabalar Akfa universitetining 2-bosqichiga qabul qilingan. Biroq yangi rahbariyat tomonidan o‘rnatilgan 2-bosqichga to‘g‘ridan to‘g‘ri o‘qishga qabul qilishni taqiqlash boshqa ta’lim muassasalardan Part-time dasturi bo‘yicha universitetga kirgan talabalarga hech qanday tarzda qo‘llanilmagan.
Eslatib o‘taman, garchi yuridik maqomga ega va huquqiy tomondan rasmiylashtirilmagan bo‘lmasa-da, o‘zini kuzatuv kengashi raisi deb tanishtirayotgan Abdujabbor Abduvohidov bilan universitet boshqaruvi siyosatida yuzaga kelgan kelishmovchiliklar tufayli men Akfa universiteti rektori lavozimidan ketganman. Bundan tashqari, 2023-yil yanvar oyining birinchi yarmida ishdan ketganimdan boshlab joriy yilning 22 cyentyabriga qadar universitetning yangi rahbariyati Part-time dasturi bo‘yicha o‘quv markazlari bilan hamkorlik bo‘yicha hech qanday e’tiroz bildirmagan. Qolaversa, mazkur talabalar 2023-yilning bahorgi semestrida universitet hududida hech qanday to‘siqlarsiz tahsil olishgan va semestr yakunida, ya’ni 2023-yil iyun oyida universitetning amaldagi rektori Kamron G‘ulomovning buyrug‘i bilan keyingi bosqichga o‘tkazilgan yoki 2-bosqichga o‘qishga qabul qilingan. Mazkur buyruq asosida Study for Success talabalari universitetning 2-bosqichiga o‘qishga qabul qilinganliklari to‘g‘risida xabardor qilinganlar.
22-sentabr kuni bo‘lib o‘tgan ota-onalar bilan uchrashuvda Kamron G‘ulomov bunday buyruq borligini avval rad etgan. Buyruq unga ko‘rsatilgach, u nimaga imzo qo‘yganidan xabari yo‘qligini aytgan. Keyinchalik esa u buyruqqa imzo aldov yo‘li bilan olinganligini aytgan. Vaholanki, Kamron G‘ulomovga hujjatlarni imzoga uning odami tegishli tekshiruvlardan keyin olib kirishini ta’kidlash lozim.
Aslini olganda, bu masalani yangi rahbariyat faqat mening obro‘imga, Study for Success MCHJ obro‘siga va hozirda men faol ish olib borayotgan yangi universitet tashkil qilish bo‘yicha yangi loyihaning obro‘siga putur yetkazish uchun ko‘targan. Agar ularning ayblovlari mantiqiy va qonuniy asosli bo‘lsa, unda mantiqiy savol tug‘iladi: nega universitetning yangi rahbariyati ishdan bo‘shatilganimdan boshlab 2023-yil 22-sentabrgacha Part-time dasturini yopish va ta’lim markazlari bilan hamkorlikni to‘xtatish masalasini ko‘tarmadi?
Bundan tashqari, 2022-yil noyabr oyidan boshlab, shuningdek, ishdan bo‘shatilganimdan so‘ng ta’sischi vakillari tomonidan tashqi ekspertlarni jalb qilgan holda universitet faoliyatida qayta-qayta audit, jumladan, moliyaviy audit o‘tkazilgan. Ushbu tekshiruvlar natijasida hech qanday qonunbuzarliklar aniqlanmagan.
2018-yildan 2023-yil yanvarigacha qiyinchiliklarga, muassislar tomonidan va’da qilingan mablag‘lar ajratilmaganiga qaramay, ushbu universitetni tashkil etish va rivojlantirish yo‘lida vijdonan va halol mehnat qildim. Dastlab, muassislar ushbu loyihani amalga oshirish uchun 100 million dollar ajratishlarini va’da qilishgan edi. Biroq oxir-oqibat, ushbu mablag‘ning hatto ⅓ qismi ham loyihaga kiritilmadi. Shu munosabat bilan loyihani o‘z vaqtida amalga oshirish uchun universitet kredit olishga majbur bo‘ldi hamda kredit hamda foizlari o‘rnatilgan muddatlarda universitet tomonidan mustaqil ravishda to‘lab borildi.
Akfa kompaniyalar guruhi vakillari hech qanday moliyaviy yordam ko‘rsatmadilar. Vaziyat shunga yetib bordiki, men universitetga 100 ming dollar miqdoridagi o‘z mablag‘imni yo‘naltirishimga to‘g‘ri keldi. Bu mablag‘larga men 2021-yildan hozirgi kungacha universitet hududida faoliyat yuritayotgan talabalar turar joyi uchun mebel va jihozlar sotib oldim.
Men rektorlik lavozimidan ozod etilganim va Abdujabbor Abduvohidov (Jahongir Obidovichning qudasi) universitet hayotiga faol aralashuvi boshlangach, universitetni moliyalashtirishga yondashuvda o‘zgarishlar kuzatilmoqda. Jahongir Obidovich Ortiqxo‘jayevning korxonalari universitetdagi o‘quv jarayoni uchun zarur bo‘lgan asbob-uskunalar, kitoblar va o‘quv materiallarini xarid qilish uchun faol mablag‘ ajratishni boshladi.
Yana bir tendensiya kuzatildi, Abdujabbor Abduvohidov kelishi bilan universitet xodimlaridan sifat uchun emas, balki miqdor uchun ishlashni talab qila boshladi va men iqtibos keltiraman: “Shu yerda pul qilsak bo‘ladi-yu”. Uning iltimosiga ko‘ra, bir qancha fakultetlar, jumladan, o‘sha paytda litsenziya asosida faoliyat yuritgan Ingliz tili filologiyasi fakulteti, unda anchagina talabalar tahsil olayotganiga qaramay, yopildi. Professorlar, talabalar va ularning ota-onalari bu haqiqatni tasdiqlashlari mumkin. Talabalarning ota-onalari darslar o‘tkazilmayotgani va malakali o‘qituvchilarning yo‘qligi, mavjud ta’lim dasturlari tushuntirishsiz yopilgani va boshqa masalalarga e’tiroz bildirib Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish agentligiga ariza yozishganlar.
Shu o‘rinda ta’kidlashim kerakki, universitetdagi rektor lavozimidagi faoliyatim davomida ta’sischi menga ta’lim sifatini ta’minlash bo‘yicha qat’iy talablar qo‘ygan edi. Bu talablardan biri universitetni xalqaro darajaga ko‘tarish va 5 yil ichida universitetni Times Higher Education mezonlari bo‘yicha dunyoning eng yaxshi 1000 ta universitetlari reytingiga kiritish kerakligi choralarni ko‘rish edi. Shu munosabat bilan Abdujabbor Abduvaxitov bilan o‘rtamizda tez-tez nizolar yuzaga kela boshladi.
Ana shunday mojarolardan birida Abdujabbor Abduvohidov mendan aynan xalqaro standartlarga mos ravishda (musulmonlar, nasroniylar va buddistlar uchun) qurilgan ibodatxonalarni yopishimni talab qildi. Biroq talabalar xavfsizligi uchun men universitet rektori sifatida bu xonalarni yopishni noo‘rin deb hisobladim, chunki bu holda talabalar dars vaqtida namoz o‘qish uchun universitet hududidan chiqib ketishadi. Ushbu mojaroda Abdujabbor Abduvohidov menga nisbatan behayo so‘zlarni ishlatib, hamkasblarim oldida sha’nim va qadr-qimmatimni kamsitdi, hatto jismoniy zo‘ravonlik bilan tahdid qildi. Bu voqeadan keyin men Akfa universitetida ishlashni to‘xtatishga qaror qildim.
Videosi internetda keng tarqalgan Central Asian University`da 21-sentabr kuni tashkil etilgan ota-onalar majlisida Abdujabbor Abduvohidov ota-onalarni menga qarshi prokuraturaga ariza yozishga chaqirgan va xattotki ota-onalarni prokuraturaga olib borish uchun avtobus xizmatini tashkil qilgan. U, shuningdek, mening tanishlarimga, universitet xodimlariga va Akfa bosh ofisi xodimlariga meni jinoiy muassasaga (qamoqqa) joylashtirmaguncha tinchlanmasligini aytgan.
Abdujabbor Abduvohidov o‘z aloqalaridan foydalanib, prokurorlarni menga nisbatan jinoiy ish qo‘zg‘atishga tom ma’noda majburlagan. May oyida meni prokuratura soxta ayblov, ya’ni universitet mablag‘larini o‘g‘irlash bo‘yicha bir necha bor so‘roq qilishdi. Bu ayblovlar isbotini topmadi. Iyun oyida huquq-tartibot idoralari xodimlari mening diniy va siyosiy ekstremistik islomiy harakatlarga aloqadorligim yuzasidan tekshiruv o‘tkazdilar. Biroq bu ayblov ham tasdiqlanmadi. Qolaversa, A. Abduvohidov universitetning hozirda sobiq xodimlarini mening ustimdan ariza yozishni talab qilgan. Talabni bajarmagan xodimlarni ishdan bo‘shatish bilan qo‘rqitgan. Sobiq xodimlarning yangi rahbariyat bilan yuzaga kelgan ziddiyatlari haqida videolarga havolalar (1 va 2).
Mazkur universitet xodimlari tomonidan A. Abduvohidovning ishdan bo‘shatish bilan bog‘liq tahdidlari yuzasidan huquq-tartibot idoralariga murojaatlari mavjud. Ajablanarlisi shundaki, bu arizalar qandaydir tarzda Mirzo Ulug‘bek prokuratura devorlari ichida yo‘qolgani ma’lum bo‘ldi. Biroq dalil sifatida menda ushbu prokuratura devonxonasi tomonidan qabul qilingan (muhrlangan) arizalarning nusxalari bor.
Shu bilan birga, Abduvohidov meni noqonuniy mitinglar uyushtirganlikda ayblamoqchi bo‘ldi. U universitet talabalarini menga qarshi qayrash maqsadida majlis o‘tkazgan. Talabalarni menga qarshi qila olmaganidan so‘ng meni odamlarni mitingga to‘plaganlikda ayblab, huquqni muhofaza qilish organlaridan meni hibsga olishni talab qiladi.
Men huquq-tartibot idoralariga borib, Abduvohidov odamlarni yig‘ib, menga qarshi ishlatayotganini tushuntirishga to‘g‘ri keldi.
Abdujabbor Abduvohidovning yagona maqsadi mening obro‘imga dog‘ tushirish, faoliyatimga zarar yetkazishdir. O‘z maqsadiga erishish uchun bu odam har qanday kuchlardan va harakatlardan foydalanadi hamda hech narsada to‘xtamaydi. Meni boshqalar ishga qabul qilmasliklari uchun Abduvoxitov men haqimda yolg‘on ma’lumotlar tarqatgan.
Abdujabbor Abduvohidovdan universitet rivojiga e’tibor qaratishni, universitet nomi o‘zgargani sababli bekor qilingan litsenziyani qaytadan olishga, universitet sobiq xodimlarining loyihalarini rivojlantirishga qarshi chiqib, zararkundalik bilan shug‘ullanmaslikni so‘rayman. Yodingizda bo‘lsin, xalqda juda dono naql bor: “Kim birovga choh qazisa, o‘zi tushadi”.
Men A. Abduvohidov menga qo‘yilgan asossiz barcha ayblovlar va haqoratlar uchun omma oldida kechirim so‘rashini talab qilaman.
O‘zbekiston prezidenti Mirziyoyev Shavkat Miromonovichdan mening va oilamning O‘zbekiston hududida xavfsizligini ta’minlashni so‘rayman. Sizni ishontirib aytamanki, mening yagona maqsadim xalqimiz va butun davlatimiz uchun ta’lim sohasida foyda keltirish.
Shuningdek, O‘zbekiston xalqidan, birinchi navbatda, mavjud vaziyatdan jabrlangan talabalarning ota-onalarini ommaviy axborot vositalaridagi mish-mishlar va tasdiqlanmagan ma’lumotlarga ishonmasliklarini so‘rayman.
Ommaviy axborot vositalaridan birovni obro‘ va sha’niga putur yetkazuvchi ma’lumotlarni chop etishdan avval vaziyatni o‘rganishni va ikkinchi tomonning ham fikrini/pozitsiyasini o‘rganishni so‘rab qolaman.

Бывший ректор Akfa University (ныне Central Asian University) Бехзод Джалилов отреагировал на ситуацию в вузе, который в разгар учебного года объявил студентам второго курса, зачисленным после подготовительных курсов (Foundation), что они не могут продолжать обучение («Газета.uz» писала о происходящем).
В своём заявлении Бехзод Джалилов назвал обвинения в свой адрес о нарушении закона необоснованными и сообщил, что был вынужден покинуть вуз из-за разногласий с Абдужабаром Абдувахитовым, «который считает себя председателем наблюдательного совета» (Абдужабар Абдувахитов с августа 2018 года по август 2022 года был советником президента Узбекистана, ранее был ректором Академии государственного управления при президенте, в 2011—2012 годах возглавлял Университет мировой экономики и дипломатии, в 2002−2011 годах был ректором Международного Вестминстерского университета в Ташкенте).
Бехзод Джалилов заявил, что проверки во время его работы ректором не выявляли нарушений, что в университете продолжают учиться студенты, окончившие аналогичные подготовительные курсы в других учебных центрах, что учебный центр «Study for Success» (в использовании которого «для обогащения» Бехзода Джалилова обвиняет новое руководство) имел соглашение с Akfa University и что новый ректор Камрон Гуломов подписывал приказы о зачислении студентов на второй курс и знал об их обучении на подготовительных курсах.
Абдужабар Абдувахитов. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».Абдужабар Абдувахитов. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
Он также сообщил, что компания Akfa, которой руководит бывший хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев, не вложила в развитие вуза обещанных средств. Бехзод Джалилов утверждает, что Абдужабар Абдувахитов (сват Джахонгира Артыкходжаева) поставил цель «запятнать [его] репутацию и навредить [его] деятельности». Он потребовал от Абдужабара Абдувахитова публичных извинений «за все выдвинутые обвинения и оскорбления» и попросил у президента Шавката Мирзиёева обеспечить ему и его семье безопасность на территории страны.
Своё заявление Бехзод Джалилов сопроводил ссылками на многочисленные документы и скриншотами переписок. «Газета.uz» публикует заявление целиком (с сохранением орфографии).
Официальное заявление по поводу необоснованных обвинений руководства Central Asian University
Я, Джалилов Бехзод Шерзодович, с 2012 года работаю в сфере образования. Я работал завучем по учебной части в академическом лицее при Международном Вестминстерском Университете в городе Ташкенте, также занимал должность начальника академического отдела в самом университете, а также с 2016 по 2018 гг. работал в Университете Инха в городе Ташкенте начальником отдела приёма абитуриентов. В 2018 году мне было предложено возглавить проект по созданию Университета Акфа, а в 2019 году, после открытия университета, я был назначен ректором данного университета.
В связи с распространением 22 сентября 2023 года руководством университета Акфа (нынешнее название — «Central Asian University», далее по тексту «Университет») необоснованных обвинений в мой адрес и ещё нескольких, уже бывших, сотрудников Университета, а именно в незаконном присвоении денежных средств университета, я принял решение написать данное обращение.
Нынешнее руководство Университета обвиняет меня в использовании компании «Study for Success», учреждённой мной в 2015 году, во взаимовыгодной сделке с университетом Акфа, без получения предварительного согласия учредителей Университета.
Во-первых, OOO «Study for Success» с 2015 года предоставляет услуги в сфере образования(согласно лицензии) и подготавливает студентов к поступлению в передовые университеты Ташкента.
С 2021 года ООО «Study for Success», как и многие другие учебные центры республики, на* основании меморандума и договора о сотрудничестве взаимодействовало с Университетом путём подготовки потенциальных студентов к поступлению в Университет, в том числе по программе «Part-Time», и организовывая вступительные экзамены.
Согласно вышеупомянутым документам, Университет Акфа гарантировало студентам, успешно завершивших программу «International Foundation Diploma for Higher Education Studies» (программа «Part-Time», как мы ее называли), зачисление на второй курс, пропуская первый курс Университета, который приравнивается к подготовительному курсу (foundation year).
Учредители Университета Акфа в том числе и сам Джахангир Абидович Артикходжаев знал о существовании сторонней компании, которая оказывала такого рода услуги Университету на безвозмездной основе. Более того, племянница самого Джахангир Абидович, Артикходжаева К., также обучалась по этой программе и производила оплату за обучение не на счёт Университета, а на счёт OOO «Study for Success». Учитывая вышесказанное, безосновательно утверждать, что учредители не знали об этом.
Oтмечу, что между Университетом и другими учебными центрами имеются идентичные соглашения, что и с компанией «Study for Success», на основании которых ученики, успешно завершившие подготовительные курсы в данных учебных центрах, принимались на 2й курс университета Акфа. Однако, установленный новым руководством запрет на зачисление сразу на 2й курс, никак не распространилось на студентов, которые поступали в Университете через программу «Part time» c других учебных центров.
Хочу напомнить, что я был вынужден оставить свою должность ректора университета Акфа в начале текущего года по собственному желанию, в связи с возникшими разногласиями с Абдужаббором Абдувахидовым в политике управления университетом, который считает себя председателем наблюдательного совета университета Акфа, хотя по сегодняшний день данный статус за ним юридически так и не закреплён. Более того, за все это время начиная с момента моего увольнения в первой половине январь месяца 2023 года по 22 сентября 2023 года новое руководство университета не предъявляла каких либо претензий по поводу сотрудничества с учебными центрами по программе «Part time». Более того, эти ученики без каких либо препятствий обучались во время весеннего семестра 2023 года на территории Университета и по окончанию семестра, а именно в июне месяце 2023 года, был издан Камраном Гуламовым, нынешним ректором университета, приказ о зачислении «part-time» студентов на 2й курс университета, на основании которого ученикам Study for Success было направлено уведомление о зачислении на 2й курс Университета.
На встрече с родителями, состоявшейся 21 сентября, Камрон Гуломов опроверг наличие такого приказа. Когда ему показали приказ, он сказал, что не знал, что он подписывал. Позже он заявил, что подпись под приказом была получена обманным путём. Следует отметить, что его человек после соответствующих проверок предоставляет документы Камрону Гуломову на подпись.
В сущности, данный вопрос был поднят новым руководством только для причинения ущерба моей репутации, репутации OOO «Study for Success», и университетa, над проектом которого я на данный момент активно работаю. Если бы их обвинения были рациональны и юридически обоснованы, то возникает логический вопрос: почему новое руководство Университета не поднимало данный вопрос о закрытии программы «Part time» и расторжении сотрудничества с учебными центрами с момента моего увольнения и вплоть до 22 сентября 2023 года?
Кроме того, я хотел бы довести до вашего сведения, что начиная с ноября 2022 года, а также после моего увольнения, представителями учредителя с привлечением внешних экспертов неоднократно проводились проверки деятельности Университета, в том числе и финансовый аудит. В ходе этих проверок никаких нарушений с моей стороны, как ректора Университета, выявлено не было.
С 2018 года по январь 2023 года я добросовестно и честно трудился над созданием и развитием данного университета, несмотря на трудности и несостоявшееся выделение обещанных средств со стороны учредителей. Изначально, учредителями было обещано выделение 100 миллионов долларов на реализацию данного проекта. Однако в итоге и ⅓ данной суммы не было инвестировано в проект. В связи с чем на имя университета был оформлен кредит для своевременной реализации проекта, который погашался университетом самостоятельно в сроки установленные в кредитном соглашении
Представители группы компаний Акфа не оказывали никакой финансовой поддержки, и, фактически, мне пришлось использовать собственные средства в размере 100 000 долларов США, в том числе мебели и оборудования для студенческого общежития, который функционирует на территории Университета с 2021 года по сегодняшний день.
После моего ухода с поста ректора и активного вовлечения Абдужабара Абдувахитова (свата Джахангира Абидовича) в жизни университета, наблюдаются изменения в подходе к финансированию Университета в целом. Компании Джахангира Абидовича Артикходжаева, активно начали выделять средства для закупа оборудования, книг и учебных материалов необходимых для учебного процесса в университете.
Также замечена тенденция, что с появлением Абдужабара Абдувахитова, в Университете появились требования к сотрудникам работать не на качество, а на количество, цитирую: «Шу ерда пул килсак буладию». По его требованию были закрыты несколько факультетов, в том числе педагогический факультет, действующих на тот момент на основании лицензии, не смотря на то, что там уже на этих факультетах обучалось немалое количество студентов. Профессора, студенты и их родители могут подтвердить данный факт. Родители студентов также написали заявление в Агентство по защите прав потребителей в связи с отсутствием занятий, квалифицированных преподавателей, закрытие существующих образовательных программ без объяснений, и т. д.
Однако, во время моей деятельности в Университете, со стороны учредителя ставились передо мной жёсткие требования исключительно по отношению к качеству предоставляемых образовательных услуг вцелом. Одним из таких требований было поднять Университет на международный уровень и в течении 5 лет работать над тем чтобы университет попал в рейтинг топ 1000 лучших университетов мира по критериям Times Higher Education. В связи с чем между мной и Абдужабаром Абдувахитовым часто возникали конфликты.
В одном из таких конфликтов Абдужаббор Абдувахидов потребовал от меня закрыть комнаты для молитв (для мусульман, христиан и буддистов), которые были построены как раз таки в соответствии с международными стандартами. Однако, с целью безопасности студентов, я как ректор университета считал, что нецелесообразно закрывать данные комнаты, так как студенты в таком случае покидали бы территорию Университета на чтение намаза в учебное время. В ходе этого конфликта Абдужабар Абдувахитов использовал нецензурные выражения в мой адрес, унижая мою честь и достоинство в присутствии моих коллег и даже угрожал физической расправой. После этого инцидента я принял решение прекратить свою трудовую деятельность в Акфа Университете.
В ходе собрания с родителями учеников «Part-time» в здании Central Asian University 21 сентября 2023 года, видео которого распространилось в СМИ, Абдужабар Абдувахитов призывал родителей написать на меня коллективное заявления в прокуратуру, и даже организовал за собственные средства автобус для транспортировки родителей с Университета в прокуратуру. Он также объявил всем моим знакомым, сотрудникам Университета и сотрудникам головного офиса Акфа, что он не успокоится, пока не добьётся моего заключения в учреждение для исполнения уголовного наказания (тюрьмы).
Пользуясь своими связями, Абдужаббор Абдувахидов, буквально заставлял сотрудников прокуратуры возбуждать уголовные дела против меня. В май месяце я неоднократно подвергался допросам со стороны сотрудников прокуратуры в ложном обвинении, а именно в хищении средств университета, которое так и не нашло своё существенное доказательство. В июне месяцы сотрудниками правохранительных органов велось расследовани по поводу якобы моей причастности к религиозно-политическим экстремистским исламским течениям. Однако, и это обвинение не нашло своего подтверждения. Более того, А.Абдувахидов также принуждал, на сегодняшний день уже бывших, сотрудников Университета писать против меня заявления в прокуратуру, угрожая им увольнением при невыполнения данного требования. Есть также видео с конфликтами между бывшими сотрудниками и новым руководством университета (1 и 2).
Также, имеются заявления этих сотрудников Университета в правоохранительные органы об угрозах А.Абдувахидова касательно их увольнения. Удивительным образом, было выявлено, что данные заявления неким образом были утеряны в стенах прокуратуры Мирзо Улугбекского района. Однако, в качестве доказательства у меня имеются копии заявлений, принятых (проштампованных) канцелярией данной организации.
Также Абдувахитов пытался обвинить меня в организации незаконных митингов. Он собрал студентов вуза, чтобы настроить их против меня. После того как у него это не получилось, он придумал историю о том, что собрал людей в митинг и требовал от правоохранительных органов задержать меня. Мне пришлось поехать в правоохранительные органы и объяснять, что это Абдувахитов собрал людей и использует это против меня.
Единственная цель Абдужабара Абдувахитова — это запятнать мою репутацию и навредить моей деятельности. Для достижения своей цели этот человек пускает в ход всевозможные связи и усилия, и не останавливается ни перед чем. Он также распространяет ложную информацию, чтобы меня не брали на работу.
Я призываю Абдужабара Абдувахитова сфокусироваться на развитии Университета, на повторном получении лицензии, которая была аннулирована в связи с изменением наименования университета, а не заниматься вредительством, путём противостояния развитию бизнеса бывших сотрудников университета.
Я требую, чтобы А.Абдувахитов публично принёс извинения за все выдвинутые обвинения и оскорбления в мой адрес.
Я прошу Президента Республики Узбекистан, Мирзияева Шавката Миромоновича, обеспечить мне, гражданину Республики Узбекистан, и моей семье безопасность на территории Республики Узбекистан. Я уверяю Вас, что моей единственной целью было и есть приносить пользу в сфере образования нашему народу и государству в целом.
Я также прошу народ Узбекистана, в первую очередь родителей студентов, пострадавших от возникшей ситуации, не верить слухам и неподтверждённой информации в СМИ.
Я призываю средства массовой информации изучить ситуацию и узнать мнение/позицию другой стороны, прежде чем публиковать информацию, наносящую вред чьей-либо репутации.